VEKS Kauno miestui padėjo pagerinti viešųjų erdvių priežiūros kokybę

2019 m. pavasarį Kauno miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje į želdinių priežiūros paslaugų pirkimus įtraukė viešųjų erdvių kokybės standartus (VEKS). Tai reiškė, kad techninėje specifikacijoje buvo nurodyti aiškūs ir pamatuojami kokybės kriterijai, pvz., piktžolės, smulkios ir stambios šiukšlės, nukritę lapai, ir privalomas užtikrinti kokybės lygis. Praėjus pusantrų metų nuo šio veiksmo, savivaldybė dalinasi naujai pritaikytos metodikos rezultatais.

Pasiteisino kokybės, o ne baudų siekimas

Kauno miesto savivaldybės administracija, remdamasi VEKS metodika ir ją adaptuojant Kauno miesto situacijai, 2019 m. daugiamečių ir vienmečių gėlynų, gėlinių, dekoratyvinių augalų ir vejos priežiūros sutartyse numatė paslaugos teikimo kokybės kriterijus ir privalomą užtikrinti kokybės lygį.

„Siekėme optimalaus visoms pusėms varianto, nes mūsų tikslas – gėlynų kokybė, o ne paslaugos teikėjo „baudavimas“.  Mokomės visi, taip pat ir paslaugos teikėjai. Kokybiniai reikalavimai – tai abipusiai sutartas  įrankis, leidžiantis vienodai užsakovui ir paslaugos teikėjui vertinti situaciją ir siekti geriausio rezultato“, – sakė Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vyr. specialistė Laima Dranseikienė.

Sklandesni darbo rezultatai 

„Pastebime, kad antraisiais sutarties galiojimo metais gėlynų priežiūra vykdoma sklandžiau, pasiekti nustatytus kokybės rodiklius yra lengviau (pvz. daugiamečiai augalai yra labiau suaugę), padarytas įdirbis šalinant piktžoles, gėlynai užmulčiuoti (kur buvo poreikis). Palaipsniui gerėja vejos priežiūra, mažėja išretėjimų, kurie anksčiau buvo akivaizdūs“, – įspūdžiais dalinosi L. Dranseikienė.

Gėlynų priežiūros paslaugų teikėjai yra geriau susipažinę su techninėje specifikacijoje nustatytais ir vertinamais kokybės kriterijais. Gavę rašytinį pranešimą apie nustatytus trūkumus, greitai juos pašalina, dėl to niekad nekyla ginčų. Visa tai leido ženkliai supaprastinti bendradarbiavimo su tiekėjais procesą.

Išmoktos pamokos padės ateityje dirbti dar efektyviau

Anot L. Dranseikienės, VEKS naudojimo laikotarpiu atsirado reikšmingų įžvalgų, kurias pritaikiusi, savivaldybė su tiekėjais galės bendradarbiauti dar efektyviau.

„Atliekant tikrinimus pastebėta, kad kai kuriems vertinimo kriterijams yra poreikis koreguoti nustatytą kokybės lygį (iš A+ į A, ar B), pvz. „nukritę lapai“, tų objektų, kurie yra pomedžiuose arba netoli lapuočių medžių“, – sake pašnekovė.

Taip pat pastebėta, kad pagal techninę specifikaciją, kiekvienas objektas turi būti vertinamas ne mažiau kaip 2 kartus per mėnesį (šio nurodymo VEKS metodikoje nėra, tai – viešojo pirkimo techninės specifikacijos objektas – aut. past.), tačiau tai atlikti vienam specialistui fiziškai yra sunkiai įmanoma (Kauno mieste yra apie 55 objektai).

Patenkinti ir tiekėjai

Kauno viešųjų erdvių priežiūrą vykdanti UAB „Kauno švara“ taip pat patenkinta VEKS metodikos naudojimu, nes ji paaiškina daugelį dalykų, kurie anksčiau nebuvo aiškiai apibrėžti.

„Anksčiau tam tikrus dalykus, kaip, pvz.: nupjautos vejos aukštis, turėjome interpretuoti savaip, dabar to nebėra. Naudojant VEKS standartus, visi darbai ir kriterijai yra aiškiai apibrėžti, todėl mūsų darbuotojai tiksliai žino, ką ir kaip daryti. Šis aiškumas tikrai palengvina mūsų, kaip tiekėjų darbą“, – sakė UAB „Kauno švara“ subtiekėjos MB „Ingridla“ projektų vadovė Ingrida Vainauskienė.

Anot pašnekovės, naudojant VEKS standartus, tapo lengviau susikalbėti su užsakovais dėl siekiamo rezultato, sutarti dėl laiko terminų ir pan.

„Taip pat, vertindami darbų apimtis, komunikuodami su užsakovu, galime teikti siūlymus, sprendimus, kurie leistų pasiekti norimą rezultatą pagal VEKS. Džiugu, kad VEKS standartai skatina bendradarbiauti visas puses ir tokiu būdu ieškoti efektyviausių sprendimų“, – sakė I. Vainauskienė.

Metodika atkeliavo iš Nyderlandų

VEKS metodika naudojama daugelyje išsivysčiusių šalių. Lietuvos rinkai sistema adaptuota naudojantis Nyderlanduose veikiančia analogiška metodika. Pagrindiniai VEKS privalumai – galimybės optimaliau valdyti viešuosius finansus, efektyviau vertinti teritorijų tvarkymo paslaugas teikiančių įmonių darbus.

Šiuo metu VEKS metodika naudojasi ir VšĮ „Vilniaus miesto parkai“, prižiūrinti sostinės parkų augmeniją ir infrastruktūrą.

VEKS metodikos konsultacijas, diegimą bei priežiūrą Lietuvoje vykdo UAB „Optimus Monitus“.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content