BAST Kauno ąžuolynas (LIFE OSMODERMA)

EKOLOGINIO TINKLO NUO BRANDŽIŲ MEDŽIŲ PRIKLAUSOMIEMS ORGANIZMAMS SUKŪRIMAS

LIFE16 NAT/LT/000701

 

Lietuvos gamtos fondas, bendradarbiaudamas su Daugpilio universiteto Gamtos tyrimų ir aplinkosauginio švietimo centru, Kauno miesto savivaldybe ir Lietuvos zoologijos sodu, 2017 – 2022 m. vykdo Europos Sąjungos aplinkos finansinio mechanizmo „LIFE“ finansuojamą projektą „Ekologinio tinklo nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams sukūrimas“ (LIFE16 NAT/LT/000701).

Šio projekto tikslinė rūšis – į Lietuvos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašo (Lietuvos raudonoji knyga) 2 (V) kategoriją bei Europos Bendrijų Tarybos direktyvos 92/43/EEB dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos (Buveinių direktyva) II ir IV priedus įrašytas niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma eremita). Tai vabalas, kuris didžią savo gyvenimo dalį praleidžia brandžių lapuočių medžių viduje ir todėl tokių medžių būklė, gausa bei sąlygos migruoti tiek tarp pavienių medžių, tiek tarp jų grupių tiesiogiai susijusi su niūriaspalvio auksavabalio išgyvenimo galimybėmis. Ir ne tik šio vabalo – sukūrus niūriaspalviui auksavabaliui palankias gyvenimo sąlygas pagerės sąlygos ir kitiems nuo brandžių medžių priklausantiems organizmams:

  • europiniui plačiaausiui (Barbastella barbastellus),
  • didžiajai miegapelei (Glis glis),
  • naminei pelėdai (Strix aluco),
  • aštuoniataškiui auksavabaliui (Gnorimus variabilis),
  • žvaigždėtajam pseudoskorpionui (Anthrenochernes stellae),
  • krokiniui minkšteniui (Hapalopilus croceus),
  • kurapkiniui storplučiui (Xylobolus frustulatus)
  • ir kt.

Projekto metu atliekant tikslinės rūšies vabalui tinkamų buveinių tvarkymo darbus bei sukuriant jungiamuosius elementus ir laikinas buveines, bus sukurtas ekologinis koridorius, kurio branduoliais pasirinkta niūriaspalvio auksavabalio apsaugai išskirtos Natura 2000 teritorijos Kauno ąžuolynas (LTKAU0020), Dūkštų ąžuolynas (LTVIN0007) ir Neries šlaitas ties Verkiais (LTVIN0012). Šis ekologinis tinklas taps tarptautinio Lietuvos – Latvijos ekologinio tinklo, kuriame bus nustatoma niūriaspalvio auksavabalio populiacijų fragmentacija ir atsiradusios spragos genetiniams mainams tarp sub-populiacijų, dalimi. Taip pat numatomas niūriaspalvio auksavabalio populiacijų atkūrimas sutvarkytose šio vabalo istorinėse radavietėse, o pritaikant šiuolaikines technologijas bus tobulinami ir optimizuojami šio vabalo stebėsenos metodai.

Projekto metu išskirtinis dėmesys bus skiriamas ir visuomenės gamtosauginiam švietimui. Tam bus parengta ir išleista mokomoji medžiaga, organizuojami vieši renginiai, Kauno ąžuolyne įkurtas pažintinis takas, projekto vietose pastatyti informaciniai stendai, projektas ir jo metu gyvendinamų veiklų reikšmė pristatoma žiniasklaidoje bei projekto internetiniame tinklalapyje.

Siekiant įgyti naujos niūriaspalvio auksavabalio ir jų buveinių apsaugos patirties bei pasidalinti jau sukauptomis žiniomis su kitais ekspertais projekto komanda dalyvaus susitikimuose su kitų šalių ekspertais, seminaruose, mokomosiose išvykose bei pasidalins įvairiuose leidiniuose, pvz., geros praktiko vadove, medžių milžinų ir negyvos medienos tvarkymo gairėse, moksliniuose straipsniuose.

Daugiau informacijos tinklalapyje https://www.osmoderma.lt/


Seniesiems Kauno ąžuolyno medžiams – specialistų pagalba

Šeštadienį (2019-10-26) Lietuvos gamtos fondo darbuotojai visus, kam rūpi ši unikali teritorija,  pakvietė į Kauno ąžuolyną.  Susitikimo metu vyko gamtotvarkos plane numatytų darbų pristatymas šalia S. Dariaus ir S. Girėno paminklo pastatytoje palapinėje, tačiau svarbiausias buvo pasivaikščiojimas po ąžuolyną, kurio metu buvo parodyta kur ir kodėl bus atliekami konkretūs darbai.

Daugiau apie renginį sužinosite šioje nuorodoje: http://glis.lt/?pid=1&news_id=649

BAST Kauno ąžuolyno gamtotvarkos planas

 

 

 


 Ąžuolo tvarkymo darbai Kauno ąžuolyne
 16/03/2018

Natura 2000 teritorijos „Kauno ąžuolynas“ gamtotvarkos planą rengiantys Lietuvos gamtos fondo specialistai lankydamiesi ąžuolyne pastebėjo brandų ąžuolą, kurio būklė yra kritinė. Siekiant išsaugoti medį ir užtikrinti parko lankytojų saugumą, ąžuolą reikia neatidėliotinai tvarkyti. Šio medžio viršutinėje dalyje esančiame kamieno išsišakojime fiksuota skilimo pradžia, todėl yra didelė tikimybė, kad artimiausiu metu viena dalis gali lūžti.  Ąžuolas brandus, kamieno apimtis siekia 3 m, medžio laja simetriška. Maždaug viršutinėje dalyje pagrindinis kamienas šakojasi į dvi dalis ir ant jų susiformavusi didžioji medžio lajos dalis. „V“ raidės formos išsišakojimas lemia tai, kad medžiui augant abiejų kamienų svorio centras tolsta nuo kamieno pagrindo. Kuo labiau svorio centras tolsta nuo kamieno pagrindo, tuo didesnė kamieno skilimo per išsišakojimą tikimybė. Detaliau apžiūrint medį buvo pastebėta kamienų skilimo pradžią liudijantis įtrūkis ir yra didelė grėsmė, jog po stipresnio vėjo vienas iš išsišakojusių kamienų gali lūžti ir medis praras pusę lajos. Tai labai pablogins medžio būklę ir estetinį vaizdą.

Su Kauno miesto savivaldybės administracija bei kitomis atsakingomis institucijomis suderinti tvarkymo darbai bus atlikti š.m. kovo 21 d.. Su didelę medžių priežiūrą turinčių specialistų pagalba bus įrengti specialūs kamienus stabilizuojantys lynai ir praretinta medžio laja. Praretinus lają sumažės skylimo vietai tenkančios apkrovos. Atlikti medžio tvarkymo darbai panaikins lūžimo grėsmę ir suteiks medžiui galimybę žaliuoti dar ne vieną dešimtmetį.

Ąžuolo tvarkymo darbai bus finansuojami iš Lietuvos gamtos fondo su projekto partneriais įgyvendinamo Europos Sąjungos programos LIFE projekto “Ekologinio tinklo nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams sukūrimas“ (LIFE16 NAT/LT/000701) lėšų.

 

 

 

 


Kauno ąžuolyne tęsiami senųjų medžių apsaugos ir niūriaspalvio auksavabalio buveinės puoselėjimo darbai

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content