Dirvožemis

Miesto geochemijos atlasas
Sprendžiant svarbias ekologines miesto plėtros, ekologinės būklės valdymo ir prognozavimo problemas reikalinga geriau pažinti technogeniškai pažeistas miesto vietoves. Šiuo tikslu 1998 metais buvo pradėtas rengti Kauno miesto geochemijos atlasas. Aplinkos apsaugos skyriaus užsakymu dirvožemių tyrimus atliko LŽI agrocheminių tyrimų centras.
Per ketverius metus buvo ištirta apie 70 % arba 110 km 2 miesto teritorijos užterštumas sunkiaisiais metalais (Pb, Zn, Cd, Cu, Cr, Ni).
Pateikiame svarbesnius duomenis iš Kauno miesto geochemijos atlaso:
  • Ištirti Šilainių, Vilijampolės, Linkuvos, IX forto, Romainių, Vijukų, Kaniūkų, Lampėdžų, Senamiesčio, Žaliakalnio, Kalniečių, Eigulių, Centro, Šančių, Dainavos, Petrašiūnų ir Palemono dirvožemiai.
  • Miesto dirvožemių užterštumo laipsnis geochemijos atlase yra įvertintas pagal keletą rodiklių: didžiausias leistinas koncentracijas (DLK) ir fonines koncentracijas (F), koncentracijos koeficientus (KK), suminio užterštumo rodiklį (Zd).
  • Kiekvienam elementui sudaryta po du žemėlapius, ištirtam plotui. Viename jų – dirvožemio užterštumo laipsnis sunkiaisiais metalais įvertintas sugrupavus konkrečius duomenis, o kitame pagal koncentracijos koeficientus.
  • Kauno miesto dirvožemiuose sunkieji metalai yra susikaupę ilgalaikės mišrios pramonės – buitinės ir automobilių bei geležinkelio taršos zonose ir jų poveikio įtakoje. Gausiau metalų yra reljefo pažemėjimų, įvairių pramonės įmonių, fabrikų kiemuose, kariniuose poligonuose, autoparkų, garažų masyvų, dirbtuvių, buitinių atliekų šiukšlynų teritorijose, ankštų gyvenamųjų kvartalų kiemų, prie gatvių ir šalikelių dirvožemyje.
  • Padidintos sunkiųjų metalų koncentracijos ir anomalinės jų sankaupos yra arčiau miesto centro, intensyviausios ir intensyvios urbanizacijos ir technogeninės apkrovos funkciniuose rajonuose: Vilijampolėje, Šančiuose, Centre, Dainavoje, Petrašiūnuose, Aleksote.
  • dirvožemio suminis užterštumo sunkiaisiais metalais rodiklis (Zd) užima tik 9,6 % tirtos teritorijos.
  • Miesto dirvožemis daugiausiai užterštas švinu, cinku ir variu.
  • Miesto įtakoje beveik neteršiama teritorija yra plotas vakarinės miesto apylankos automagistralės ir miesto vakarinės ribos (Vijukai).
Pagal suminio užterštumo (Zd) pasiskirstymą dirvožemyje sudarytas žemėlapis, kuriame matyti Kauno dirvožemio užterštumo lygis:
  • leistinas suminis dirvožemio užterštumas Cr, Cd, Pb, Ni, Cu ir Zn užima 90,4  proc. ištirtos Kauno miesto teritorijos;
  • vidutinio pavojingumo, pavojingas ir ypač pavojingo užterštumo dirvožemis aptiktas likusioje ištirtoje teritorijoje.
  •  Kleboniškyje, Sargėnuose, Vytėnuose dirvožemio tyrimai nebuvo atliekami dėl lėšų trukumo. Manoma, kad tai yra  sąlyginai švarios miesto teritorijos.
          Suminio uzterstumo sunkiaisiais metalais pasiskirstimas  dirvozemyje žemėlapis
              Suminio užterštumo sunkiaisiais metalais dirvožemyje žemėlapis

Naudojant Aplinkos apsaugos skyriuje esančių ataskaitų, žemėlapių duomenis, būtina nurodyti duomenų šaltinį – Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyrių.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content