Ekologinis ugdymas Šančių mokykloje vykdant įvairius projektus

Ekologinis ugdymas šiandien yra neatsiejama socialinio ugdymo dalis – esminiai jo dalykai yra aplinkosauginių problemų svarstymas, žmogaus elgesio gamtoje vertinimas, praktinių gamtotyros ir aplinkosaugos gebėjimų formavimas – būtent to ir siekiame jau eilę metų vykdydami tiek mokyklinius, tiek respublikinius ir tarptautinius projektus ekologinėmis temomis. Šiuo metu Šančių mokykloje vykdome su ekologijos temomis susijusius du tarptautinius Erasmus+ ir du respublikinius projektus.

Erasmus+ jaunimo mainų projekto „Atstatyk save – būk ekologiškas“ pagrindinis tikslas – darnios aplinkos kūrimas skatinant ekologinį sąmoningumą. Projekto dalyviai susipažįsta su žiedine ekonomika, populiarina jos principus, skatina beatliekinį gyvenimo būdą, mokosi panaudoti nereikalingus daiktus buityje. Jaunimo mainai – tai 13-14 metų mokinių grupių iš septynių skirtingų šalių susitikimai bendrai veiklai, kurių metu nagrinėjama pasirinkta aktuali tema – ,,Darnios aplinkos kūrimas”, taikant neformaliojo ugdymo metodus mokomasi vieni iš kitų, atrandami kultūrų panašumai ir skirtumai. Rugsėjo mėnesį įvyko pirmasis susitikimas Estijoje, koordinatorių mokykloje. Jame dalyvavo po vieną mokytoją ir mokinį iš kiekvienos mokyklos – Graikijos, Lietuvos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Portugalijos ir Estijos. Mokiniai ir mokytojai kartu dalyvavo ekologinėse ir meno dirbtuvėse, kuriose visi darbai buvo atliekami naudojant antrines žaliavas. Šio susitikimo metu numatyta projekto veikla iki kito susitikimo. Antrasis, pagrindinis, mainų susitikimas Estijoje, koordinatorių mokykloje, vyks gruodžio mėnesį, jame dalyvaus iš kiekvienos šalies dvi mokytojos ir keturi mokiniai, kurie bus labiausiai įsitraukę į projektines veiklas, vykdomas mokykloje, iki mainų susitikimo Estijoje. Šio susitikimo metu visi projekto dalyviai pristatys, kaip buvo vykdoma veikla jų mokyklose, ką naujo išmoko, kokią ,,Darnios aplinkos kūrimo“ viziją bei kokius ekologinio sąmoningumo įgūdžius įgijo. Bus vykdomi įvairūs praktiniai užsiėmimai, skatinantys gyventi be atliekų.

Dar vienas tarptautinis Erasmus+ projektas „Žiedinė ekonomika ir tvarus turizmas: mūsų demokratinė alternatyva ateities Europai“. Jį vykdo šešios mokyklos iš Švedijos, Lenkijos, Čekijos, Italijos, Ispanijos ir mūsų mokykla iš Lietuvos. Spalio 21 -25 dienomis Švedijoje Lundo Vipan gimnazijoje vyko pirmasis mokytojų susitikimas, skirtas aptarti projekto veiklas, numatyti svarbiausius uždavinius ir veiklos planą. Jame dalyvavo po tris atstovus –  partnerinių mokyklų administracijos atstovai ir mokytojai.  Mokytojai ne tik dirbo mokykloje, bet ir turėjo intensyvią tvaraus turizmo bei susitikimų programą. Aplankė Dago Hammarskjöldio (JT Generalinis Sekretorius nuo 1953 m. iki 1961 m., po mirties apdovanotas Taikos Nobelio premija) atostogų namus gražioje Österleno dalyje, paslaptingą Ale Stenar vietovę -senovę menantį akmenų kompleksą, primenantį garsųjį Stounhendžą. Visiems patiko Johanno šeimos muziejus, kur nuo 1952 m. rinko viską, nuo mokyklinių stalų, ištisų parduotuvių, muzikos instrumentų, dviračių, motociklų, automobilių, drabužių, įvairių mašinų – įvairiausių dalykų spektras, paaiškinantis technologijos evoliuciją nuo XIX amžiaus vidurio iki šių dienų. Su gamtos įvairove susipažinome  Söderåsens nacionaliniame parke, kuris yra 100 metrų gylio plyšių slėnis su stačiomis uolienų sienomis. Projekto dalyviai mokytojai dalyvavo ir Lundo universiteto Tarptautiniame pramoninės aplinkos ekonomikos institute vykusiame seminare. Profesorius Larsas Hanssonas aiškino, kaip supratimas apie aplinką ir tvarumas daro teigiamą poveikį šalies ekonomikai, pradedant makroekonomika ir baigiant individualia įmone. Rotušėje mus priėmė savivaldybės tarybos pirmininkas Matsas Helmfridas, kuris pristatė miesto istoriją ir jo įdomią dabartį. Aplankėme Stångby – seną istorinių tradicijų kaimą. Čia įvyko didžiausias visų laikų mūšis Skandinavijoje, vadinamasis Lundo mūšis. Stångbyje susitikome su jaunais ir energingais savivaldybės tarybos pirmininkais Philipu Sandbergu ir Lundo meru, kuris labai teigiamai įvertino mūsų projektą. Lundo savivaldybėje bendravome su aplinkos stratege Anna-Karin Poussart ir turizmo vystytoja Helena Görtz. Taip pat buvome susitikę su ekologinio ūkio savininku, kuris pasakojo, kaip sekasi auginti ir parduoti tik ekologiškas daržoves.  Susitikime numatyta šių mokslo metų veikla, kitų susitikimų datos, pasiskirstyta užduotimis, ką konkrečiai nuveiks kiekviena mokykla. Šiais mokslo metais daugiausia bus nagrinėjami klausimai, susiję su žiedine ekonomika.

Projektą ,,Laimingas vanduo’19 – darom bangą”, organizuoja Nevyriausybinė organizacija „GYVOJI PLANETA“ (www.gyvojiplaneta.lt), jungianti geranoriškus žmones, kuriems rūpi įtvirtinti Žemėje taikų, sveiką ir dorą gyvenimo būdą bei tausojantį ir puoselėjantį planetos ekologinius resursus elgesį. Mokyklos projekto dalyvių komanda atlieka gamtamokslius tyrimus prie globojamo vandens telkinio  (kadangi mūsų mokykla ant Nemuno kranto, mes globojame Nemuną) – tiria Nemuno vandens švarą, jo gyvybingumą. Gautus rodiklius analizuoja ir pateikia išvadas apie telkinio būklę tiriamais aspektais.
Tai projektas, skirtas apvalyti vandens telkinių pakrantes, grąžinti nuo seno lietuviams būdingą pagarbą bei meilę gamtai – vandeniui ir žemei, atkurti artimą ryšį ir žinojimą, kadaise savaime suprantamą, jog žemė gyva ir vanduo gyvas. Be to, jau ne vienerius dalyvaujame ir ,,Sveikatiados“ projekte – tai ilgalaikis sveikos gyvensenos ugdymo projektas, suteikiantis vaikams žinių ir praktinių įgūdžių apie sveikatą, mitybą ir fizinį aktyvumą.

Taigi vykdydami tokius projektus mes skatiname mokinių ekologinį sąmoningumą per aktyvią veiklą. Veikdamas žmogus daro įtaką aplinkai ir pats keičiasi, t.y. nuolat tobulėja kaip asmenybė.

Pastaba. Visos Erasmus projektų veiklos finansuojamos Erasmus+ programos lėšomis.

 

Ramunė Šmitienė

Kauno Šančių mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, projektų koordinatorė

 

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content