Edukacinių erdvių konkurso prizininkai dalyvavo tarptautiniuose mokymuose

Šiais metais Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) inicijuotame ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) organizuotame edukacinių erdvių konkurse iš savivaldybių lygmeniu vertinimui pristatytų 82 mokyklų komisija atrinko 33 nugalėtojus. Vienu iš nugalėtojų tapo ir Kauno technikos profesinio mokymo centras.

Konkurso tikslas – aktyvinti tikslingą, darnų ir estetišką mokyklų edukacinių erdvių kūrimą ir kūrybišką jų naudojimą mokinių ugdymui, įtraukiant į praktinę veiklą visą mokyklos bendruomenę. Daugiau informacijos šia tema www.lmnsc.lt/apziuros_konkursas/.

Mokyklų edukacinių erdvių 2018 m. konkurso nugalėtojams rugsėjo 14–21 d. LMNŠC organizavo išvyką-mokymus „Edukacinių erdvių ir gamtos ekspozicijų mokyklų aplinkoje kūrimas, remiantis Čekijos ir Vokietijos visuomenės švietimo institucijų ir viešųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo patirtimi“.

Išvyka prasidėjo apsilankymu Varšuvos Vilanovo (Wilanow) rūmų parke, kuriame susipynę keturi parkų formavimo stiliai: įmantrus prancūziškas, lakoniškas angliškas, žaismingas itališkas ir raminantis kraštovaizdis. Visai kitoks vaizdas laukė Liubenau / Šprėvaldo (Lubbenau/Spreewald) Vokietijos regione esančiame Lauzico edukaciniame parke (Lausitzer Findlingspark Nochten). Čia buvusios pramoninės kasyklos teritorijoje sukurtas gausus didžiulių riedulių, nederlingas žemes mėgstančių augalų, upelių ir kaskadų kalnuotas dykumų kraštovaizdis. Vėliau aplankėme vaizdingą Šprėvaldo gamtos biosferos rezervatą, kurio negausiai apgyvendintos miškapelkės užima beveik 500 kvadratinių kilometrų plotą, o siaurutėliuose kanaluose žiemą-vasarą zuja turistinės, pašto ir net buitinių atliekų išvežimo valtelės. Turistų gausiai lankomi Karlovi Varai (Karlovy Vary, seniau vok. Karlsbad) vėl žavėjo savo ne vieną šimtmetį skaičiuojančiomis geizerių čiurkšlėmis.

Toliau lankėme unikalią vietą Europoje – Soos gamtinį rezervatą. Čia, kažkada buvusių vulkanų vietoje, kunkuliuoja mofetės – pelkiniai vulkaninės kilmės šaltinėliai. Čia auga ir ypatingi augalai – halofitai, mėgstantys druskingas vietas. Labai neįprastas, nebūdingas Lietuvai kraštovaizdis. Vis dėlto čia galima pamatyti  retesnių rūšių augalų, sutinkamų ir pas mus: mūsų Baltijos pajūryje taip pat auga pajūrinė rūgštynė, pajūrinė pienažolė.

Natūrą keičia kultūra. Mes jau Bavarijos žemėse. Vaikštome po Regensburgo UNESCO saugomą senamiestį: šv. Petro gotikinę katedrą, statytą viduramžiais ir baigtą tik XIX amžiuje, grožimės vitražais. Vis tik labiausia sužavėjo nuostabus gamtos reiškinys – ,,auganti siena“. Tai ne apželdinta siena, o tekančio, krentančio šaltinio vandens mineralų, o jei tiksliau, karbonatų, auginama siena, kuri šiuo metu jau 40-ies metrų ilgio ir 5-ių metrų aukščio, o srovės tekėjimo griovelis viršuje vos piršto pločio. Tokį gamtos stebuklą radome Usterlinge (Wachsender Felsen Usterling). Vokietijoje ypač sužavėjo šimtus kvadratinių kilometrų užimantis Bavarijos miško nacionalinis parkas (Nationalpark Bayerischer Wald), kurio teritorija užima beveik pusę Lietuvos ploto. Vėliau lankėmės Česky Krumlove (Česky Krumlov), kuriame UNESKO saugomas istorinis senamiestis ir viduramžių pilies kompleksas.

Konkurso nugalėtojai ne tik lankė įvairius gamtos objektus, bet ir dalyvavo mokymuose apie edukacinių erdvių kūrimą, kurie vyko Mendelio universiteto Brno botanikos sode, arboretume ir Augustijonų vienuolyne.

Aktyvūs mokymai vyko ne tik gamtos ar miesto architektūros apsuptyje. Turistinio autobuso salono edukacinė erdvė nuolat buvo transformuojama iš auditorijos į koncertų kamerinę salę, skaityklą, idėjų ir bendradarbiavimo sklaidos dirbtuves, edukacinių erdvių pristatymo studiją, internacionalinio paveldo degustacijos laboratoriją ar diplomų ir nominacijų įteikimo aulą.

Malonu, kad šiuos mokymus organizavo tikri savo dalyko žinovai LMNŠC Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas Almantas Kulbis ir metodininkė Stasė Mameniškienė, kuriems užduodavome daug klausimų ir gaudavome išsamius atsakymus.  Daugiau nei 3000 km kelionėje vykę mokymus praturtino ne tik istorijos pažinimas, kultūra, menas, gamtos paminklai, ekologinis pažinimas, bet ir įkvėpė naujų idėjų, kuriomis bus galima praturtinti savo mokyklos edukacines erdves.

Loretė Sarapinienė

lietuvių kalbos mokytoja ekspertė

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content