Teresės Varnagirienės – Pievų Smilgos kūrybos šventė „Mano eilės, mano dainos“

Liepos 18 dieną Kauno švietimo inovacijų centro (Centras) konferencijų salėje vyko Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos (LNRS), Kūrybinės raiškos asociacijos „Kauno branduma“ narės, pedagogės, rašytojos, poetės, ansamblio „Sūduva“ vadovės Teresės Varnagirienės – Pievų Smilgos kūrybos šventė „Mano eilės, mano dainos“. Dalyvaujant ansambliui „Sūduva“ (muzikos vadovas Rimantas Petrušonis) poetė pristatė knygą „Atminties trupiniai“.

„Kai siela baltą rūbą užvelka žodžiui, šis apsitaiso ir išeina… / Prasideda žodžio kelionė… / Į žmogų, išsiilgusio žodžio taip, kaip žemė – žalumos ir žydėjimo. / Ir atsiveria širdžių durys žodžiui… / Ir glaudžiamės prie žodžio…“, – Centro bibliotekininkė, renginio vedėja Irena Valentukonienė, LNRS poetės, LR meno kūrėjos Ritos Mockeliūnienės eilėmis „Žodžio kelionė“ (iš rinktinės „Protakomis“) pakvietė visus šiandien priglusti prie T. Varnagirienės – Pievų Smilgos žodžių.

„Kai tėviškės laukai gėlėmis sumirga, / Aš žieduose Tėvynės grožį įmatau. / Ir noriu būti kukli, pabalus pievų smilga, / Linguoti saulei, tėviškei ir Tau“, – eilėraščiu „Pievų Smilga“ knygos „Atminties trupiniai“ autorė pasveikino gausiai susirinkusius LNRS poetus, rašytojus, ne tik gyvenančius Kaune, bet ir atvykusius iš Alytaus, Marijampolės, meno gerbėjus, draugus, gimines, visuomeninių organizacijų atstovus, svečius.

Nuskambėjus ansambliečių dainai „Naujai dienai“ (ž. ir m. T. Varnagirienės), apie savo kūrybos kelią pasidalino poetė: „Gimiau Suvalkijoje, Alksninės bažnytkaimyje. Patiko S. Nėries, Maironio, B. Brazdžionio ir kitų poetų eilės. Pirmuosius ketureilius, vadinamus atminimais, sukurdavau draugėms įrašyti į jų atminimo bloknotėlius, o pirmąjį eilėraštį – savo pirmajai meilei… Kai ištekėjau ir palikau gimtąją Alksninę, pyniau ilgesingus eilėraščius gimtinei ir mamai. Kadangi nemėgau savo pavardės, sugalvojau po eilėraščiais pasirašyti savo mėgstamos žolės Pievų Smilgos pavadinimu. 2000-aisiais metais išleidau pirmąją knygą, kurioje eilėraštis „Pievų Smilga“ tarsi paaiškina, kodėl pasirinkau šį pseudonimą. Dabartinė mano kūrybos kraitė – aštuonios eilėraščių knygos. Viena iš jų „Pabūkim su daina“ – dainų su natomis. Kadangi mūza neapleido, tad vėl kūrinių prisirinko. Juos ir patalpinau naujosios savo knygos, kurią šiandien pristatau, antroje dalyje „Eilėraščių puokštė“. Pirmoji knygos dalis – „Mano gyvenimo vingiai“. Barstydama savo prisiminimų trupinius, į paskutinius knygos puslapius įbėriau šiek tiek ketureilių atminimų, surašytų jaunystės laikais į mano bloknotą…“.

„Jūs savo veikla nuspalvinate kasdienybę, žadinate tauriąsias žmogaus sielos vertybes“, – Teresei Varnagirienei dėkojo Kauno švietimo inovacijų centro direktorė Rasa Bortkevičienė ir įteikė Padėką už kūrybinį bendradarbiavimą, rašytinio žodžio sklaidą, muzikinių programų atlikimą.

Trumpai savo įžvalgomis knygos puslapiais „perbėgo“ LNRS valdybos pirminininkė, poetė, LR meno kūrėja, Vlado Burago kūrybinės atminties ir dvasingų darbų sumanytoja Dalia Milukaitė-Buragienė. Kartu su LNRS valdybos vicepirmininku, Garbės ir nusipelniusiu LNRS rašytoju Vytautu Šiaudyčiu pasveikino poetę išleidus naują knygą ir su Jubiliejiniu gimtadieniu bei suteikė Vlado Burago atminimo literatūrinės premijos 2024 laureatės vardą.

Po garbingų apdovanojimų I. Valentukonienė pakvietė knygos autorę pasidalinti savo ankstyvosios kūrybos eilėmis ir dainomis. Skambėjo duetų, ansamblio „Sūduva“ atliekamos dainos.

„Taip ir nešuosi per visą nueitą savo gyvenimą meilę, kuri telpa į keturias raides MAMA. Ji man tapo ypač suprantama tada, kai pati patapau mama. Ir tada, nugrimzdusi mintimis apie Tave, norėdama kažką švelnaus ir šilto pasakyti, rašau Tau, MAMA, eilutes – pilną dėkingumo ir šviesaus ilgesio laišką….“, – poetės eilėraštį „Laiškas motinai“ skaitė dukra Sidonija.

Dalyvių širdis suvirpino, sujaudino, akomponuojant ansamblio „Sūduva“ pradininkei Laimutei Jankauskienei, dukrų Sidonijos, Rūtos, Laimos, anūkės Eglės, proanūkės Karinos švelniu balso tembru atlikta daina „Močiutė“, poetės parašyta prieš 40 metų.

Knygos pristatymą tęsė pagalbininkės – kalbos redaktorė, poetė, pedagogė Danutė Rukštelytė-Blėkienė, kuri parašė recenziją ir maketuotoja Kristina Ferensaitė.

„Knygos autorė nuoširdžiai skaitytoją veda atminties takais jau buvusiu Laiku. Jis ten sutapęs su karo, pokario praradimais. Juk tokiame laikmetyje kažkada gyventa. Nevengia ir dabarties. Su didžiule meile, viltimi, begaliniu ilgesiu autorė pasakoja apie savo tėviškę, esančią Suvalkijos krašte. Gimtasis kaimas pasakotojai – ypatinga vieta, kurioje sugyvena viskas – žmonės, medžiai, aplinka, net daiktai… Deja, tolyn lekiantis Laikas negailestingai viską nusineša, skaudžiai paženklina… Todėl tiek daug ilgesio, meilės ir nostalgijos sutinkama čia, tuose prisiminimuose… Knygoje išsamūs šeimos, giminės aprašymai. Pirmai meilei ir kitiems artimiesiems skirti eilėraščiai kalba apie meilę ir pagarbą visiems: ir į amžinybę jau išėjusiems, ir esantiems dabar visada šalia. Artimi žmonės, artimi medžiai, artima aplinka – tai knygos autorės dvasinės harmonijos erdvė, kurioje viešpatauja krikščioniško gyvenimo pilnatvė“, – įžvalgomis dalinosi D. Blėkienė ir padėkojo Pievų Smilgai už šią knygą, kurioje, pasak redaktorės, žydi gyvenimo prasmė ir šventumas.

„Šią knygą su savo Krikšto mama Teresėle kartu rašėme daugiau nei vienerius metus. Ji diktavo savo prozą ir eiles iš mažučių rankraščio skiautelių, o aš rašiau į kompiuterį. Tai buvo geras laikas, kurio metu ne tik suartėjome dvasiškai, bet ir sužinojau daug apie savo šeimos bei giminės praeitį. Šiurpuliukai virpina kūną, kai skaitau eiles apie gamtą: rodos viską matau ir užuodžiu čia pat, galiu paliesti… Iki ašarų mane palietė eilės mamai, giliai sujaudino nelaiminga meilės istorija… – mintimis dalinosi K. Ferensaitė ir linkėjo knygos autorei gražiausių ir ilgiausių metų, Dievo palaimos.

Ansamblio „Sūduva“ muzikinėje programoje skambėjo daug poetės kūrinių, o renginį vainikavo bendra daina „Reikia džiaugtis“.

Etninio paveldo bendruomenės „Kauno Veršva“ pirmininkė Stasė Mickutė su bendruomenės nariais Teresę Varnagirienę pasveikino daina „Gimtadienis“ ir įteikė Padėką garbingo 80-ties metų Jubiliejaus proga už aktyvią ir nuoširdžią kultūrinę, meninę veiklą bendruomenėje. Poetę sveikino Dainavos seniūnijos seniūnė Violeta Baltutienė, Kauno m. savivaldybės tarybos narė Vaida Pranarauskaitė, Kauno m. savivaldybės Senjorų reikalų komisijos, Dainavos seniūnijos bendruomenės narė Birutė Zeigienė ir bendruomenės narė, tautodailininkė Genovaitė Morkūnienė, LNRS Garbės narė, rašytoja, aviatorių ambasadorė Irena Jacevičienė-Žukauskaitė, KRA „Kauno branduma“ pirmininkas Vitas Petraitis, LNRS valdybos narė, poetė, LR meno kūrėja Virginija Ruškienė, Kauno senjorų klubo pirmininkė Aldona Kazlauskienė ir pavaduotoja Jurgita Valantinienė, VšĮ „Būkime kartu“ senjorų klubo narės, plunksnos broliai ir sesės, ansamblis „Sūduva“, šeimos nariai, giminės, draugės ir kiti.

Dvi valandos pralėkė nepastebimai… Puiki nuotaika veiduose, sielos užpildytos džiugesiu, bendra daina –  tokie susitikimai suvienija, praturtina mus. Lai nepritrūksta energijos poetei Pievų Smilgai ir jos vadovaujamo ansamblio „Sūduva“ dainorėliams.

 

Birutė Zeigienė, Kauno m. savivaldybės Senjorų reikalų komisijos narė

Irena Valentukonienė, Kauno švietimo inovacijų centro bibliotekininkė

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content