Kauno pedagogų kvalifikacijos centre pristatytos Vestfoldo apskrities patirtys sprendžiant patyčių problemas

Kauno pedagogų kvalifikacijos centras su partneriais iš Vestfoldo apskrities (Norvegija) 2017 m. lapkričio 13-14 d. organizavo tarptautinius mokymus „Saugios ugdymo aplinkos užtikrinimas mokykloje patyčių prevencijai. Norvegų patirtis“. Į Kauną atvyko Leif B. Olsen, Vestfoldo apskrities administracijos personalo skyriaus vadovas, Hege Andreassen, tarptautinių ryšių koordinatorė, Anneline Thommesen, Aukštesniojo vidurinio ugdymo departamento vyr. patarėja, Rune Olsen, Sem pradinės mokyklos direktorius, Kristin Storhaug, Borgheim vidurinės mokyklos direktorė, Marion Ursfjord, Greveskogen aukštesniosios vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, Geir Eidsvåg, Aukštesniojo vidurinio ugdymo departamento vyr. patarėjas/kontrolierius. Svečius iš Norvegijos, į mokymus susirinkusius dalyvius pasveikino dr. Virginija Rupainienė, Kauno miesto mero patarėja švietimo klausimais. Patarėja perdavė Kauno miesto mero linkėjimus svečiams, mokymų dalyviams, pabrėždama, kad meras visada skiria išskirtinį dėmesį mokytojams, įvertindamas jų atsakingą darbą ugdant jaunąją kartą.

Remiantis statistikos duomenimis, patyčių skaičius Norvegijoje yra vienas mažiausių iš visų 42 tyrime dalyvavusių šalių, todėl mokymų dalyviams buvo itin aktualu išgirsti puikiai patyčių problemą sprendžiančių norvegų patirtį. Pranešėjai iš Vestfoldo apskrities išsamiai pristatė savo veiklas, konkrečius veiksmus sprendžiant patyčių problemas, pateikė praktinio pobūdžio pavyzdžių, konkrečių patarimų, kaip kurti ir užtikrinti saugią ugdymo(si) aplinką mokiniams, pasidalino patirtimis, įvairių probleminių situacijų sprendimo būdais, atsakė į mokymų dalyvių klausimus. Svečiai papasakojo, kaip kuria ir pasitelkia gerą mokyklos aplinką patyčių prevencijai, kaip įtraukiami mokiniai kuriant gerą atmosferą, nurodė glaudžius mokinių tarpusavio santykius, kurie užtikrina patyčių prevenciją. Lektoriai akcentavo, jog siekiant užtikrinti patyčių prevenciją itin svarbu įtraukti mokinius į patyčių prevencijos priemones (mokyklose sukurta patyčių prevencijos grupė, kurią sudaro mokiniai). Tai itin efektyvu, nes mokiniai labiau nei pedagogai turi galimybę pastebėti patyčių atvejus tarp mokinių. Vienas iš patyčių prevencijos būdų – maksimalus mokinių užimtumas pertraukų metu: vaikai turi galimybę pasirinkti žaisti įvairius aktyvius bei stalo žaidimus iš itin gausios pasiūlos. Dalyviai pastebėjo, jog Norvegijos mokykloje itin aktyviai veikia mokinių tarybos, kurių veikla itin svarbi užtikrinant patyčių prevenciją tarp mokinių. Mokymų dalyviai turėjo galimybę padiskutuoti su lektoriais, gauti patarimų, užmegzti bendradarbiavimo ryšius.

Išklausius visus pranešimus, galima teigti, jog visose Norvegijos ugdymo įstaigose didžiausias dėmesys yra skiriamas ne atskiroms prevencinėms programoms, o mokytojų aukštai bendravimo kokybei su mokytojais, mokiniais ir jų tėvais, tarpusavio santykiai grindžiami pasitikėjimu ir pagarba. Organizuojamos įvairios akcijos, renginiai, kuriamos aplinkos, kurių tikslas – glaudesnių mokinių tarpusavio santykių kūrimas, palaikymas. Siekiama, kad visi bendruomenės nariai pažintų vienas kitą ir pagarbiai bendrautų. Būtent šiuos veiksmus kolegos iš Norvegijos įvardino kaip pačias efektyviausias patyčių ir smurto prevencijos priemones.

Švietimo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama mažinti smurtą ir patyčias švietimo įstaigose įsigaliojo nuo 2017 m. rugsėjo. Šia tarptautine mokymų programa prisidedama prie sklandaus švietimo įstatymo pataisų, patyčių prevencijos programų įgyvendinimo. Norvegijos mokyklų vadovų, pedagogų, mokinių sėkmingus pavyzdžius patyčių ir smurto prevencijos srityje mokymų dalyviai pritaikys savo įstaigose, pasidalins įgytomis žiniomis su savo įstaigos kolegomis.

Rasa Bortkevičienė, Kauno pedagogų kvalifikacijos centro direktorė, svečiams pristatė Centro veiklą, išplėtotą tarptautinį bendradarbiavimą, supažindino su vykdomais projektais, apžvelgė Centre įvykusius teigiamus pokyčius.

Svečiai iš Norvegijos susitiko su Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentu dr. Dainiumi Žvirdausku, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Kauno skyriaus prezidentu Eriku Griškevičiumi, lankėsi Kauno Panemunės pradinėje mokykloje,  LR Prezidento rūmų ansamblyje įsikūrusiame Valstybės pažinimo centre.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content