Išlaisvindami kūrybiškumą, išlaisviname asmenybę

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinėje mokykloje vyko metodinė-praktinė Kauno miesto mokytojų ir 7 klasių mokinių skaitymo skatinimo popietė-konferencija, skirta Tarptautinei Gimtosios kalbos dienai, “Knyga mūsų pasaulyje”. Ši konferencija turi gilias šaknis, nes organizuojama nuo 2002 metų. Žinoma, per tiek laiko smarkiai pakito tiek mokinių skaitymo poreikiai bei įgūdžiai, tiek renginio kokybė. Šių dienų vaikai jau nenori klausyti pranešimų ar stebėti vaidinimų – jie nori patys veikti!

Kodėl renkamės septintokus? Patirtis rodo, kad būtent šiame paauglystės tarpsnyje vaikai pradeda mažiau skaityti, todėl konferencijos tikslas – skatinti knygų skaitymą, aktyviai ir kūrybiškai visuomenei būtiną bruožą. Tuo pačiu siekiame skatinti mokinius plačiau domėtis literatūra, ugdyti kultūros vertybių supratimą, mokinių kūrybiškumą, originalumą, gebėjimą kurti, atradimų ir interpretacijos džiaugsmą.

Konferenciją sudarė dvi dalys. Pirma dalis vyko aktų salėje, jos metu susirinkusieji (o susirinko 112 mokinių ir 49 mokytojai iš 17 bendrojo lavinimo mokyklų) stebėjo muzikinę–choreografinę kompoziciją „Iš knygų skrynios…“; žiūrėjo mokyklos šeimininkų – aštuntokų kurtą video filmą „Iš konferencijos istorijos…“; išklausė direktorės Juzės Grigalienės ir Kauno švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Ilonos Vitkauskienės sveikinimus. Buvo pristatyti svečiai ir kūrybinių dirbtuvių vedėjai: teatro pedagogas, dramos ir teatro aktorius Mantas Cegelskas, muzikos pedagogė, kompozitorė Indra Kubiliūnienė ir kiti. Žinoma, mažvydiečiai nepraleido galimybės pasigirti ryškiausiais metų laimėjimais: pasirodė respublikinio knygų skaitymo festivalio–konkurso „Knygų pelėda“ šauniausia skaitovų komanda;  pristatė respublikoje laimėjusį projektą „Iš tautos praeities stiprybės semiamės“ (mintys skaitant Jono Radvano epą „Radviliada“). Pirmosios dalies pabaigoje   generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus mokiniai žaismingai pateikė projektą “Knygų vizitinės kortelės“.

Pertraukos metu buvo galima apžiūrėti kūrybinių darbų parodą – nuo piešinių iki originalių „Knygų sumuštinių“. O tada prasidėjo pats įdomumas – antroji konferencijos dalis – kūrybinės dirbtuvės, kurias vedė profesionalai (visomis darbo priemonėmis pasirūpino mokyklos šeimininkai). Į renginį kvietėme atvykti mokinių komandas, bet siūlėme vaikams rinktis skirtingas sekcijas, kad vyktų tarpmokyklinis bendradarbiavimas. O mokytojams tuo tarpu vyko metodinė-praktinė kūrybos valanda prie kavos puodelio – bendradarbiavo dalindamiesi patirtimi.

Kūrybinėse dirbtuvėse „Mokomės iliustruoti“ mokiniai, vadovaujami dailininkės Jūratės Januškevičiūtės-Varnagirienės, įvairiomis technikomis be galo išradingai ir metaforiškai iliustravo H. Nagio eilėraščių ciklą „Medžiai vėjuose“.

Kompozitorė Indra Kubiliūnienė, kurios kurtos dainos puošia ne tik respublikos, bet ir pasaulio dainų švenčių repertuarą, moderavo kūrybines dirbtuves „Kaip eilėraštis virsta muzika“. Iš pasiūlytų tekstų gausos mokiniai patys išsirinko Zitos Budrienės eilėraštį „Lai niekas neužtemdo saulėto dangaus“ ir drauge su kompozitore sukūrė dainą. Ne tik sukūrė – ir sudainavo! Neįtikėtina, bet per dvi valandas gimė ne tik daina, bet ir naujas „tarpmokyklinis“ choras…

„Gaminame knygelę“ – šių dirbtuvių dalyviai jautėsi kaip tikrose dirbtuvėse. Jie išmoko įvairių knygrišyklos paslapčių ir pasigamino suvenyrines knygeles iš antrarūšių žaliavų (vaikams padėjo technologijų mokytojai Vaida Valatkienė ir Alfredas Saikauskas).

Rimčiausia grupė vadinosi „Dalijamės skaitymo patirtimi“ – čia pageidaujantys mokiniai pristatė šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis parengtus pranešimus apie knygas, paskui diskutavo apie skaitymo ir kompiuterio sąveikas (su vaikais dirbo patyrusios lituanistės Irena Kaklauskienė ir Vitalija Savickienė).

O labiausiai šėlo kūrybinės teatro dirbtuvės „Improvizacijos Forumo teatro metodu“, kurioms vadovavo aktorius Mantas Cegelskas. Jis į Kauną atvyko iš Vilniaus, o drauge atsivežė gimnazistų iš Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos, kur pats dirba ir teatro pedagogu. Atlikdami smagius etiudus, vaikai spėjo ne tik susipažinti, bet ir susidraugauti.

    Pabaigoje visi sugrįžo į aktų salę ir pristatė savo darbo rezultatus – unikalius dailės, muzikos, teatro produktus. Bet svarbiausia ne tai, kad pavyko kažką sukurti. Svarbiausia – jie tai sukūrė dirbdami komandoje. Šiandienos vaikai – individualistai, pasislėpę už kompiuterio ekrano ir laisvai besijaučiantys tik virtualioje erdvėje. Todėl labai svarbu išmokyti juos būti čia ir dabar, būti kartu, girdėti, matyti ir liesti tikrovę. Išlaisvindami kūrybiškumą, išlaisviname asmenybę.

Auksė Petruševičienė,

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos

direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content