Gripas ir jo komplikacijos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento duomenimis, nuo gripo mirė dvi Kauno apskrities gyventojos (79 m. amžiaus Kaišiadorių r. ir 63 m. Kauno r.) Viena iš jų sirgo lėtinėmis ligomis, todėl rizika susirgti sunkia gripo forma buvo didesnė. Paaiškėjo, kad abi ligonės nebuvo pasiskiepijusios vakcina nuo sezoninio gripo. Lietuvoje gripas šį sezoną jau pareikalavo 8 gyvybių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, gripu kasmet suserga apie 5–10 proc. suaugusių ir 20–30 proc. vaikų. Nuo gripo, jo sukeltų komplikacijų ir lėtinių ligų paūmėjimo pasaulyje kasmet miršta 0,5–1 milijonas žmonių, tuo tarpu Europos Sąjungoje/Europos ekonominės erdvės šalyse – vidutiniškai apie 40 tūkstančių žmonių.

Gripo virusas dėl galimų komplikacijų yra ypač pavojingas vaikams iki 1 metų, vyresniems nei 65 metų, asmenims turintiems lėtinių ligų bei nėščiosioms. Gripo virusas, skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, dažniausiai sukelia pneumoniją, bronchitą, ausų uždegimą, sinusitą. Sergant gripu, gali paūmėti lėtinės kvėpavimo takų ligos (astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, cistinė fibrozė), lėtinės širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, gali įvykti infarktas arba insultas. Gripo komplikacijos gresia 50 proc. gripu susirgusių vyresnio amžiaus žmonėms.

Sveikiems ir nesergantiems gretutinėmis ligomis asmenims gripas po ūminio periodo baigiasi be pakitimų, tačiau komplikacijų atvejais liga užsitęsia, gali pasireikšti įvairių organų pažeidimai. Sukeliamos komplikacijos didina mirštamumą, o pasveikusiems dažnai lieka liekamieji reiškiniai – silpnumas, gerklės perštėjimas, kosulys.

Kasmetinė vakcinacija išlieka veiksmingiausia visuomenės sveikatos intervencija, skirta švelninti ir užkirsti kelią sezoniniam gripui. Taikomos ir kitos gripo profilaktikos ir kontrolės priemonės ribojančios gripo viruso plitimą. Rekomenduojama laikytis rankų, nosies higienos, vengti kontakto su sergančiu asmeniu, stiprinti imunitetą, laikytis darbo ir poilsio režimo, būti fiziškai aktyviems.

Sezonine gripo vakcina pasiskiepyti rekomenduojama kasmet rudens–žiemos mėnesiais. Visais atvejais dėl sezoninio gripo skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content