Pirmą kartą Kaune – tarptautinė darbo stovykla

Dvi liepos savaites nevyriausybinėje organizacijoje ,,A. C. Patria“ vyko tarptautinė darbo stovykla. Šeši savanoriai iš įvairių Europos šalių padėjo su jaunimu dirbančios organizacijos atstovams renovuoti apleistą rūsį, kuris reikalingas darbui su jaunuolių grupėmis. Tokią pagalbą pasiūlė tarptautinė organizacija ,,Internationaler Bauorden“, kurios partnere ,,A. C. Patria“ tapo pirmą kartą.

Gilios tradicijos

Įsikūrusi dar 1953 m. su tikslu padėti statyti namus pabėgėliams į Vokietiją, ,,Internationaler Bauorden“ šiandien organizuoja darbo stovyklas, jaunimo mainus ir labdaros projektus visoje Europoje. Jos remiamos stovyklos gali vykti ne pelno siekiančiose organizacijose, kurioms reikia savanorių, galinčių fiziškai prisidėti statant, atstatant, remontuojant ar renovuojant patalpas. Per 60 Liudvigshafene įsikūrusios organizacijos darbo metų Vokietijoje ir kitose Europos šalyse savanoriavo daugiau nei 360 000 studentų, amatininkų ir kitų sferų meistrų.

,,A. C. Patria“ rūsį jaukia bendrų susitikimų vieta pavertė savanoriai Frankas iš Olandijos, Lorenzo ir David iš Italijos, Julia su Fiona iš Austrijos bei Mateu iš Prancūzijos. Daugiau nei dvidešimtyje darbo stovyklų dalyvavęs Frankas įsitikinęs, kad toks būdas geriausias norint pažinti svečią šalį. ,,Man patinka savanorystės metu padėti žmonėms, tačiau ne mažiau svarbi darbo dalis yra tenykščių gyventojų ir jų kultūros pažinimas – teigia jis – Keliaudamas kaip turistas niekada nepamatysi šalies iš vidaus, tačiau mes turime puikią progą iš tikrųjų susipažinti su Kaunu ir gyvenimu čia.“ Savanoriai iš Italijos Lorenzo ir Davidas taip pat džiaugėsi galimybe pamatyti tolimą valstybę. ,,Savanorystė darbo stovykloje suteikia ne tik praktinių žinių, kurios vėliau pravers ką nors remontuojant ar statant. Dalyvaudamas įgyji ir kitokios neįkainojamos patirties.“ ,– tikino Davidas. Pasak pirmą kartą tokioje stovykloje dalyvaujančio vaikino, jis iš pradžių ketino pateikti paraišką dalyvauti stovykloje Prancūzijoje ar Ispanijoje, tačiau vėliau persigalvojo. ,,Italijoje nedaug žinome apie Lietuvą, tad norėjosi nukeliauti į tolimesnę šalį, o ne į tą, kurią gali aplankyti bet kurį savaitgalį.“, – atviravo jis.

Neįprastas savanorystės modelis

Stovyklos metu savanoriai renovavo ,,A. C. Patria” rūsio sienas ir lubas, sutvarkė apšvietimą, išnešė susikaupusius nereikalingus daiktus. Taip pat baigtas tvarkyti kiemas, pasodintos gėlės, įrengta patogesnė automobilių stovėjimo vieta ir, svarbiausia, erdvė jaunuoliams, kurioje jie patogiai įsitaisę galės laukti susitikimo su socialiniais darbuotojais. Neseniai į seną namą senamiestyje persikrausčiusiai organizacijai tai – didelė pagalba. Savanoriai džiaugėsi, kad darbo stovyklose projektas nėra griežtai reglamentuotas. ,,Ką toliau darysime sprendžiame bedirbdami – pasakojo Lorenzo – Turime daug kūrybinės laisvės, kurią galime naudoti kaip tinkami.“ Organizacijos vadovė Kristina Mačiulytė kartu su tarptautiniais savanoriais taip pat atlieka renovavimo darbus. Pasak jos, dirbant naudojamos medžiagos, kurias pavyksta rasti ofisu paverstame name. Parduotuvėse įsigyjama tik tai, be ko negalima išsiversti. ,,Tokia stovykla mums pirmoji, bet be galo prasminga, kadangi kitu atveju neturėtumėme nei finansinių, nei žmogiškųjų išteklių papildomai erdvei įrengti – sako ji – O partneriai kompensuoja dalį remontui reikalingų priemonių išlaidų.“ Pasak K. Mačiulytės, darbo stovykloje taikomas Lietuvai kiek neįprastas modelis – savanoriai patys susimoka dalyvavimo mokestį ir padengia savo kelionės išlaidas. ,,Mums lieka tik savanorių apgyvendinimas ir maitinimas – teigia ji – Sąmoningai pasirinkę tokią vasaros atostogų leidimo formą savanoriai yra labai motyvuoti dirbti ir padaryti kiek įmanoma daugiau, o ne tinginiauti.“ Organizacijos vadovė džiaugėsi faktu, kad savanorių grupėje didžioji dauguma yra jaunuoliai. ,,Darbas ir bendra patirtis yra puikus būdas ugdyti jaunus žmones, padėti jiems suprasti daugiau apie save, atrasti savo stiprybes bei įgyti ne tik praktinės patirties bet ir draugų, pasijausti naudingiems ir prisidėti prie kažko naudingo bei prasmingo. Galimybė duoti, o ne imti yra itin įgalinanti patirtis, suteikianti pasitikėjimo savimi.“, – tiki K. Mačiulytė.

Lietuvoje dar menkai žinoma

Organizacija ,,Internationaler Bauorden“ buvo įkurta olandų kunigo Werenfried‘o van Straaten‘o. Po Antrojo pasaulinio karo šis tikintysis skatino studentus ir kitus jaunus žmones prisidėti prie namų karo pabėgėliams statymo. Pirmoji stovykla 1953 m. balandį įvyko Miunsterio mieste, Vokietijoje. Tais pačiais metais buvo surengtos dar 17 stovyklų, kuriose dirbo 600 savanorių iš keturių skirtingų šalių. Šiuo metu nepriklausomos, nacionalinės ,,Bauorden“ organizacijos veikia Belgijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Italijoje, Vengrijoje ir Bulgarijoje.  Lietuvoje apie ,,Internationaler Bauorden“ kol kas žinoma mažai, tačiau kelios tarptautinės darbo stovyklos spėjo įvykti ir čia įsikūrusiose nevyriausybinėse organizacijose.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content