RESPUBLIKINĖS VARŽYTUVĖS „TAUTOSAKOS MALŪNAS-2016“ IR TOLIAU SMAGIAI SUKASI

Kauno tautinės kultūros centras jau ketvirtus metus organizavo respublikines varžytuves „Tautosakos malūnas–2016“. Dvi dienas smagiai sukdami malūno sparnus, jaunieji varžytuvininkai čiauškėjo, puošė renginį savo pasirodymais. Šių metų renginio tema – „Žolynai lietuvių tautosakoje“.  Varžytuvės skirtos Vietos bendruomenių metams, todėl rengdamiesi joms,  mokiniai lankėsi pas vietos gyventojus, domėjosi vietos papročiais, liaudies išmintimi, susijusia su augmenija. Daug mokiniai sužinojo apie augalus, kurie auga miškuose, laukuose, pievose, pelkėse, pakelėse, smėlynuose, gėlių darželiuose iš gyvų šaltinių, dar daugiau, perversdami ne vieną knygą, ieškodami atsakymų, kada ir kokius augalus apdainuodavo mūsų senoliai, kokiose pasakose jie minimi, kaip šmaikštaujama, norint įspėti augalą smulkiojoje tautosakoje. Visa, ką sužinojo, išmoko ir atsivežė į 2016 m. varžytuves „Tautosakos malūnas“.

Respublikinėse varžytuvėse dalyvavo mokiniai iš Lietuvos ir Lenkijos: Kėdainių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Kleketukai“ grupė, vadovė Gintarė Brazinskienė; Kaišiadorių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Žilvita“ grupė „Čiauškutės“, vadovė Laima Morkūnienė;

Kauno Bernardo Brazdžionio mokyklos-daugiafunkcio centro vaikų grupė ,,Brazdžioniukai”, mokytoja Valerija Streckienė; Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos grupė “Atgajučiai”, mokytoja Irena Čepinskaitė; Kauno „Šilo“ pradinės mokyklos grupė ”Lineliai”, mokytojos: Aida Lukminienė ir Jurgita Rupšienė; Kauno rajono Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos grupė „Gegulė“, mokytoja Neringa Augūnienė; Kauno rajono Garliavos Jonučių progimnazijos  grupė „Versminėlė“, mokytojos: Valė Dervinienė ir Eglė Gailiūnienė; Naujosios Akmenės “Saulėtekio” progimnazijos grupė “Šarkutis”, mokytoja Daina Jarušaitienė;          Punsko Dariaus ir Girėno pagrindinė mokyklos grupė “Dzūkucai”, mokytoja Irena Pečiulienė; Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis“ grupė “Dzyvų dzyvai”, vadovai: Rima ir Leonidas Moisejenkos; Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos „Metelėlė“, mokytojos: Angelė Ažusienienė ir Rasytė Gaidienė; Jonavos Justino Vareikio progimnazijos „Kanapinė virvė“, mokytoja Živilė Talalienė; Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos “Mataušiukai”, mokytoja Laima Mitrulevičiūtė; Zarasų rajono Salako pagrindinės mokyklos grupė „Šalpusnis“, mokytoja Inga Gikienė.

                      Mokinių namų darbus, vietoje pateiktų užduočių atsakymus, pašmaikštavimus ir gerą nuotaiką vertino solidi, bet puikiai nusiteikusi vertinimo komisija: Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Kultūrų studijų ir etnologijos katedros profesorė humanitarinių mokslų daktarė Gražina Kazlauskienė, daktarė Giedrė Barkauskaitė, doktorantė Justė Vasilionytė-Stašaitienė, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo vyriausioji botaninių kolekcijų kuratorė Kristina Stankevičienė, Kauno tautinės kultūros centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui Filomena Ivanauskienė, metodinio skyriaus vedėja Vitalija Bajorienė, metodininkė, etnologė Jurgita Kilikauskienė, dailininkė-apipavidalintoja Rita Grigauskienė, folkloro ansamblio „Sodailio“ vadovas Vilius Marma. Pastarasis visus dalyvius puikiai nuteikdavo varžytuvėms smagiai vinguriuodamas liaudies melodijas savo mylimu, beje ir retu, instrumentu – bandonija.

                      Ką įdomaus pateikė varžytuvių dalyviai šiais metais? Kauniečiai kalbėjo žemaičių tarme! Dalyviai iš Kaišiadorių savo šnekta supažindino su vaistažolėmis, patikėjo paslaptis, kaip jas rinkti.

Smagi Kėdainių komanda „Kleketukai“ nuo pradžių iki galo kleketavo apie lino kelią ir pelnė I-ąją vietą. Nuosekliai, išmoningai, su jumoro doze, gražių gražiausiai dzūkuodami ir liaudiškų posakių, gudrybių prisirankioję pristatė namų užduotį iš Lenkijos, Punsko Dariaus ir Girėno pagrindinės mokyklos, atvykę „Dzūkucai”. Ne veltui 1-4 klasių grupėje jiems ir atiteko I-oji vieta. 5-8 klasių grupėje I vieta buvo skirta tautosakininkams „Mataušiukams“ iš Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos, nes jie, anot komisijos, tiksliausiai įvykdė nuostatų reikalavimus. Anykščių raj. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos komandai „Metelėlė“ puikiausiai sekėsi kupoliauti ir atskleisti augalų paskirtį bei reikšmę žmogaus gyvenime. Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis“ grupė “Dzyvų dzyvai” įrodė, kad šios varžytuvės ir yra ta vieta, kur reikia linksmiems būti, išjudinti  kiekvieną, skambant smagiai kapelos muzikai kupoliauti bei juokaujant pristatyti žolinius augalus.

Varžytuvių metu mokiniai turėjo atsakyti į gana nelengvus klausimus: „Kas yra nerašytas garbės dalykas – arba švariai, arba neturėt?“ (Atsakymas – gėlių darželis); „Baltai per šią šventę apeigas skyrė deivei Žemynai, dėkojo už subrendusį derlių. Dzūkijoje ši šventė vadinama kopūstine. Kokia tai  šventė?” (Atsakymas – Žolinė); ,,Sakmėse teigiama, kad raganos renka rugių žiedus, verda iš jų košę, ja pasitepa pažastis, apsižergia šluotą ir skrenda į Šatrijos kalną. Kada jos taip šėldavo?” ( Atsakymas- Joninių naktį).

Laimėję I-III vietas, buvo apdovanoti dailininkės Kristinos Paulauskaitės specialiai šioms varžytuvėms sukurtais prizais – keraminiais vėjo malūnais. Visi dalyviai – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidiniais, susietais su liaudies kūryba. Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo, Kauno lėlių teatro paskatinamaisiais prizais, kitų rėmėjų dovanotomis knygelėmis buvo apdovanota dar ne viena grupė, atskiri mokiniai, išsiskyrę aktoriniais gebėjimais, muzikalumu, šmaikštumu.

Varžytuvėms vadovavo ir su visais maloniai bendravo Kauno tautinės kultūros centro metodininkės Gintarė Paužaitė ir Kristina Kliucevičiūtė-Mikulskienė. Kristina, beje, yra ir šių varžytuvių sumanytoja.

Organizatoriai mano, kad šių važytuvių tema suteikė galimybę susipažinti su vietos bendruomenėse gyvenančiais vaistažolių rinkėjais, gamtos bičiuliais, daugiau pasidomėti Lietuvoje augančiais žolynais, jų gydomosiomis savybėmis, jų vieta liaudies kūryboje, paročiuose, apeigose.

Tad iki susitikimo kitais metais. O kaip varžysimės tada, sukdami „Tautosakos malūno“ sparnus,  sužinosite lankydamiesi mūsų interneto svetainėje www.ktkc.lt

Kauno tautinės kultūros centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Osvalda Filomena Ivanauskienė

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content