Kaip nesusirgti maliarija

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai drauge su Pasauline sveikatos organizacija (PSO) balandžio 25-ąją mini Pasaulinę maliarijos dieną ir pasitinką ją šūkiu „Maliarijos įveikimas prasideda nuo manęs“ (Zero malaria starts with me). Šią dieną gyventojai, bendruomenės, organizacijos raginami prisiminti maliarijos naštą pasauliui bei prisidėti prie jos prevencijos, mažinimo ir likvidavimo.

Nepaisant besitęsiančios COVID-19 infekcijos pandemijos, svarbu nepamiršti ir kitų mirtį sėjančių ligų, kurių viena – maliarija.

PSO duomenimis 2018 m. 89 šalyse buvo registruoti 228 mln. maliarijos atvejai, iš kurių panašiai kaip ir per paskutinius ketverius metus 405 tūkst. baigėsi mirtimi. 93 proc. visų susirgimų ir 94 proc. mirčių nustatyti Afrikos regione. Daugiau nei pusė jų registruota 6 šalyse: Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublika, Ugandoje, Dramblio Kaulo Kranto respublikoje, Mozambike ir Nigerijoje. Lietuvoje 2015-2019 m. laikotarpiu maliarija sirgo 30 asmenų, iš kurių trys žmonės mirė. Dauguma susirgusiųjų maliarija viešėjo Afrikos žemyno šalyse, darbo ar pažintiniais tikslais. Užsikrėtimo priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojami vaistai nuo maliarijos prieš kelionę, kelionės metu bei nepakankama individuali apsauga nuo uodų.

Maliarija – tai parazitinė kraujo liga, perduodama įkandus Anopheles genties uodo patelei bei pasireiškianti reguliariai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais.

Pasibaigus COVID-19 infekcijos pandemijai ir gyventojams grįžusiems į įprastą gyvenimo ritmą, planuojant keliones į svečias šalis, NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė primena, kad:

  • ruošiantis keliauti į egzotines šalis ir norint išvengti užsikrėtimo maliarija reikėtų pasidomėti, ar šalis nėra endeminė maliarijos atžvilgiu ir pasitarti su gydytoju dėl vaistų vartojimo;
  • svarbiausia maliarijos profilaktikos priemonė yra reguliarus vaistų nuo maliarijos vartojimas ir apsauga nuo uodų įkandimų;
  • viešint maliarijos paveiktose teritorijose būtina nešioti drabužius, dengiančius rankas ir kojas, veido ir drabužiais nepridengtų kūno vietų apsaugai naudoti uodus atbaidančias priemones, uždengti tinkleliais patalpų duris, langus ypač naktimis, nakvynei pasirinkti lovas su baldakimais.
  • keliautojams, kuriems pakiltų temperatūra ar atsirastų simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas) kelionės metu ar iki vienų metų grįžus iš endeminės vietovės, rekomenduojama nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į gydymo įstaigą ir informuoti savo šeimos gydytoją apie lankymąsi maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojo vaistus nuo maliarijos.

Nors maliarija šiuo metu viena opiausių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje, tačiau perspektyvos ligos valdymui skiepų pagalba labai geros. Šiuo metu vakcina nuo maliarijos sulaukusi Europos vaistų agentūros palankaus mokslinio vertinimo pasiekė ketvirtąją klinikinę tyrimų stadiją, t. y. vakcinos registravimas ir patvirtinimas. Maliarijos vakcina apsaugos ne tik nuo tropinės maliarijos, bet ir hepatito B.

Daugiau informacijos apie Pasaulinę maliarijos dieną bei prevenciją – http://www.who.int/en/

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content