Siunčiama nuotrauka

Žydiškąją Kauno istoriją sužadins pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“

Prisėsti „Konrado“ kavinėje ir papozuoti iš Paryžiaus ką tik grįžusiam tapytojui Arbit Blatui, vakarui temstant bėgti į „Metropolį“, kur, jei pavyks, klausysi Dolskio ir Hofmeklerių orkestro. O gal į „Versalį“, menantį laikus, kai Kaunas buvo caro gubernijos centras, pažiūrėti vienintelio mieste kabareto? 2020-aisiais visos šios Kauno, „Mažojo Paryžiaus“, Laikinosios sostinės kasdienybės nuotrupos telikę istorija. Istorija, kurią sužadinti siekiama pasitelkiant muziką.

Būtent istorinėms Kauno trajektorijoms ir vietoms, kuriose gyveno, dirbo, mokėsi, kūrė žydų bendruomenė,  skirtas naujasis koncertinės įstaigos „Kauno santaka“ projektas, dedikuotas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams. Šie metai – 300-osios Vilniaus Gaono Elijo ben Saliamono Zalmano gimimo metinės. Pasaulinio garso išminčiaus veikla – tai tradicijos išlaikymas, paremtas jos permąstymu. Tai buvo aktualu jam esant gyvam, ne mažiau svarbu ir XXI amžiuje. Taigi minint iškilios asmenybės gimimo sukaktį būtina ne tik supažindinti visuomenę su mūsų praeitimi, bet ir užmegzti šios dialogą su šiuolaikinėmis vertybėmis.

„Muzikinis Kauno gidas: istorinės žydų trajektorijos“ – tai liepą–rugsėjį vyksiantys pasivaikščiojimai su pučiamųjų orkestru „Ąžuolynas“. Į jų atliekamą žygiuotę vis įsiterps įtraukiantis gidės dr. Marijos Oniščik pasakojimas, atskleisiantis paskirtį pakeitusių, ne vieną epochą pergyvenusių, kasdieniame bėgime nebepastebimų pastatų bei su jais susijusių asmenybių istorijas.

Išskirtinis projektas, pagardintas muzikiniais pasažais, siekia atskleisti, kiek įtakos žydų bendruomenė, čia gimę ir į Kauną atvykę kūrėjai, verslininkai, mokslininkai, turėjo miesto architektūros, literatūros, švietimo, dailės, muzikinio gyvenimo raidai. Muzikinės pasivaikščiojimų trajektorijos raižys ir iš naujo savo istoriją atrasti kvies Naujamiestyje ir Senamiestyje – prisijungę prie pučiamųjų orkestro žygiuotės dalyviai aplankys buvusią Žydų realinę gimnaziją, maldos namus, Arbitblatų muzikos instrumentų parduotuvės lokaciją, pasaulinio garso filosofo Emmanuelio Levino šeimos namų vietą, Vainšteinų namus  – „Konrado“ kavinę, buvusius garsiausius Laikinosios sostinės restoranus. Aplankytos bus ir šiuolaikinės žydų kultūros atminimo vietos – visą parą veikianti ir nuolat kuriama Kiemo galerija, taip pat – skulptūra Kaune kūrusiam grožinės hebrajų literatūros pradininkui Abraomui Mapu, besislepianti jo vardo gatvelėje.

„Manau, kad net ne visi A. Mapu gatvės gyventojai yra tikri, kokios asmenybės garbei pavadintoje gatvėje gyvena – jau nekalbu apie skulptūrą jam, kuri, mano žiniomis, yra vienintelė tokia pasaulyje. Toks renginys sužadins susidomėjimą – galbūt kažkas prie ekskursijos prisijungs tiesiog išgirdęs orkestro muziką?“, – projektą teigiamai vertina Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas. Anot jo, nors daugelis tikrai žino, kad Kaune anksčiau gyveno didelė žydų bendruomenė, bet paprašytas patikslinti, kur konkrečiai ji burdavosi, kokie pastatai iškilo jos dėka, ką žydai Kaune sukūrė, ne vienas kaunietis susimąstytų. Todėl toks renginys, kuriame pasakojimai apie paveldą praturtinami viliojančiais muzikos garsais, turėtų pagilinti jo dalyvių žinias, o ir išsklaidyti neteisingus mitus.

Visi muzikiniai programos maršrutai prasidės ir pasibaigs skirtingose Kauno vietose. Jose ne tik ekskursijų dalyviams, bet ir nieko nenutuokiantiems praeiviams suskambės naujai, specialiai šiai progai aranžuoti lietuviškosios šlagerių kultūros pradininko Danieliaus Dolskio kūriniai. Įdomu, kad nors ne kartą perdainuotas ir pergrotas populiariosios muzikos atlikėjų, Dolskio repertuaras iki šiol nebuvo profesionaliai atliekamas pučiamųjų instrumentų orkestro sudėtyje. Specialiai šiam projektui kūrinius aranžavo vienas žinomiausių šio lauko atstovų Lietuvoje, jaunosios kartos kompozitorius Jievaras Jasinskis. Kartu su orkestru „Ąžuolynas“ muzikinį skambesį kurs sparčiai karjeros laiptais kylantis jaunasis tenoras, dirbantis Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Edgaras Davidovičius.

Liepos 9 d., ketvirtadienį, vidurdienį naujoji koncertinės įstaigos „Kauno santaka“ programa startuos Miško gatvėje, kurios viename kiemų įvykusią tragediją žymi paminklas „Lietūkio“ garažo žudynių aukoms. Šią ekskursiją po Kauno centrą ves projekto svečias valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, muzikinio maršruto galutinėje stotelėje – Miesto sode – dovanosiantis ypatingą koncertinę programą.

Liepos 16 d. visus dalyvausiančius ekskursijoje pasitiks projekto ambasadorius Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“. Pirmoji šio pasivaikščiojimo stotelė – buvusi Žydų realinė gimnazija, dabar – Kauno J. Naujalio muzikos gimnazija. Ten 19 val. prasidėjęs maršrutas apkeliaus antrąją Laisvės alėjos pusę ir pasibaigs D. Dolskio koncertinės programos premjera prie paminklo dainininkui Laisvės alėjoje.

Trečioji muzikinė ekskursija rugpjūčio 20 d. 19 val. prasidės prie Kauno pilies, greta kurios šiandien stovi dar XIX a. viduryje pradėtos steigti žydų bendruomenės ligoninės „Bikur cholim“ griuvėsiai. Pasivaikščiojimo Senamiesčiu muzikinį foną kurs kauniečių mylimas „Ąžuolyno“ orkestras, o finaliniai maršruto akordai skambės koncertinėje programoje prie A. Mapu skulptūros. Planuojama, kad projekto baigiamasis renginys įvyks rugsėjo 23 d. IX forte, minint Lietuvos žydų genocido dieną.

Visos ekskursijos nemokamos, užsiregistruoti galima telefonu +370 37 220385 (darbo dienomis 9–16 val.). Dalyvių skaičius ribotas.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Geros valios fondas. Projekto partneriai – Kauno žydų bendruomenė ir Kauno miesto savivaldybė.

 • Kontaktų paieška ir struktūra
  Kontaktų paieška ir struktūra
  Savivaldybės darbuotojų kontaktų paieška
 • Paslaugos
  Paslaugos
  Čia rasite savivaldybės teikiamas paslaugas
 • Transportas
  Transportas
  Maršrutai, tvarkaraščiai, e. bilietas
 • Asmenų aptarnavimas
  Asmenų aptarnavimas
  Aptarnaujami padaliniai, asmenų aptarnavimo kokybės vertinimo anketa
 • Projektiniai pasiūlymai
  Projektiniai pasiūlymai
  Statinių projektų viešinimas
 • Kultūra ir turizmas
  Kultūra
  Įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Verslas ir finansai
  Verslas ir finansai
  Lengvatos verslui, leidimai, finansai ir mokesčiai, parduodamas turtas
 • Korupcijos prevencija
  Korupcijos prevencija
  Antikorupcijos komisija, kontaktai
 • Urbanistika
  Urbanistika
  Teritorijų planavimas ir statyba, žemės sklypai, reklama
 • Civilinė metrikacija
  Civilinė metrikacija
  Santuokos registracijos apžvalga, informacija jaunavedžiams
 • Švietimas
  Švietimas
  Įstaigos, ugdymas, premijos
 • Seniūnijos
  Seniūnijos
  Kontaktai, paslaugos, naujienos
 • Socialinė apsauga
  Socialinė apsauga
  Paslaugos, parama, būstas
 • Aplinka
  Aplinka
  Aplinkos apsauga, švara, dviračių takai, gyvūnai
 • Sveikata
  Sveikata
  Įstaigos, slauga, sanitarija, teisės aktai
 • Sportas
  Sportas
  Įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Jaunimas
  Jaunimas
  Jaunimo reikalų taryba, projektai, organizacijos
 • Investicijos
  Investicijos
  Investiciniai projektai, strateginiai dokumentai, ES finansuojami projektai
 • Nevyriausybinės organizacijos
  Nevyriausybinės organizacijos
 • Renovacija
  Renovacija
 • Gyvenamasis būstas
  Gyvenamasis būstas
 • Civilinė sauga
  Civilinė sauga ir mobilizacija
 • zalia_ikona_paveldas
  Kultūros paveldas
 • Viešoji tvarka
  Viešoji tvarka
 • Teisės paslaugos
  Teisinė pagalba
Skip to content