Siunčiama nuotrauka

Neįgaliems vaikams gydymą keičia kūryba ir žaidimai

Kaune dvejus metus veikiantis vaikų užimtumo centras „Mes kitokie“ – vieta, kur muzikos garsai, šokis ir kiti kūrybiniai užsiėmimai veikia kaip terapinės priemonės. Įvairiapusį raidos sutrikimą ir protinę negalią turintys vaikai iki 14 metų čia jaučiasi lyg antruose namuose.

„Negalios paliesti vaikai ir paaugliai negali užsisklęsti savyje, jie turi lavinti bendravimo ir kitus įgūdžius. Mūsų indėlis – psichologo, ergoterapeuto, kūrybinių veiklų vadovų ir savanorių pastangomis padėti vaikui pačiam atrasti nuostabų pasaulį, kuriame jis gali augti ir jaustis laimingas“, – pasakojo idėjos iniciatorė VšĮ „Mes kitokie“ direktorė Gita Navickienė.

Svarbu pradėti kuo anksčiau

Statistika skelbia, kad vaikų elgesio sutrikimo ir psichikos ligų atvejų nuolat daugėja. Pagalbą jiems teikiančios įstaigos bei organizacijos įprastai atlieka tyrimus, konsultuoja ir teikia rekomendacijas dėl tolesnio darbo su vaiku, tačiau terapiniai užsiėmimai neretai būna laikini, tad ir jų nauda gana ribota.

Paslaugos raidos sutrikimų turintiems vaikams nukreipiamos į elgesio formavimą ir keitimą, bet tuo metu socialinių įgūdžių formavimas, santykių kūrimas ir galiausiai saviraiška lieka nuošalyje.

„Kuo anksčiau vaikui suteikiamos specializuotos paslaugos, tuo didesnė tikimybė, kad jis sėkmingai integruosis į visuomenę, lankys bendrojo ugdymo įstaigas ir įgis specialybę“, – įsitikinusi G. Navickienė.

Pagal kiekvieno poreikius

VšĮ „Mes kitokie“ pernai ėmėsi įgyvendinti neįgaliųjų socialinės reabilitacijos projektą, o šiemet šią veiklą sėkmingai pratęsė. Prie tokios kauniečių iniciatyvos prisidėjo ir Kauno miesto savivaldybė, skyrusi jai 3,2 tūkst. eurų finansavimą iš programos „Iniciatyvos Kaunui“. Miesto indėlis, pasak G. Navickienės, leido pagerinti paslaugų kokybę ir išplėsti tvarkaraštį, kad jos būtų teikiamos kiekvieną dieną.

„Galime parinkti veiklas, geriausiai pritaikytas kiekvieno vaiko individualiems poreikiams atsižvelgiant į jo negalios pobūdį, asmenines savybes. Čia pasitelkiami tokio darbo patirtį turintys muzikos, judesio ir kvapų terapijos specialistai bei logopedas“, – pasakojo projekto vadovė.

Organizacijoje „Mes kitokie“ su autizmo bei kitokių raidos sutrikimų kamuojamais vaikais dirba šeši specialiai apmokyti ir patirties sukaupę darbuotojai, jiems nuolat talkina savanoriai. Prie pastarųjų nuolat prisijungia „Erasmus“ savanoriai iš užsienio.

„Įvairiapusis socialinių paslaugų paketas – vienas iš prioritetų ne vien programoje „Iniciatyvos Kaunui“, bet ir Kauno miesto strateginiame plane. Tokia veikla be savo tiesioginės naudos dirbant su neįgaliais vaikais turi ir daugiau privalumų. Vienas jų – skatinama ir plėtojama savanoriška veikla. Be to, tai turi neabejotinos reikšmės šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus“, – sakė programos „Iniciatyvos Kaunui“ iniciatorė, Kauno mero pavaduotoja Rasa Šnapštienė.

Surengė dvi stovyklas

G. Navickienė išskiria dvi pagrindines savo vadovaujamo projekto naudas. Visų pirma, vaikai gali nemokamai lankyti dienos užimtumo centrą. Čia jiems teikiamos reabilitacinės paslaugos ir lavinimo užsiėmimai, teigiamai įtakojantys vaikų savijautą, skatinantys jų raidą bei integraciją į visuomenę.

Tuo metu antras privalumas labiau juntamas neįgaliųjų namiškiams. Tėvai ar globėjai gali įsidarbinti ir daugiau dėmesio skirti užtikrinant materialinę gerovę bei teigiamą psichologinį mikroklimatą šeimose.

Per šiuos metus „Mes kitokie“ vaikams ir paaugliams surengė dvi dienos stovyklas. Viena jų vyko vasarą, o antroji – per rudens moksleivių atostogas lapkričio pradžioje. Jų metu specialiųjų poreikių turintys mažieji dalyvavo kūrybiniuose užsiėmimuose ir vyko į pažintines ekskursijas Kauno VDU botanikos sode bei įvairiuose miesto muziejuose.

Greta gydymo – žaidimai

Lipdymas iš keramikos, piešimas smėlyje, muzikos instrumentų kūrimas, spektaklio statymas, šokio judesių pamokos ir saviti žaidimai, anot G. Navickienės, ne tik paįvairina kasdienę vaikų rutiną, bet ir teikia pastebimos naudos jų tarpusavio bendravimui. Svarbu, kad tokios veiklos nebūtų vienkartinės.

Ergoterapeutė Asta Meškerevičiūtė atkreipia dėmesį, kad kiekvienas vaikas, o ypatingai turintis negalią, privalo išmokti pažinti save ir sustiprinti pasitikėjimą savo jėgomis: „Tik žinant savo silpnybe galima pradėti su jomis kovoti. Kūrybiniai užsiėmimai padeda pažinti įvairius pojūčius: lietimą, muziką, skonį, kvapą, intuiciją ir jausmus. Skatinčiau vaikų tėvelius nenumoti į tai ranka ir greta tradicinių gydymo metodų pasitelkti kūrybiškus žaidimus. Vaikas tai suteikia ne vien fizinio ar dvasinio tobulėjimo, bet ir džiaugsmo.“

VšĮ „Mes kitokie“ įsikūrusi Kaune, Pakraščio g. 24. Daugiau informacijos apie organizacijoje teikiamas paslaugas negalios paliestiems vaikams ir paaugliams galima rasti internete adresu meskitokie.eu.

 

Ryšių su visuomene poskyrio informacija

 • Kontaktų paieška ir struktūra
  Kontaktų paieška ir struktūra
  Savivaldybės darbuotojų kontaktų paieška
 • Paslaugos
  Paslaugos
  Čia rasite savivaldybės teikiamas paslaugas
 • Transportas
  Transportas
  Maršrutai, tvarkaraščiai, e. bilietas
 • Asmenų aptarnavimas
  Asmenų aptarnavimas
  Aptarnaujami padaliniai, asmenų aptarnavimo kokybės vertinimo anketa
 • Projektiniai pasiūlymai
  Projektiniai pasiūlymai
  Statinių projektų viešinimas
 • Kultūra ir turizmas
  Kultūra
  Įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Verslas ir finansai
  Verslas ir finansai
  Lengvatos verslui, leidimai, finansai ir mokesčiai, parduodamas turtas
 • Korupcijos prevencija
  Korupcijos prevencija
  Antikorupcijos komisija, kontaktai
 • Urbanistika
  Urbanistika
  Teritorijų planavimas ir statyba, žemės sklypai, reklama
 • Civilinė metrikacija
  Civilinė metrikacija
  Santuokos registracijos apžvalga, informacija jaunavedžiams
 • Švietimas
  Švietimas
  Įstaigos, ugdymas, premijos
 • Seniūnijos
  Seniūnijos
  Kontaktai, paslaugos, naujienos
 • Socialinė apsauga
  Socialinė apsauga
  Paslaugos, parama, būstas
 • Aplinka
  Aplinka
  Aplinkos apsauga, švara, dviračių takai, gyvūnai
 • Sveikata
  Sveikata
  Įstaigos, slauga, sanitarija, teisės aktai
 • Sportas
  Sportas
  Įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Jaunimas
  Jaunimas
  Jaunimo reikalų taryba, projektai, organizacijos
 • Investicijos
  Investicijos
  Investiciniai projektai, strateginiai dokumentai, ES finansuojami projektai
 • Nevyriausybinės organizacijos
  Nevyriausybinės organizacijos
 • Renovacija
  Renovacija
 • Gyvenamasis būstas
  Gyvenamasis būstas
 • Civilinė sauga
  Civilinė sauga ir mobilizacija
 • zalia_ikona_paveldas
  Kultūros paveldas
 • Viešoji tvarka
  Viešoji tvarka
 • Teisės paslaugos
  Teisinė pagalba
Skip to content