Sergamumas erkių platinamomis ligomis auga

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad per pirmąjį šių metų pusmetį registruota gerokai daugiau erkių pernešamų ligų, negu praėjusiais metais tuo pačiu metu. Sergamumas erkiniu encefalitu Kauno apskrityje padidėjo dvigubai (nuo 0,25 iki 0,52 atv. 10 000 gyventojų), Laimo ligos sergamumo rodiklis išaugo nuo 2,06 iki 2,44 atv. 10 000 gyventojų (18 proc.).

 

Skiepai – efektyviausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė

Gyventojams, poilsiaujantiems gamtoje, patariama pasirūpinti skiepais nuo erkinio encefalito ir kitomis apsaugos nuo erkių priemonėmis.

Atkreipiame dėmesį, kad skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus. Rekomenduojamą skiepijimo nuo erkinio encefalito schemą galima rasti NVSC interneto svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/erkiu-pernesamos-ligos/rekomendacijos-gyventojams-2.

 

Tinkama apranga apsaugo nuo erkių įsisiurbimo

Tinkama apranga ir repelentai gali padėti išvengti erkių įsisiurbimo ir užsikrėtimo ne tik erkiniu encefalitu, bet ir kitomis erkių pernešamomis ligomis, tokiomis kaip Laimo liga, babeziozė ir kt.

Rekomenduojama rengtis šviesios spalvos drabužiais, kad matytųsi prikibusios erkės. Būtinos ilgos rankovės su prigludusiais rankogaliais ir ilgos kelnės, kurių galai sukišti į kojines.

Svarbu kas kelias valandas apsižiūrėti aprangą ir nurinkti erkes. Grįžus iš gamtos – persirengti ir dar kartą apsižiūrėti visą kūną. Dėvėtus rūbus rekomenduojama išskalbti arba kuriam laikui pakabinti lauke, saulėtoje vietoje, kad prikibusios erkės neieškotų savo aukų kambaryje.

Svarbu nepamiršti ir repelentų (erkes atbaidančių priemonių), kurie turi būti naudojami ant odos ir drabužių.

 

Saugi aplinka

Atkreipiamas dėmesys, kad cheminių priemonių, mažinančių erkių gausą naudojimas yra trumpalaikis, mažai efektyvus ir kenkia kitoms gyvūnų rūšims. Paukščiai, graužikai ir kiti gyvūnai gali pernešti erkes į išpurkštas teritorijas. Cheminiai preparatai neveikia po miško paklote, kur erkės praleidžia didesnę savo gyvenimo dalį. Prie ekologiškų erkių gausos mažinimo priemonių reikėtų paminėti tinkamą parkų, poilsio vietų, dažnai lankomų miškų priežiūrą: žolės aukštis ne didesnis nei 10 cm, menkaverčiai krūmai iškertami, miško darbų atliekos, išvartos, nupjauta žolė išvežama, takai praplatinami. Tikslinga reguliuoti graužikų populiaciją. Teritorijas, kuriose vis tiek yra daug erkių, patariama žymėti specialiais įspėjimo ženklais.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content