Rekordiniai Kauno paveldotvarkos programos metai: atnaujinama keliskart daugiau pastatų

Aštuonerius metus vykdomoje Kauno paveldotvarkos programoje – rekordiniai skaičiai. Šiemet   daugiau kaip 60 mūrinių ir medinių pastatų savininkų sudarė sutartis su miestu dėl jiems priklausančių namų fasadų atkūrimo bei tvarkybos darbų projektų parengimo. Tam miestas skyrė 1,9 mln. eurų finansavimą. Didžioji dalis darbų atlikti, kai kurie perkelti į kitus metus. Antradienį posėdžiavusi Kauno miesto taryba patvirtino papildomą finansavimą keliems statiniams.

Dėmesys medinei architektūrai

„Šiemet startavome su patobulinta Paveldotvarkos programa. Šiek tiek supaprastinta tvarka pasiteisino su kaupu. Galime drąsiai sakyti – tai rekordiniai metai tiek sutvarkytais medinių ir mūrinių pastatų fasadais, tiek ir jiems skirtu finansavimu“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistinių, architektūrinių ir investicinių klausimų komisijos narys, architektas prof. Jonas Audėjaitis.

Pasak jo, per septynerius programos gyvavimo metus Kaunas prisidėjo prie pusantro šimto pastatų atnaujinimo, tam skirdamas per 3 mln. eurų. Šiemet pasirašyta virš 60 sutarčių dėl medinių ir mūrinių fasadų sutvarkymo bei tvarkybos darbų projektų parengimo, o miesto prisidėjimas šiems darbams atlikti siekia 1,9 mln. eurų.

Sąraše rikiuojasi ilga eilė architektūriškai reikšmingų ir daugeliui atpažįstamų objektų: Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčios ir Kauno seserų benediktinių vienuolyno klebonija, tarpukario pažibos – Lietuvos sporto universitetas, „Pienocentro“ rūmai, „Dainos“ kino teatro pastatas.

Didelis šuolis pasiektas ir saugant bei restauruojant Kauno medinį paveldą. Iki šiol per Paveldotvarkos programą sutvarkyti vos du medinukai: architekto A. Jokimo namas, Minties rato g. 2, ir kultūros vertybių sąraše esantis pastatas Aukštaičių g. 36. Šiemet atnaujinami net 5 medinių pastatų fasadai Kauko alėjoje, Minties rato, Aguonų ir D. Poškos gatvėse.

Tęsia istorinių pastatų renesansą

Pirminis paveldotvarkos programos sąrašas šiemet keitėsi vos du kartus. Spalį jį papildė šimtametis gyvenamasis namas A. Mickevičiaus g. 17, Vilniaus gatvės pašonėje esančios barokinės Kauno Švč. Sakramento bažnyčios zakristijos, presbiterijos ir vakarinių fasadų tvarkybos darbai, taip pat Lietuvos sporto universiteto atnaujinimas.

Pokyčiams ruošiasi ir Nemuno gatvės pažiba – 1930 m. iškilusi gaisrinė arba vadinamieji Ugniagesių rūmai. Šiuo metu rengiamas tvarkybos darbų projektas, leisiantis tinkamai restauruoti išskirtinio pastato fasadus, dekoratyvines nišas.

Antradienį, gruodžio 20 d., Kauno miesto taryba patvirtino papildomą 56 tūkst. eurų finansavimą Kauno seserų benediktinių vienuolyno klebonijai. Taip pat proporcingai pakeistas finansavimas E. Ožeškienės g. 5 pastatui, savininkui nusprendus šiemet atlikti fasado darbus tik iš gatvės pusės, o vidinę dalį susitvarkyti atskiru projektu.

Kai kurie darbai persikelia į 2023-uosius dėl papildomai atliekamų polichrominių tyrimų, restauravimo metu aptiktų pastatų defektų, avarinės būklės balkonų ar sudėtingos situacijos rinkoje – statybinių medžiagų tiekimo, darbo jėgos sutrikimų arba vis dar vykstančių rangovų paieškų.

Po Naujųjų lauks naujų paraiškų

„Ši Paveldotvarkos programa patvirtina, kad savo miestą kuriame ir tobuliname visi drauge. Kauniečiai patys imasi tvarkytis savo pastatus, o miestas juos palaiko prisidėdamas finansiškai. Buvę pilki ir sunykę statiniai atsinaujina, įnešdami daugiau ryškių spalvų mūsų miesto architektūrai. Per paskutinius kelerius metus Kaunas tikrai išgražėjo ir tikiu, kad tai dar ne pabaiga“, – sako meras Visvaldas Matijošaitis.

Kauno Paveldotvarkos programos 9-ąjį sezoną planuojama pradėti jau 2023-ųjų sausį. Į dalinį finansavimą pretenduoti gali pavieniai asmenys, įmonės ar pastatų bendrasavininkai, tarpusavyje sutarę atsinaujinti jiems priklausantį turtą.

Dalinis finansavimas skiriamas fasadų sutvarkymui, jų dekoratyviniam apšvietimo įrengimui, pastato pritaikymui neįgaliųjų poreikiams.

Jeigu atliekant darbus nekeičiamas fasado apdailos spalviškumas ir medžiagiškumas, programoje galima dalyvauti ir neturint techninio projekto bei statybos leidimo, kai tai leidžia Statybos įstatymas.

Medinių pastatų atnaujinimui skiriamas finansavimas siekia iki 75 proc. visų kaštų, o mūrinių statinių senamiestyje ir naujamiestyje tvarkybos darbams – iki 50 proc.

Plačiau susipažinti Paveldotvarkos programa galima internete: paveldotvarka.kaunas.lt.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content