Paroda atidaroma 2024 m. gruodžio 12 d. 17 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje , veiks iki 2025 m. sausio 2 d. Atidarymo renginys nemokamas.

Tiahynkos tvirtovė – ne tik nacionalinis Ukrainos archeologijos paminklas. Tai – europinės istorijos kertinis akmuo pietų Ukrainoje.

Tvirtovės griuvėsiai išlikę Tiahynkos apylinkėje, dešiniajame Dnipro upės krante, Berislavo rajone, Chersono srityje. 2022 m. Tiahynkos kaimą užėmė rusų kariuomenė. Išgyvenusi okupaciją ir išlaisvinta, bendruomenė ir šiandien kiekvieną dieną yra apšaudoma iš rusų vis dar okupuoto kairiojo kranto.

Tiahynkos tvirtovę Ukrainoje ir pasaulyje išgarsino 2016–2021 m. ekspedicija, vadovaujama Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Archeologijos instituto. Ją organizavo nevyriausybinės organizacijos Kultūros centras „Ukraina–Lietuva“ ir „Teisinė erdvė“. Ekspedicijos savanoriai atvyko iš įvairių Ukrainos ir Lietuvos kampelių. Jie padėjo atrasti ir atkurti tikrąją pietų Ukrainos viduramžių istoriją.

Ekspedicija dovanojo neįtikėtinų XIV–XV a. radinių: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės monetų ir heraldikos, Krymo totorių monetų, genujietišką bombardą, turkų seldžiukų ornamentais puoštų architektūros fragmentus, prabangių keraminių indų. Unikalus radinys buvo surastas minint Ukrainos Respublikos Nepriklausomybės trisdešimtmetį. Tai – seniausia pietų Ukrainoje žinoma buožė. Šie radiniai liudija apie išsivysčiusios civilizacijos egzistavimą dar gerokai prieš XVIII a., kada Rusijos imperija pirmą kartą įsiveržė į šias žemes.

Radiniai moksliškai paneigia Rusijos kuriamą istorinį mitą, kad civilizaciją į šiaurinę Juodosios jūros pakrantę atnešė rusai. Vadinamoji „naujoji Rusija“ XVIII a. buvo tokia pat naikinanti okupacija, kokią matome ir šiandien.

2024 m. vis dar vyksta plataus masto karas, trukdantis tęsti archeologinius Tiahynkos tyrimus. Tačiau Chersono srities mokslininkams ir visuomeninių organizacijų atstovams pavyko suskaitmeninti archeologinių radinių kolekciją ir sukurti Tiahynkos tvirtovės 3D modelį, kurį ir bus galima išvysti parodoje Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Paroda skirta ne tik dalintis žiniomis ir bendru Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldu. Paroda taip pat perteikia jausmus ir emocijas, kurias ekspedicijos dalyviams ir organizatoriams dovanojo Tiahynka.

 

Tiahynkoje tvyrojo nepakartojama archeologinės stovyklos gyvenimo atmosfera.

Tai ilgi pokalbiai su istorikais ir archeologais po žvaigždėtu dangumi, nušviestu Paukščių tako.

Tai mūsų visų iš po žemių savomis rankomis iškasta istorija.

Tai kaitri pietinė saulė ir maudynės naktį Dnipro upėje.

Tai Chersono stepės kvapas ir cikadų giesmės.

Tai mūsų žemė.

 

Paroda atidaroma 2024 m. gruodžio 12 d. 17 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64), veiks iki 2025 m. sausio 2 d. Atidarymo renginys nemokamas.

 

Paroda pristatoma pagal projektą „Tiahynkos tvirtovė –  Europos istorijos fortpostas Ukrainos pietuose“, kurį įgyvendina NVO „Teisės erdvė“ pagal Join viešosios veiklos skatinimo programą. Projektą finansuoja JAV tarptautinės plėtros agentūra (USAID), vykdytojas Ukrainoje NVO Pact. Už projekto turinį atsako tik NVO Pact ir jo partneriai, bei jis nebūtinai atspindi JAV tarptautinės plėtros agentūros (USAID) ar JAV Vyriausybės požiūrį.

Pagrindiniai partneriai:

Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Archeologijos institutas

NVO Kultūros centras „Ukraina–Lietuva“ (Ukraina)

NVO Kultūros plėtros centras „Totem“ (Ukraina)

VšĮ „Parama pietų Ukrainai“ (Lietuva)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content