Kviečiame į parodą

PARODA

„ANGELAS IR SŪNUS. WITKIEWICZIAI ZAKOPANĖJE IR LIETUVOJE“

Lenkijos institutas Vilniuje ruošdamas bei ir koordinuodamas Lenkijos nepriklausomybės šimtmečio minėjimą Lietuvoje ypatingą dėmesį skiria lietuvių ir lenkų bendrų istorinių įvykių, temų, asmenybių priminimui bei priartinimui. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune bus pristatyti su Lietuvą sąsajų turintys žymūs menininkai Stanisław Witkiewicz i jo sūnus Witkacy (Wtikacis).

Parodos pavadinimas – „Angelas ir sūnus“ siejamas su ilgamečiais tėvo ir sūnaus, išskirtinių dviejų artimų lenkų menininkų iš gretimų kartų, santykiais. Paroda buvo sukurta ankščiau jau rodytos Zakopanės Tatrų muziejuje ekspozicijos pagrindu, joje buvo pasakojama apie ilgamečius tėvo ir sūnaus santykius. Paroda Kaune daugiau dėmesio skiria Witkiewiczių ryšiams su Lietuva. Iki šių dienų Lietuvoje gyvena Witkiewiczių giminės, Witkacy praleisdavo čia atostogas ir rašė nepaprastai įdomius laiškus tėvui, o Stanisław Witkiewicz projektavo Lietuvoje geležinkelio stočių pastatus Zakopanės stiliumi ir Palangoje tapė puikius peizažus. Ši paroda taip pat suteikia puikią progą plačiau susipažinti su bajoriškos kilmės inteligentijos aplinka: Witkiewiczių šeima bei jų giminėmis Šemiotais ir Pietžkievičiais.

Parodoje Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, kuri veiks nuo 2018 rugsėjo 20 d. iki lapkričio 18 d., šalia meno objektų (paveikslų, fotografijų, piešinių) galima bus pamatyti ir mažiau žinomus dokumentus, nuotraukas bei laiškus pasakojančius apie artimus Witkiewiczių šeimininius ir meninius santykius bei jų ryšius su Žemaitija. Taip pat bus pristatytas specialiai šiai parodai sukurtas filmas ir katalogas. Parodos lankytojai galės susipažinti su Stanisławo Witkiewicziaus, Zakopanės stiliaus kūrėjo, darbais, vaizduojančiais lietuviškų peizažų grožį – Baltijos jūros ir ežerų (Baltijos jūros vaizdas prie Palangos, Grįžtant iš žvejybos), jo mylimų paprastų žmonių gyvenimo vaizdus (Arimas, Draugės), 1863-iųjų sukilimo scenas (Sužeistas sukilėlis, Naktinis raitelis). Tai liūdesio dėl prarastos tėviškės kupini kūriniai, ilgesiu prilygstantys Adomo Mickevičiaus išgyvenimams, kai emigracijoje Paryžiuje kūrė nacionalinę epopėją Ponas Tadas. O Witkacio tapyba ir fotografija gimė iš jo jaunystės kelionių ir ilgų apsilankymų ten, iš kur kilę Witkiewicziai, Šemiotos (jo senelės giminė) ir Pietžkievičiai (jo motinos giminė). Lietuviškos Witkacio fotografijos, padarytos plenere 1900–1903 metais, bus pristatomos pirmą kartą.

Parodą parengė Tatrų dr. Tyto Chałubińskio muziejus Zakopanėje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, kuratorius Stefan Okołowicz, bendradarbiaujant su Adomo Mickevičiaus institutu (Varšuva) bei Lenkijos institutu Vilniuje.

Iškilmingas parodos atidarymas vyks ketvirtadienį, 2018 m. rugsėjo 20 d. , 17 val. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune. Atidaryme, be kitų, dalyvaus Tatrų dr. Tyto Chałubińskio muziejaus Zakopanėje direktorė Anna Wende-Surmiak, , Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius – Lenkijos ambasados patarėjas Marcin Łapczyński, parodos kuratoriai: Stefan Okołowicz ir Joanna Trznadel (Tatrų muziejus) bei Aleksandra Szczepańska (Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje). Įėjimas į parodos atidarymą laisvas. Paroda veiks iki 2018 m. lapkričio 18 d.

Organizatoriai: Tatrų dr. Tyto Chałubińskio muziejus Zakopanėje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus; bendradarbiaujant su Adomo Mickevičiaus institutu (Varšuva) ir Lenkijos institutu Vilniuje.

Kuratorius: Stefan Okołowicz

Meninis filmas: Grzegorz Rogala, Stefan Okołowicz

Koordinatorė: Joanna TrznadelProjektas yra dalis Adomo Mickevičiaus instituto koordinuojamos tarptautinės kultūrinės programos „POLSKA 100“, įgyvendinamos pagal daugiametę 2017–2021 m. programą „NIEPODLEGŁA“. Iš dalies finansuojama Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos lėšomis pagal daugiametę 2017–2021 m. programą „NIEPODLEGŁA“.

Lenkijos institutas Vilniuje

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content