Kauno tvirtovėje – bendruomenėms dedikuotas Europos fortų kongresas

Europoje – tūkstančiai karinių objektų, per daugelį metų praradusių savo gynybinę paskirtį ir šiuo metu atliekančių visai kitokį vaidmenį bendruomenės, miesto, valstybės gyvenime. Spalio 6–7 d. Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje ir Kauno fortuose vyks Europos tvirtovių kongresas. Čia susirinks kelios dešimtys atstovų iš skirtingų Europos pilių, tvirtovių ar fortų, kurie aptars gynybinio paveldo pritaikymą visuomenės poreikiams, dalinsis patirtimi kaip sėkmingai dirbti su vietos bendruomenėmis, siekiant pritaikyti nenaudojamus ir apleistus fortus bei bunkerius. 

Septintasis kongresas

Europos tvirtovių kongreso tema pasirinkta neatsitiktinai – Kaunas stipriausias bendruomenių ir kultūrinio bendradarbiavimo srityje. Pasak organizatorių, tvirtovės fortai yra savaime tvarūs – gal šiek tiek pagriuvę, aptrupėję, bet visumoje dar stovės šimtmečius. Čia bendruomenė atlieka lemiamą vaidmenį – su šiek tiek žmogiškos šilumos dirbama darnoje tarp gamtos, žmogaus ir istorijos.

Pastaruosius penkerius metus didžiule parama Kauno tvirtovei tapo „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” programa. Skaičiuojama, jog metus iš viso įvyko daugiau nei du šimtai įvairiausių bendruomeninių renginių, o Kauno tvirtovės parko fortus turėjo galimybę aplankyti dešimtys tūkstančių lankytojų.

Pasitinkant Europos kultūros sostinės metus, dalis bendruomeninių iniciatyvų virto festivaliais:  Kauno tvirtovės III-ajame forte vyko „SteamPunk“ festivalis, tvirtovės požemiuose skambėjo industrinės muzikos „MATTERS“ pasirodymai, o Kauno tvirtovės I-ajame forte lankytojus pasitiko Kauno mitinio žvėries meninės instaliacijos.

„Šio kongreso tikslas – aptarti pavyzdžius ir pasidalinti patirtimi kaip buvę kariniai objektai pritaikomi ir naudoti prasmingai. Labai svarbu, jog paveldas nebūtų išsaugojamas tik dėl to, jog turi tokį statusą. Svarbu, jog būtų funkcija – nauda bendruomenei. Šiuos objektus galima pritaikyti – ir ne tik muziejinėms funkcijoms, tačiau kaip kultūriškai aktyvias erdves – kūrybinėms industrijoms, menui, edukacijai, aktyviam laisvalaikiui, sportui ir t. t.“, – teigia kongreso organizatoriai.

Registracija į kongreso diskusijas (anglų k.): https://forms.gle/zyzKxAziT4uKcJL49.

Neišpildytas potencialas

Šimtmečius karas buvo Europos kasdienybė. Susipriešinusios valstybės siekė kuo stipriau įsitvirtinti. Tobulėjant mokslui – tobulėjo ir griaunamoji jėga, atsirado vis galingesnė artilerija. Fortifikatoriai  statė vis stipresnes ir atsparesnes pilis ar tvirtoves, atlaikančias priešo puolimus, todėl jų „prisikaupė“ tūkstančiai.

Gynybinių objektų įvairovė įspūdinga: Šibeniko tvirtovė – tikra viduramžiu pilis ant Adrijos jūros kranto. Olandijoje gausu panašių fortų kaip ir pas mus Kaune, jų įtvirtinimų būdas neįprastas – Naujoji vandens linija. Priešus planuota sustabdyti vandeniu, didžiules teritorijas dirbtinai užtvindant. Kitas pavyzdys – Venecijos Porto Marghera – tvirtovės, prieš kelis šimtmečius saugojusios vieną turtingiausių Europos miestų.

„Šiandien Europos tvirtovė yra Ukraina. Ten vyksta kova dėl visos Europos, todėl turime palaikyti, stiprinti ją. Europos tvirtovių federacija pradėjo bendradarbiavimą ir su gynybinio paveldo atstovais iš Ukrainos, kuriama partnerystės programa, kuri padės išsaugoti Ukrainos paveldą – jos istorines vertybes. Kongrese dalyvaus ir atstovai iš Ukrainos“, – teigia Kauno tvirtovės parko direktorius E. Bagdonas.

Kauno fortai beveik visą šimtmetį buvo visiškai pamiršti ir apleisti. Vyravo nuomonė, kad tai okupacinis palikimas, pastatytas ne Lietuvos, o imperijos gynybai. Tačiau iš lietuviško molio plytų, prakaito pastatyta tvirtovė nepadėjo išsaugoti Rusijos imperijos, o šiandien jos griuvėsiai simbolizuoja laisvę.

„Neužtenka vien istorijos, kad žmonės pamiltų fortus ir imtų jais rūpintis. Iš Kauno fortų patirties matome, jog svarbiausią vaidmenį čia atlieka vietos bendruomenės, kurios pastebėjo jų potencialą ir pradėjo rengti bendruomenės šventes, Jonines, koncertus, šiuolaikinio meno parodas“,  – pasakojo Egidijus Bagdonas Kauno tvirtovės parko direktorius.

Plačiau: https://fb.me/e/2FYx4wnwW.

VŠĮ Kauno tvirtovės parko informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content