Kauno Rokų bendruomenės centras įgyvendina projektą „Bendruomenės telkimas per asmenybių pavyzdžius”

Kauno Rokų bendruomenės centras įgyvendina projektą „Bendruomenės telkimas per asmenybių pavyzdžius“ pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano 1.1.6. priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimo Kauno miesto savivaldybėje. Įgyvendinant projektą viena iš priemonių buvo išvyka į su prezidento Antano Smetonos gyvenimu susijusias vietas ,, Prezidento A. Smetonos keliais“.

Kauno Rokų gimnazijai 2022 metais suteiktas Prezidento Antano Smetonos vardas. Todėl dauguma projekte „Bendruomenės telkimas per asmenybių pavyzdžius“ vykdomų veiklų susietos su šiuo įvykiu. Bendruomenė, norėdama geriau susipažinti su prezidento Antano Smetonos biografija, kuris iš paprastos kaimo pirkios išėjo įgyvenimą ir tapo Lietuvos prezidentu, organizavo išvyką į su prezidento gyvenimu susijusias vietas.
Spalio mėnesį keliavome po Ukmergės kraštą. Aplankėme vieną įdomiausių Lietuvoje XVI amžiaus Siesikų dvaro pilį. Tai rezidencinė pilis ant Siesikų ežero kranto. 1992 m. Siesikų dvaro sodyba paskelbta nacionalinės reikšmės archeologiniu, istoriniu, inžineriniu, architektūriniu ir dailės kultūros paveldo objektu. Dvarą ilgą laiką valdė Daumanto giminė, kuriai tokią privilegiją suteikė Vytautas Didysis. Apžiūrėjome pilnai restauruotą pirmą pilies aukštą, antrame aukšte susipažinome su autentiška sienine tapyba, architektūriniais sprendimais.
Pakeliui į Užulėnio kaimą aplankėme Taujėnų dvarą. Tai klasicistiniai rūmai su 6 kolonų portiku. Didžiulis angliško tipo parkas, jį juosia Mūšios upelis, parką puošia tvenkiniai. Paskutinis dvaro valdytojas buvo Konstantinas Radvila, Pas jį dažnai svečiuodavosi Lietuvos prezidentas Antanas Smetona. Konstantinas Radvila 1941 metais, būdamas 68 metų, buvo ištremtas į Sibirą, ten, kiek žinoma, netrukus mirė. Taujėnų dvarą naujam gyvenimui prikėlė privatūs savininkai. Išvykos metu apžiūrėjome dvaro rūmus, restauruoto dvaro interjerą, pasivaikščioję po parką, vykome toliau į Užugirio dvarą, kurio labai įdomi atsiradimo istorija. 1934-aisiais antrą kartą prezidentaujančiam A. Smetonai sukako šešiasdešimt. Jubiliejaus proga tautininkų sąjunga ėmėsi iniciatyvos surinkti pinigų kad padovanoti prezidentui dvarą. Žemę nupirko gimtajame A. Smetonos kaime Užulėnyje. Tai buvo senasis kunigaikščio Konstantino Radvilos Lėno palivarkas su keletu senų begriūvančių pastatų.
Dvaras Užugiryje Prezidentui buvo poilsio ir apmąstymų vieta. Būdami smetoniškoje aplinkoje, klausydamiesi pasakojimų apie Antaną ir Sofiją Smetonas, žiūrėdami tarpukario Lietuvos filmuotus fragmentus giliau pažinome prezidento kultūrines, visuomenines ir politines pažiūras.
Paskutinis išvykos akcentas buvo smetoniškos vaišės. Valgėme kugelį su spirgučiais, grietine, mėgavomės silkėmis su virtomis bulvėmis, lašiniais, dešra, aromatinga arbata, o kelionė po Lietuvos praeitį liudijančius dvarus praturtino suvokimą, kad kiekvienas dvaras svarbus kaip architektūrinis statinys ir kaip kultūros židinys.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content