Kauno Eigulių seniūnijoje iškabinti 56 inkilai juodiesiems čiurliams

2017 vasario 20 d., pirmadienį, nepabūgę  bjauroko oro Lietuvos ornitologų draugija ir Tado Ivanausko ornitologų klubo komanda organizavo talką, kurios metu Kauno Eigulių seniūnijos teritorijoje iškabino 56 inkilus. Draugija dėkoja Eigulių seniūnijos vyr. specialistui Jurgiui Maceinai, geranoriškai pritarusiam šiai akcijai ir padėjusiam suplanuoti inkilų kabinimo vietas.

Inkilai buvo kabinami daugiabučių namų žaliosiose zonose, šalia namų, kurie buvo renovuoti 2016 metais ir juose čiurlių lizdavietės buvo sunaikintos (Žukausko g. 2 ir Geležinio vilko 21 bei 21A). Inkilai buvo keliami čiurliams gyventi tinkamuose medžiuose, bent 5-7 metrų aukštyje, ant atvirų, šakomis neuždengtų medžių kamienų. Tikimasi, kad gegužės mėnesį grįžę čiurliai pastebės šias naujas lizdavietes. Tokiuose inkiluose taip pat gali įsikurti varnėnai, paprastosios raudonuodegės, margasparnės musinukės ar didžiosios zylės, o žiemos metu juose galės nakvoti ir mieste žiemojantys uoksiniai paukščiai.

Juodasis čiurlys – įprastas paukštis Europos miestuose vasaros metu. Tai viena iš nedaugelio paukščių rūšių, kuri puikiai prisitaikė gyventi mūriniuose pastatuose. Čiurliai noriai įsikuria įvairiose pastatų nišose, pastogių, palangių ir kituose plyšiuose. Lietuvoje šie nuostabūs paukščiai praleidžia tik tris mėnesius – tiek, kiek trunka išperėti jauniklius. Vikriai skraidydami virš pastatų stogų šie sparnuočiai pagyvina miesto kraštovaizdį ir teikia gyvybės bei vasariško džiaugsmo.

Eugulių ir kaimyninės Dainavos seniūnijos yra ypatingos tuo, kad čia kiekvienais metais peri viena didžiausių juodųjų čiurlių populiacijų Lietuvoje. Tačiau dėl nuolat didejančių renovacijos tempų juodieji čiurliai sparčiai netenka savo lizdaviečių, dėl ko šiems paukščiams kyla vis didesnė grėsmė. Lietuvoje atliekant namų atnaujinimus, dažniausiai čiurliams tinkamos angos užsandarinamos, tačiau ne visada. Kaune, būtent Eigulių seniūnijos vieno iš miesto gyventojų dėka, čiurlių lizdavietės, atliekant renovaciją, net keturiuose namuose buvo išsaugotos (Škirpos g.). Lietuvos ornitologų draugija labai didžiuojasi šiuo pavyzdžiu ir tikisi, kad juo paseks ir kitų renovuojamų namų gyventojai.

Įrengti lizdavietes čiurliams yra įvairių būdų, ir juos galima pritaikyti atsižvelgiant į namo konstrukcijos ir renovacijos metu naudojamas apdailos medžiagas. Jei čiurliai į savo lizdavietes patenka per stogo dangos ventiliacijos angas, užtenka jas palikti atviras. Užsandarinus tokias angas ant pastatų sienų reikėtų pritvirtinti specialius inkilus, kuriuos čiurliai tikrai noriai užima.

Lietuvos ornitologų draugija kviečia kartu pasirūpinti šiais paukščiais, kad modernėjantys mūsų miestai ir ateityje išliktų gyvi ir žaismingi! Esant klausimams maloniai kviečiame konsultuotis su ornitologais http://www.birdlife.lt/. Daugiau informacijos apie juoduosius čiurlius rasite čia.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content