DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ASMENS TAPATYBĖS KORTELĖS NAUJŲ FUNKCIONALUMŲ

Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė (toliau – ATK) (naujos kartos išduodama nuo 2021 m. rugpjūčio 12 d.) yra ir asmens skaitmeninės tapatybės atpažinties priemonė, kuri sudaro galimybes elektroninius dokumentus pasirašyti kvalifikuotu el. parašu. Ji išduodama pagal elektroninės atpažinties schemą, kuri notifikuota pagal eIDAS reglamento reikalavimus ir yra pripažįstama visose Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybėse.  2014 m., priėmus eIDAS reglamentą (reglamentas (ES) Nr.910.2014), ES pirmą kartą reglamentavo tarpvalstybinį notifikuotų elektroninės atpažinties priemonių pripažinimą ir atnaujino patikimumo užtikrinimo paslaugų (e. parašų, e. spaudų, laiko žymų ir pan.) sistemą. eIDAS reglamento tikslas – suteikti visiems ES ir EEE valstybių piliečiams galimybę naudotis tarpvalstybinėmis viešosiomis paslaugomis tų valstybių teritorijose, naudojant jų šalyje išduotas elektroninės atpažinties priemones (eID), kurių patikimumą garantuoja valstybė.

2023 m. buvo sėkmingai užbaigti keli su ATK susiję projektai, todėl ATK dabar gali būti naudojama ne tik su kortelių skaitytuvais, bet ir pasitelkiant mobiliuosius įrenginius, o vartotojui tereikia į mobiliuosius įrenginius įsidiegti nemokamai platinamą mCard LTU sprendimą.

Labai svarbu pažymėti, kad Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos atliko mCard LTU sprendimo kibernetinio saugumo vertinimą ir buvo gautas leidimas jį naudoti. eIDAS Bendradarbiavimo tinklas jį taip pat įvertino teigiamai ir paliko galioti aukštą saugumo patikimumo lygį.

Lietuvos piliečiai, naudodami mCard LTU sprendimą, gali saugiai naudotis Lietuvos eValdžios vartuose esančiomis paslaugomis (https://www.epaslaugos.lt) arba jų teikiama paslauga „Jungtis per eValdžios vartus“. Taip pat naudotis daugelio ES valstybių teikiamomis paslaugomis elektroniniu būdu tarpvalstybiniu lygiu ir jungiantis prie Europos Komisijos paslaugų naudojant EU login.

Kartu pažymėtina, kad ne visos Lietuvoje veikiančios įstaigos, teikiančios paslaugas elektroniniu būdu, sudaro galimybes piliečiams jungtis prie jų elektroniniu būdu teikiamų paslaugų, naudojant ATK su aktyviais sertifikatais ir mCard LTU sprendimą. Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymas nustato, kad ATK „gali būti naudojama kaip elektroninės atpažinties priemonė ir kaip priemonė elektroniniams dokumentams pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu“.

Atsižvelgdami į tai, prašome sudaryti galimybes Lietuvos Respublikos piliečiams naudotis Jūsų įstaigos ar Jūsų srities kompetencijoje esančių įstaigų teikiamomis el. paslaugomis ir su mCard LTU priemone.

Detalesnę informaciją, kaip įsidiegti sprendimus, naudojančius naujos kartos ATK funkcionalumą, galima gauti kreipiantis į ADIC el. paštu [email protected].

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content