Daugelyje būstų dūmų detektorių – nė kvapo

Nors nuosavuose namuose ar butuose nuo 2018 metų gegužės 1-osios yra privaloma įsirengti dūmų jutiklius, kai kurie žmonės to daryti nė neketina ir į tai, kad mažas prietaisas gali išgelbėti gyvybę, numoja ranka. Be to, kaip paaiškėjo, dažnas mano, kad dūmų jutikliai privalomi tik nuosavuose namuose, o butuose jų nereikia.

2022 m. gaisruose žuvo 72 šalies gyventojai. Dažniausios gaisrų, kuriuose žuvo žmonės, priežastys buvo neatsargus rūkymas (žuvo 26 asmenys), neatsargus elgesys su ugnimi (žuvo 16 asmenų), krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo pažeidimai (žuvo 12 asmenų). 97 proc. žuvusiųjų namuose nebuvo įsirengę autonominių dūmų detektorių. Netikėtai užklupusios liepsnos ir apie besiveržiančius dūmus įspėjęs detektorius jau spėjo išgelbėti daugelio žmonių gyvybes. Ne vieną bėdos ištiktą nelaimėlį nuo gaisro išgelbėjo net ne jo, o kaimynų bute suveikęs dūmų jutiklis.

Apie daugelį galimų gaisrų ugniagesiai net nesužino, nes žmonės dūmų jutiklio signalo būna įspėjami, ir vos beįsiplieskiantį gaisrą numalšina savo jėgomis.

Nuo 2023 m. vasario 1 d. iki birželio 30 d. ugniagesiai kartu su savivaldybės atstovais ir Raudonojo Kryžiaus atstovais vykdys akciją „Saugūs namai“. Numatoma aplankyti ne mažiau kaip vieną daugiabutį, tenkantį 10 tūkst. savivaldybės gyventojų, ir vieną individualų gyvenamąjį namą, tenkantį 1 tūkst. savivaldybės gyventojų.

Bus lankomasi žmonių būstuose ir tikrinama, ar gyventojai pasiruošę apsisaugoti nuo gaisrų ir įsirengę apie pavojų įspėjančius dūmų jutiklius, patars gaisrinės saugos klausimais. Šie patikrinimai skirti ne tik socialinės rizikos asmenims – ugniagesiai užsuks ir į bet kuriuos namus, patars, kaip apsisaugoti nuo gaisrų. Didžiausias dėmesys skiriamas socialinių įgūdžių stokojantiems asmenims bei vienišiems senoliams. Taip pat bus lankomasi būstuose, kuriuose anksčiau jau yra kilę gaisrų, užsuks ir pas daugiavaikes šeimas. Bus neaplenkiami ir nepriekaištingai atrodantys namai. Ugniagesių bendruomenė siekia, kad kuo daugiau žmonių įsirengtų dūmų jutiklius. Bus ne tik formaliai pasižiūrima, ar įrengti dūmų jutikliai, bet ir patikrinti šildymo įrenginiai, elektros instaliacija, įvertinami veiksniai, galintys sukelti gaisrus.

Ugniagesių tikslas – ne bausti, o patarti, įspėti apie grėsmes, pamokyti, kaip nepadaryti nepataisomų klaidų.

Dūmų jutiklis – tai prietaisas, aptinkantis dūmus. Jis pajunta ir reaguoja į nenormalų dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Dūmų jutikliai gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jie ima skleisti garso signalą, kuris pažadina miegančiuosius ir perspėja apie kilusį gaisrą.

Jei namuose nėra dūmų jutiklių, būtinai juos įrenkite prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegate užsidarę duris, dūmų detektoriai būtini ir miegamuosiuose kambariuose. Tai gali išgelbėti gyvybę.

Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų jutiklis veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti dūmų jutiklio maitinimo elementus. Bet kuriuo atveju juos būtina keisti kartą per metus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų jutiklių dulkes ir voratinklius.

Dūmų jutiklių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais.

Kokiose patalpose ir kiek detektorių įrengti?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

Kaip parinkti tinkamą vietą?

Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų arba netoli aukščiausios šlaitinio stogo vietos. Geriausia vieta – pačiame kambario centre. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų. Reikia pasirūpinti, kad prietaiso matymo zonos neužstotų jokios kliūtys.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kaip prižiūrėti?

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.

Kokį detektorių pirkti?

Renkantis autonominį dūmų signalizatorių reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Tai užtikrins, kad įsigijote kokybišką įrenginį. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus). Tad dūmų detektorius galite rinktis pagal savo poreikius ir galimybes.

Kiek dūmų detektorių reikės jūsų namams?

Šis skaičius priklauso nuo namo ar buto dydžio. Dūmų detektoriai veikia ribotoje erdvėje, todėl juos reikia statyti kiekvienoje patalpoje, ypač – miegamuosiuose kambariuose.

Išimtis taikoma virtuvei. Čia dūmų detektorius nebūtinas, nes jis gali suveikti nuo maisto ruošos metu sklindančių garų ar dūmų.

Dūmų detektorius prižiūri iki 60 m2 dydžio erdvę. Didelio ploto, sudėtingos formos ir ilgoms patalpoms, pavyzdžiui, koridoriams ar laiptinėms, gali prireikti kelių dūmų detektorių. Dūmų detektoriaus nereikia statyti visai šalia viryklių, židinių ir šildytuvų. Reikiama atminti, kad tinkamam detektorių darbui trukdo drėgmė ir dulkės.

Ar dūmų detektorių galite sumontuoti patys?

Taip. Dauguma modelių veikia autonominiu būdu, todėl jų darbui nereikalingi papildomi laidai. Tokie dūmų detektoriai maitinami įprastais elementais arba įkraunamomis ličio jonų baterijomis. Pigesni prietaisai be papildomos priežiūros veikia keliolika mėnesių, o brangesni – net iki 10 metų.

Tvirtinant detektorių prie lubų paviršiaus skylių gręžti nereikia – jį galima pritvirtinti dvipuse lipniąja juosta.

Prieš diegiant dūmų detektorių, būtina perskaityti naudojimo instrukciją. Joje aprašomi konkretūs prietaiso pritaikymo atvejai, paaiškinamos priežiūros ir profilaktinio testavimo procedūros, kurias privalu atlikti periodiškai.

Kaip išsirinkti detektorių?

Renkantis dūmų detektorių svarbu atsižvelgti į tai, kokioje vietoje jis bus naudojamas. Priklausomai nuo bute ar name naudojamos įrangos, galima pasirinkti tokį modelį, kuris užtikrins optimalų priešgaisrinės apsaugos lygį ir turėtų visas reikalingas funkcijas:

  • Daugiabučių namų butams pakanka pačių paprasčiausių dūmų detektorių, kurių viduje esantis jutiklis reaguoja į padidėjusį dūmų kiekį. Suveikus jutikliui įsijungia 80–90 dB garsu veikianti signalizacija ir mirksinti šviesa, kuri apie pavojų informuoja klausos sutrikimų turinčius asmenis.
  • Jei namuose yra židinys, krosnis ar kietojo kuro katilas, verta rinktis mišrius dūmų detektorius su smalkių atpažinimo funkcija. Jie turi papildomus elektrocheminius jutiklius, kurie suveikia, kai ore užfiksuojamas pavojingas smalkių (anglies monoksido) kiekis.
  • Patalpoms, kur veikia dujiniai katilai ar stovi dujinės viryklės, skirti detektoriai, fiksuojantys suskystintų ir gamtinių dujų bei jų mišinių nuotėkius. Tokio tipo įrangą rekomenduojama statyti namuose, kuriuose yra vaikų ir pagyvenusio amžiaus asmenų.
  • Vasarnamyje ar sodo namelyje galima įrengti autonominius išmaniuosius dūmų detektorius, kurie valdomi per nuotolį, naudojant „Wi-Fi“ ar mobilųjį ryšį.

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content