Echosistemos | Kultūros diena 2018

30652625_2078491998832894_5174516477268590592_o

Kauno menininkų namai balandžio 15 d. kviečia apsilankyti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje (Laisvės al. 106, Kaunas), kuriame Tarptautinės kultūros dienos proga įsikurs potyrių erdvės. Plačioje, visuomenei atviroje renginių programoje bus siūloma permąstyti supančią aplinką, patirti save ir kitą, įsiklausyti į hermetiškose muziejaus erdvėse įsisuksiančias, gyvas ir kintančias, „echosistemas“.

PROGRAMA

12 val. karilionininko Juliaus Vilnonio koncertas, skirtas Tarptautinei kultūros dienai (Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64)
12.45 val. Taikos vėliavos iškėlimas (Kauno miesto savivaldybė, Laisvės al. 96)

Renginiai Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje (Laisvės al. 106):
13 val. garso menininko Vlado Dieninio intensyvaus klausymosi ir garso peizažų kūrimo dirbtuvės (vietų skaičius ribotas, registracija iki balandžio 13 d. 17 val. adresu [email protected])
13-18 val. kvapų meno grupės „Hortus Apertus“ muziejui sukurtų kvapų ekspozicija
13-18 val. menininkės Indrės Liškauskaitės instaliacija „timidos cognoscitur“
15.30 val. menininkės Laurie Anderson dokumentinio filmo „Šuns širdis“ (angl. „Heart of a Dog“, 76 min., 2015) peržiūra
18 val. garso menininkų Domo Strupinsko ir Sauliaus Petreikio projekto „LIETAVA“ koncertas

Renginiai ir muziejaus lankymas balandžio 15 d. nemokami.

Ekosistema – tai sandarios, aklinos struktūros priešingybė: atvira, judanti ir atsinaujinanti, kupina makro-istorijų ir mikro-elementų. „Echo“, išvertus iš anglų kalbos, gali reikšti aidą, aidėjimą ar atsikartojimą. Zoologijos muziejus, gamtinio pasaulio mikrokosmas, renginio dieną pasiners į kismo ir kultūros šventę, kurioje aidės ir sąveikaus kino, garso, kvapo ir vaizdo medijos.

Renginio programoje – menininkai ir kūriniai, plečiantys kultūros, gamtos ir žmogaus tarpusavio ryšio ribas, ir tyrinėjantys tradicijos ir dabarties sąlyčio taškus:

„LIETAVA“
Sėkmingai apkeliavęs Jungtinę Karalystę, garso menininkų Domo Strupinsko ir Sauliaus Petreikio projektas „LIETAVA“ pirmą kartą pristatomas Lietuvoje.
„Pasaulis keičiasi – todėl kisti turėtų ir folk muzika. Ji turi būti gyvas organizmas. Nes gyvename dabar!”, teigia D. Strupinskas. „LIETAVA“ - tai gyvoji liaudies instrumentų istorija, grojanti praktikoje beveik nebenaudojamais instrumentais. Šie šešiolika retų instrumentų buvo naudojami žvejų, piemenų, ūkininkų, kasdieniniame jų sąlytyje su gamta, darbu bei išgyvenimu. S. Petreikis, tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu pripažintas multi-instrumentalistas, ir D. Strupinskas, elektroninės muzikos terpėje dirbantis kompozitorius, neseniai išleistame debiutiniame albume „LIETAVA“ paskelbė muzikinį manifestą, laviruojantį tarp praeities tradicijų ir nuolat kintančios dabarties. Dueto koncertų metų ši praeitis suskamba ir atgyja.

Filmo „Šuns širdis“ (angl. „Heart of a Dog“, rež. Laurie Anderson, 76 min., 2015) peržiūra
Filme „Šuns širdis“ amerikiečių menininkė, atlikėja, rašytoja, kompozitorė Laurie Anderson apmąsto savo mylimo šuns Lolabelle netektį. Filme Lolabelle groja pianinu, džiugiai laksto paplūdimiu – ir pamažu išeina iš šio pasaulio. L. Anderson kūrinyje susipina fikcinis Lolabelle gyvenimas: jos pomirtinio gyvenimo apmąstymai, Rojaus ir pragaro vaizdiniai bei kasdienybės realijų trapumas. Tai – tik vieno šuns ir jį mylėjusios moters tarpusavio gyvenimo istorija, bet ryškiausias jo aspektas – juos siejusios grandies virsmas ir stiprumas. „Šuns širdis“ – tai genialios kūrėjos meditacija apie neišvengiamą ją supančio pasaulio virsmą, į jį ateinant ir jį paliekant jos mylimoms vietoms, gyvūnams ir žmonėms.

Indrės Liškauskaitės instaliacija „timidos cognoscitur“
„Ar aš esu tikras?“, klausia savęs tyrėjas, negalėdamas pabusti iš gyvūno ieškojimo būsenos.
Menininkės Indrės Liškauskaitės instaliacijoje „timidos cognoscitur“ tyrėjas leidžiasi į svaiginančias gyvūno paieškas, kuriose ieškotojas ir ieškomasis keičiasi vaidmenimis, pasidaro priklausomi vienas nuo kito. Tyrėjo pasakojimu apie naują, retą ir itin baikščią gyvūno rūšį menininkė kviečia žiūrovą vaizduotėje susikurti nežinomo gyvio portretą. Žodžiais nusakomas, bet vizualiai neparodomas žvėris tarytum slepiasi čia pat muziejuje ir vis nepastebėtai, tylomis prabėga jo periferijoje.
Indrė Liškauskaitė yra kūrėja, baigusi tapybos bakalauro bei tekstilės magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Savo kūryboje ji įvairiomis medijomis nagrinėja santykius tarp tikrovės ir fikcijos, bei žmogaus ir gyvūno.

„Hortus Apertus“
„Ir mes visi tie, senieji, istoriniai, nors ir be gyvybės, dovanojame prisiminimų dvelksmą, kupiną stepių ilgesio.“
Kvapų meno grupė „Hortus Apertus“ (lot. atvertas sodas) į kvapininkystę žvelgia kaip į šimtametį amatą, balansuojantį ties virsmu ir tradicija. Ši organizacija vienija kūrėjus, menininkus ir mokslininkus, besidominčius kvapų ir parfumerijos menu bei kultūra. „Hortus apertus“ sukurti kvapai – tai ilgamečių patirčių ir idėjinių sistemų sankirtos, kiekviename laše atspindinčios mus supančio pasaulio įvairovę. Tarptautinės Kultūros dienos dalyviai kviečiami tapti šios šimtametės tradicijos dalimi, pasinerdami į muziejui sukurtų kvapų ekspoziciją – kelionę nuo Tado Ivanausko paukščių kambario iki stepių besiilginčio pirmojo muziejaus eksponato.

Intensyvaus klausymosi ir garso peizažų kūrimo dirbtuvės (veda garso menininkas Vladas Dieninis)
Dirbtuvių metu dalyviai bus supažindinami su pagrindinėmis aplinkoje esančiomis garsų grupėmis, mokysis jas identifikuoti, fiksuoti, apibūdinti garsus ir paversti juos kūrybine medžiaga kuriant garso peizažus. Dalyviai išbandys intensyvaus klausymo techniką, leidžiančią giliau patirti akustinius ženklus mus supančioje tikrovėje.
Reikalinga registracija, vietų skaičius ribotas. Registracija vykdoma iki balandžio 13 d. 17 val. adresu [email protected]
Vladas Dieninis yra kompozitorius, edukacinio garso meno projekto „Garso architektūra“ lektorius. Nuo 2008 m. kuria muziką, garso dizainą ir garso inscenizacijas šiuolaikinio šokio spektakliams, teatrui, bendradarbiauja su tarpdisciplininio meno projektais.

Organizatorius: Kauno menininkų namai
Partneris: Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus
Globėjas: Kauno miesto savivaldybė

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content