Kaip reaguoti į anti-vaxxer`ių fenomeną ir atsiradusį nepasitikėjimą vakcinomis? Tai sudėtinga.

Gegužės 31d. Kaune įvyko penktasis „Skeptiško jaunimo“ asociacijos organizuojamas renginys „Skeptics in the Pub“ (SITP), kurio tema – „Skiepai ir vakcinos. Kur dingo žmonių sveikas protas“. Renginyje svečiavosi LR sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, LSMU Šeimos medicinos ir Infekcinių ligų klinikų gydytojai prof. Leonas Valius ir dr. Daiva Vėlyvytė bei asociacijos „Skeptiškas jaunimas” vadovas Šarūnas Bačiliūnas.

Renginys SITP yra neformalus socialinis renginys, skirtas skatinti bendravimą ir socialinių ryšių formavimą tarp skeptikų, kritinių mąstytojų, racionalistų ir kitų panašių pažiūrų žmonių. Renginio organizatorius – asociacija „Skeptiškas jaunimas“. Ši jaunimo valdoma organizacija vienija jaunus žmones, kurie skatina racionalų mąstymą, skepticizmą, realistišką požiūrį, mokslo populiarinimą ir sveikatingumą. Organizacijos pasaulėžiūra pagrįsta moksliniu požiūriu ir humaniška vertybių sistema, laisva nuo bet kokios religijos, dogmos ir savavališko valdžios priėmimo. Asociacijoje yra siekiama laisvos, demokratiškos, tolerantiškos visuomenės, gerbiančios kritinį mąstymą, dialogą, atsakomybę, žodžio laisvę ir žmogaus teises.

SITP renginyje diskutuota apie populiarumą įgaunanti anti-vaxxer`ių judėjimą ir atsiradusį nepasitikėjimą vakcinomis. Penktajame susitikime susirinko rekordinis skaičius diskusijos dalyvių. Jie tarpusavyje aptarė tinkamiausią strategiją kovojant su propaganda apie vakcinas ir kokias metodais reikėtų naudotis siekiant sumažinti nepasitikėjimą vakcinomis. Diskusijos metu taip pat apmąstyta galima strategija, kuri galėtų būti naudojama gerinant įvairių visuomenės sluoksnių sveikatą.

Strategija, pagal kurią būtų galima sumažinti nepasitikėjimą vakcinomis, turėtų apimti  veiksmingą reguliavimą, pagal kurį skiepai – vienas iš metodų užtikrinti visuomenės sveikatą ir būtų leidžiamos tik medicininės išimtys. Dabar aišku, kad žmonės piktnaudžiauja leidžiamomis visomis ne medicininėmis išimtimis. Gydytojai, kurie veiksmingai laikosi anti-vakcinavimą palaikančių pažiūrų turėtų būti sudrausminti ir disciplinuoti – tai žemiau priežiūros standarto. Svarbu marginalizuoti garsenybes anti-vaxxer`ius, nepritarti jų propagandai ir klaidingai informacijai, stengtis aktyviai šviesti visuomenę apie jų daromą žalą. Gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai turi būti gerai informuoti apie anti-vaxxer`ių fenomeną, jų teiginius, pseudomokslus ir apskritai apie anti-mokslą bei kaip geriausiai spręsti su pacientais ir visuomene susijusius klausimus, problemas.

Pasak diskusijoje dalyvavusių svečių, privalu kritikuoti pseudomokslines profesijas, kurios skatina anti-vakcinavimo ir anti-mokslines pažiūras (chiropraktikai, naturopatai, homeopatai ir t.t.) arba priversti juos reformuotis (kas yra mažai tikėtina). Socialinės žiniasklaidos priemonės turi prisiimti atsakomybę už žalingos ir klaidingos informacijos sklaidą įvairiose platformose. Taip pat turime įsitikinti, kad sveikatos reguliavimo agentūros visame pasaulyje atliktų savo darbą. Jos turi užtikrinti, jog vakcinos iš tikrųjų yra veiksmingos ir saugios: nebūtų jokių sukčiavimų, vartotojų apgaudinėjimų bei vyrautų visiškas skaidrumas. Net ir menkiausia problema gali padidinti propagandą prieš vakcinas. Reikia tobulinti mokslo ir kritinio mąstymo mokymą visais lygmenimis, nes tai padeda žmogui susidaryti svarią, argumentuotą nuomonę. Vienintelis realus ilgalaikis sprendimas, tai turėti moksliškai raštingą gyventojų visuomenę, galinčią kritiškai vertinti informacijos šaltinius ir suprasti kritinio mąstymo pagrindus. Galiausiai, vertėtų kelti mokslo lygį – jis veikia, tačiau žmonės turi trūkumų, o ir mūsų institucijos gali atlikti geresnį kokybės kontrolės darbą.

Tai yra daugialypis požiūris, kuris turi galimybę pakeisti dabartinę situacija kurioje esame. Buvimas maloniems anti-vaxxer`iams problemos neišspręs. Žinių deficito problemos ištaisymas taip pat nėra pakankamas.

Trumpas video apie diskusiją: https://youtu.be/egaBBJHFAAE

Pilnos diskusijos video: https://youtu.be/IUv8CI400iA

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content