„Erasmus+“ mainai atveria galimybes jaunimui tobulėti

Balandžio 13–21 dienomis asociacija „Skeptiškas jaunimas“ organizavo „Erasmus+“ jaunimo mainus Kaune tema „Kritiškas mąstymas ir gebėjimas pakeisti savo įsitikinimus“ (angl. Critical thinking and defeasibility). „Erasmus+“ – tai ES švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto rėmimo Europoje programa, kurios biudžetas – 14,7 mlrd. eurų. Pagal ją daugiau kaip 4 mln. europiečių bus suteikta galimybių mokytis, stažuotis, įgyti patirties ir savanoriauti užsienyje. Mainuose dalyvavo 18–30 m. jaunuomenė iš Bulgarijos, Lenkijos, Lietuvos ir Makedonijos.

Skatina skeptišką mąstymą

Pasak „Skeptiškas jaunimas“ asociacijos vadovo Šarūno Bačiliūno, jaunimo mainus nutarė surengti, nes nori skatinti žmonių kritinį mąstymą. „Mūsų organizacijos pasaulėžiūra pagrįsta moksliniu požiūriu ir humaniška vertybių sistema, laisva nuo bet kokios religijos, dogmos ir savavališko valdžios priėmimo. Mes siekiame laisvos, demokratiškos, tolerantiškos visuomenės, gerbiančios kritinį mąstymą, dialogą, atsakomybę, žodžio laisvę ir žmogaus teises. Pagrindiniai mūsų įrankiai tai mokslas ir technologijos, kuriuos naudodami sugebame geriau suprasti mus supantį pasaulį“, – teigia Š. Bačiliūnas. Mainų metu mokytasi apie meditacijos ir įsiklausymo į save svarbą, kas padėjo mainų dalyviams susikaupti, palaikyti vidinę ramybę. „Paprasčiausiai meditacija gali būti apibrėžiama kaip specifinė praktika, treniruojanti žmogaus dėmesingumą ir suvokimą. Jos dėka lavinama koncentracija, proto aiškumas, ramybė; ji pagerina organizmo savireguliaciją bei bendrą žmogaus gerbūvio jausmą“ – apie meditacijos svarbą kalba dėsningumo ir jogos instruktorė Milda Steponavičiūtė. Dauguma dalyvių meditaciją tęsia ir toliau. Nuolat skatinamas kritinio mąstymo vystymas pravers įvairiose gyvenimo srityse: karjeroje, politikoje, visuomenėje ir kt. Programos vadovai nuolat skatino išeiti iš savo komforto zonos, kas padėjo dalyviams tapti labiau savimi pasitikinčiomis asmenybės, gebančiomis racionaliai ir kritiškai žvelgti į supantį pasaulį.

Jaunimo mainai taip pat yra puiki galimybė susipažinti su kitų šalių kultūra ir žmonėmis. Tai dalyviams padeda giliau pažvelgti į kitų šalių visuomenę, suvokti kultūrų skirtumus ir pranašumus. Pagerintos anglų kalbos, kritinio mąstymo žinios pravers ir kasdieniniame gyvenime priimti racionalius, inovatyvius sprendimus, skeptiškai žvelgti į informacijos srautus, ieškoti faktų ir skirtingų nuomonių.

Išmoktos pamokos praverčia

Kaip teigia viena iš dalyvių Karolina Kondratavičiūtė, mainų metu sužinojo daugybę dalykų apie save pačią. „Vis dėl to daugiau sužinojom ne apie išorinį pasaulį (nors žinių apie kritinį mąstymą ir apskritai žmonių psichikos sugebėjimus sužinojom išties nemažai), bet apie pačius save. Daugumai iš mūsų teko vienaip ar kitaip „perlipti“ per save ir savo įsitikinimus – ar tai būtų buvę „energizers“, per kuriuos turėjome suartėti su kitais dalyviais, ar tai būtų gana paprastomis atrodančios žinios. Įsimintiniausios projekto dalys buvo tos, kur reikėjo „įlipti“ į kito asmens batus ir atstovauti nuomonei, kuriai nepritari ar apie kurią niekada nepagalvojai. Tai tikrai privertė įjungti kritinį mąstymą ir sugebėti racionaliau pažvelgti į kasdieninius sprendimus. Projektas pagyvino mano kritinį mąstymą, padėjo šiek tiek skeptiškiau žvelgti į kasdienybę, bei padėjo man atskleisti savo nematytąja pusę. Ką jau kalbėti apie nuostabiai praleistą laiką su draugais“, – dalijasi Karolina.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content