Atnaujintas Kauno tvirtovės VI fortas

Šalia K. Baršausko, R. Kalantos gatvių ir Pramonės pr. sankryžos esančiame VI forte užbaigtas svarbus jo statinių restauravimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams etapas. Šis ilgus metus buvęs apleistas objektas atgijo ir parengtas plėsti karo technikos ekspoziciją bei tapti dar vienu patraukliu miesto objektu.

 

Atgimė kultūros paveldas

Kaune yra daug XIX amžiaus pabaigoje pastatytų tvirtovės fortų ir įtvirtinimo tinklo statinių. Vienas jų – VI fortas, kuris nebuvo sugriautas karų verpetuose, tačiau iš jo išsikrausčius sovietiniams kariškiams ilgai nebuvo naudojamas. Kauno miesto savivaldybė prieš kelerius metus ryžosi šiam kultūros paveldo objektui įpūsti gyvybės – fortas buvo perimtas valstybės, sutarus su Krašto apsaugos ministerija čia įkurti Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos skyrių. Tačiau pirmiausia tam reikėjo atnaujinti statinius, aplinką, įrengti inžinerinius tinklus.

Lankytojai forte jau veikiančiame muziejuje gali apžiūrėti skirtingo kalibro ginklus, sunkiąją artileriją, įvairias transporto priemones, inžinerinę techniką, šarvuočius, karinius katerius, radiolokatorius, ryšių bei navigacijos priemones ir tankus „T-55“ ir „T-72“.

 

Padaryta daug darbų

Siekiant atnaujinti šį patrauklų objektą buvo parengtas projektas „Tarpvalstybinio turizmo skatinimas regioninio kultūros paveldo srityje (Cross-border Increase in Regional Cultural Heritage Tourism)“ Nr. LLI-326. Jis buvo finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis pagal 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa.

Kauno tvirtovės VI forto atnaujinimo projektas pradėtas įgyvendinti 2018 m., o visi statybos ir restauravimo darbai galutinai užbaigti šią vasarą.

Čia sutvarkyti senieji statiniai – kaponierius ir kordegardas, įvesta elektra, įrengti kiti inžineriniai tinklai. Teritorijoje nutiestas patogus įvažiavimas įvairiam transportui, įrengta automobilių aikštelė. Visa tai padės toliau turtinti muziejaus ekspoziciją, kurią bus patogu lankyti. Čia galės vykti įvairūs renginiai, įgyvendinama šviečiamoji istorinė veikla.

 

Turi ilgą istoriją

Kaip ir visi kiti Kauno tvirtovės objektai, VI fortas mena daug įvairių istorijos įvykių. Per du pasaulinius karus fortas beveik nenukentėjo ir tai yra geriausiai išlikęs pirmojo gynybinio žiedo fortas. Būtent iš šio forto per Pirmąjį pasaulinį karą atsitraukė paskutiniai Rusijos imperijos daliniai. Tarpukariu forte veikė karo kalėjimas, Antrojo pasaulinio karo metu – karo belaisvių stovykla, sovietmečiu buvo įkurtos kareivinės.

Netoli VI forto, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, vietoje sovietmečiu pastatyto rusų tanko suformuotas Kryžių kalnelis tūkstančiams aukų atminti.

Projektas „Tarpvalstybinio turizmo skatinimas regioninio kultūros paveldo srityje (Cross-border Increase in Regional Cultural Heritage Tourism)“ CIRCUIT, Nr. LLI-326 finansuojamas ES lėšomis pagal 2014-2020 m. Interreg V – A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą. Bendra šio projekto vertė – 705 856,00 Eur. Iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 599 977,59 Eur.

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Kauno miesto savivaldybės administracija. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

www.latlit.eu

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content