Projektas „Bendravimas kuria stebuklus“. Keturiasdešimt Totorių kaimas

Totoriai – tai etninė grupė gyvenanti Lietuvoje nuo LDK laikų. Nuo tų laikų, kai Vytautas Didysis atsigabeno juos iš Krymo. Dalį jų apgyvendino prie Vokės upės, Vilniaus rajone, kur ir randasi Keturiasdešimt Totorių kaimas.

Kaimas turi apie 400 gyventojų, apie 100 iš jų totoriai. Čia yra išlikusi  1815 m. statyta medinė mečetė, šimtmečius skaičiuojantys totorių karių kapai.

Vietos totorių bendruomenė stengiasi išsaugoti savo tautos kultūrą, papročius, kulinarinį paveldą. Organizuoja tautines šventes, įvairias edukacijas, dalyvauja renginiuose šalies mastu.

Išties bendravimas kuria stebuklus. Totorių bendruomenės namuose buvome laukiami, svetingai priimti ir išsiskirstėme su viltimi dar susitikti.

Keturiasdešimt Totorių kaime, prie bendruomenės namų, mus pasitiko puošniais tautiniais rūbais pasipuošusios totorių bendruomenės atstovės Zita Aiša ir Fatima.

Susitikimą jos pradėjo nuo parodomosios totorių patiekalo arbūzniko edukacijos. Arbūznikas –  tai mielinės tešlos pyragas įdarytas marinuota žąsies mėsa ir moliūgu. Šis nacionalinis patiekalas totorių gaminamas iki šių dienų visoje buvusiose LDK teritorijoje.

Buvome vaišiname išskirtine arbata bei rytietiškai, su prieskoniais, ruošta kava. Desertui  ragavome daugelio žinomą ir mėgstamą skanumyną šimtalapį. Šimtalapis yra  išskirtinai Lietuvos totorių gaminamas desertas, kurio sukūrimo vieta įvardijamas Alytaus kraštas.

Edukacijos metu Zita pasakojo apie totorių kultūrą, kulinarinį paveldą, apie vestuvių, laidotuvių papročius.

Totoriai savo kalbos neturi, ją prarado. Mums, lietuviams, reikėtų suklusti, saugoti ir puoselėti savo kalbą.

Totoriai kalba pagal regionus ir ištikimi tai šaliai, kur gyvena. Fatimos gimtoji kalba baltarusių. Ji atitekėjo į Lietuvą ir kalba baltarusių bei lietuvių kalbomis. Zita gimusi Lietuvoje ir kalba lietuvių, lenkų, rusų, anglų kalbomis.

Daugumos totorių religija yra musulmonų-sunitų. Maldos vyksta arabų kalba.

 

Projektą vykdo Bendruomenė „Naujieji Romainiai“

Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

 

Bendruomenė „Naujieji Romainiai” Taryba

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content