Žiemos pavojai – traumos ir nušalimai

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įspėja, kad žiemiški orai – tikras išbandymas sveikatai. Atšalus orams smarkiai padidėja traumų paslydus ir parkritus bei nušalimų pavojus. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip išvengti neigiamų žiemos pasekmių.

Slidžios gatvės – viena dažniausių pėsčiųjų traumų priežasčių. Parkritus dažniausiai lūžta riešo, čiurnos sąnariai, žastikaulio ir kaklo kaulai, vyresnio amžiaus žmonėms – šlaunies kaklelis. Siekiant išvengti traumų, būtina pasirūpinti savo saugumu. Svarbiausia – būti atidiems ir neskubėti, atsargiai lipti laiptais, išlipant iš viešojo transporto laikytis už turėklų. Geriau eiti sniegu, o ne slidžiais šaligatviais. Svarbu avėti tinkamus batus grubaus reljefo padu, vengti aukštakulnių. Patariama naudoti batų apkaustus. Juos lengva užsidėti ir nusiimti, jie beveik nepastebimi ant batų, o nusiėmus užima nedaug vietos. Jei visgi palydote ir jaučiate, kad parkrisite, atsipalaiduokite, kadangi tuomet raumenys neįtempti ir kritimo smūgis švelnesnis.

Nušalimas – tai odos audinių pažeidimas žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Dažniausiai nušąla skruostai, nosis, ausys, smakras, kakta, riešai, rankos ir pėdos. Nušalimų galima išvengti tinkamai pasirūpinus savimi ir savo artimaisiais. Jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia – kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalę. Viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir nespausti.

Žiemos metu valgykite kaloringesnį maistą nei vasarą ir jokiu būdu nesilaikykite dietų. Dažnai gerkite ir valgykite ką nors karšto, tai padeda palaikyti kūno temperatūrą. Jokiu būdu nesugalvokite šildytis alkoholiu, nes jis plečia kraujagysles ir taip greičiau prarandama šiluma, tad rizika sušalti tik padidėja. Nepatariama ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujotaką, o tai lemia greitesnį galūnių nušalimą.

Jei šalta, stenkitės lauke būti kuo trumpiau. Šaltyje nedirbkite sunkių darbų ir venkite didelio fizinio krūvio, ypač jei sergate širdies ligomis ir turite padidėjusį kraujospūdį. Jei tenka lauke praleisti ilgesnį laiką, stenkitės nestovėti vietoje, pasivaikščiokite. Nebūkite įtempę raumenų. Jei pajutote, kad šąla veidas, mankštinkite veido raumenis – darykite grimasas. Judinkite kojų pirštus batų viduje, mūvėkite šiltas kojines. Prieš išeinant į lauką ir esant poreikiui, veidą bei rankas pasitepkite riebiu kremu, kurio sudėtyje nėra vandens.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina žmones į savo sveikatą nežiūrėti per pirštus – tinkamai apsirengti ir būti atidiems, kai slidu, bei nepalikti nelaimėje kitų – padėti nukentėjusiems nuo šalčio, iškviesti jiems greitąją pagalbą.

Daugiau informacijos:
Monika Straupytė, tel. (8-37) 454 717, el. p. [email protected]

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content