Švenčiant Kauno gimtadienį atidarytas kultūrinis upių sezonas „Švęskime upę!“

Nepabūgę oro prognozių dalis miestiečių šeštadienį Kauno gimtadienį šventė plaukdami miesto upėmis – Neries ir Nemuno kultūriniais maršrutais. Ryte šviečianti saulė atrodė nežadanti lietaus, tai leido pradėti be nerimo, džiugiai ir netgi smalsiai.

„Švęskime upę!“ yra pačių miestiečių kuriamas renginys, jame dalyvauti turi galimybę kiekvienas norintis, savo ar nuomota baidare, plaustu, kita vandens priemone, drauge su šeimos nariais, kaimynais, bičiuliais ir bendraminčiais įsiliedami į kultūrinius mainus ir kūrybines veiklas upėse ir jų pakrantėse. Dėl karantino sąlygų renginys šiemet nebuvo itin viešintas, tad daugelis miestiečių apie jį išgirdo tik renginio dieną. Net ir esant tokioms sąlygoms miesto gimtadienį upėse šventė apie pusantro šimto Kauno ir Kauno rajono vietos bendruomenių, kultūros veikėjų, kūrybininkų, menininkų, kurie buvo kviečiami prisidėti prie renginio kultūrinės programos.

2020 metų vasaros pabaigoje dalyvavusius šventėje į kūrybines veiklas kvietė kultūrinės bendruomenių stotelės, jos šiemet dėl karantino negalėjo būti įgyvendintos. Visgi kultūrinės veiklos vyko ir šiais metais.

Patirtis suvieniję „Slackline Lietuva“ ir KTU žygeivių klubo „Ąžuolas“ nariai entuziastai po Trijų mergelių tiltu kybodami 30 metrų virš Nemuno aukštyje savo pasirodymais stebino irkluojančius baidares ir plaustus upe. Balansavimas ant ištemptos balansinės juostos, pramogavimas sukabintuose hamakuose – stebint tai iš apačios, iš upės, ne vienam kėlė klausimą, ar tai galėtų būti jų pačių jėgoms.

Kone renginio išvakarėse muzikos atlikėjo Giedriaus Balbierio iniciatyva kartu su pianiste Roberta Daugėlaite ir smuikininke Ieva Laučkaite suburta G19 trio Nemune surengė neeilinį koncertą. Atlikti muzikinius kūrinius ir improvizacijas patiems irkluojant kanojas – pirma tokia jų patirtis, kuri paliko daug teigiamų emocijų ir atlikėjams, ir plaukiantiesiems.

Į kultūrinį upės maršrutą įsitraukė ir sutartinių giedotojų grupė „Kadujo“, renginio dieną su savo instrumentais prie jų prisijungė muzikos atlikėjai Renatas Savickas ir Tomas Petkevičius. Pirmą kartą susitikę ir drauge plaukdami Nerimi plaustu ieškojo bendrų skambesių.

Nors užklumpantis stiprus lietus neleido įgyvendinti dalies numatytų kultūrinių mainų upėse, aleksotiškių komivojažieriams jis nekliudė surengti pasirodymą ties Napoleono kalnu. Tuo tarpu Šančiuose įsikūrusios „No Name studio“ fotomenininkai įamžino neeilines plaukimo akimirkas, kuriose nuostabiais kampais ir kitaip atsiveria miesto vaizdai. Plaukiantieji iš tiesų turėjo galimybę pamatyti naujai miestą, kuris žvelgiant iš upės yra kitoks, pajusti Nemuno ir Neries tėkmę, gėrėtis jų pakrantėmis, o kai kurie – netgi praplaukti pro savo kiemą.

Upių pakrantėse įsikūrusios vietos bendruomenės nepraleido galimybės ir kūrybingai pasveikino plaukiančiuosius – petrašiūniškiai specialiai parengtu apšilimu ir palinkėjimais išlydėjo starte, o Vilijampolės „Veršvos“ narės nupintais vainikais pasitiko dalyvius maršruto gale. Čia taip pat visų laukė ir desertai, kuriais su kiekvieno dalyvio palinkėjimais miestui buvo pasivaišinta kaip Kauno gimtadienio tortu.

Renginio organizatorius maloniai nustebino ir plaukusieji savadarbiais plaustais, jų šiemet buvo net du, abu be trikdžių saugiai įveikė maršrutus Nerimi bei Nemunu ir savo dalyvavimu įkvėpė ir kitus renginio dalyvius konstruotis savo, unikalius plaustus kitų metų šventei.

„Švęskime upę!“ renginiu atidarytas kultūrinis upių sezonas. Vasaros metu ketinama tęsti 2020 metais įgyvendintas veiklas upių pakrantėse – burtis šokiui ar dainai, kurti ar rankdarbiauti, kūrybiškai ar aktyviai leisti laiką drauge. Į veiklas kviečiami kuriantys bei ne tokie aktyvūs kultūros dalyviai – susigundantys, bet dar nebandę dainuoti folkloro dainų, piešti, tapyti ar šokti Lotynų Amerikos šokių. Vidurvasarį, liepos 23 d., planuojamas ir bendruomenių pleneras, kuris vieną dieną vyks trijose Nemuno pakrantėse tuo pačiu metu.

„Švęskime upę!“ organizatoriai taip pat ragina pasinaudoti galimybėmis ir vasaros vakarais plaukti miesto upėmis baidarėmis leidžiantis saulei. Tai galima padaryti netgi eilinę savaitės dieną po darbo – tokius pasiūlymus teikia baidarių nuomotojai.

Dviejų didžiųjų Lietuvos upių santakoje kūrėsi Kaunas, daugelį metų upės gyventojams reiškė ryšius ir mainus. Šiandien upės mus visus, gyvenančius skirtinguose mikrorajonuose, apjungia į vientisą miestą, o naujus ryšius ir kultūrinius mainus, kultūros ir bendrystės reiškinius kuriame patys.

Renginį organizuoja bendraminčių iniciatyva „Švęskime upę!”: „Fluxus Labas! Senamiestis“, Vilijampolės bendruomenės centras „Veršva“, iniciatyva „Kita Neries pusė“, VšĮ „Moterų erdvės“. Prie idėjos įgyvendinimo prisideda „Kaunas 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas“.

Renginio „Švęskime upę!“ organizatorių informacija

2021-05-22 d. vykusio „Švęskime upę!” renginio nuotraukos:

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content