Pavojingieji Sosnovskio Barščiai

Vasaros pradžioje pražydę Sosnovskio barščiai kelia pavojų žmonių sveikatai. Kasmet į medikus kreipiasi nuo šio augalo nukentėję asmenys. Minėtos piktžolės gali augti ir kieme ar sode, todėl privalu būti atsargiems laisvalaikį leidžiant gamtoje ir apie galimą grėsmę sveikatai informuoti savo vaikus.

Lietuvoje šis augalas dažniausiai plinta mažai arba visai nešienaujamose pievose, pamiškėse, šalia kelių, paupiuose ir yra pavojingas žmonių sveikatai. Sosnovskio barštis paprastai išauga iki 3 metrų, tačiau esant palankioms sąlygoms jo aukštis gali pasiekti net iki 4,5 m. Žiedai balti ar vos rausvi, kraštiniai netaisyklingi, jų plotis viršija ilgį. Vidinis lapelis beveik trikampio formos, su plačiai pailgomis dalimis, išsidėstę skirtingose pusėse.

Sosnovskio barščio kvapas, žiedadulkės ir sultys žmogui gali sukelti stiprią alergiją. Ant odos patekus augalo sulčių, veikiant saulės spinduliams gali pasireikšti nudegimai, kurie prilygsta 1–3 laipsnio nudegimams verdančiu vandeniu. Nudegimų vietose oda parausta, patinsta, ima kauptis audinių skystis ir po trijų parų kyla uždegimas. Iššokusios vandeningos pūslės neretai plyšta, sunkiai gyja, ant odos gali atsirasti rudos pigmentinės dėmės.

Pjaunant žolę ar vaikštant gamtoje reikia saugotis šios piktžolės. Augalo sultims patekus ant odos reikėtų nedelsiant nuplauti tą vietą vandeniu su muilu ir ne mažiau kaip 48 valandas saugoti odos plotą nuo tiesioginių saulės spindulių. Pajutus kitus simptomus – niežulį, skausmą, būtina kreiptis į gydytojus. Jeigu augalo sultys pateko jums į akis, būtina jas praplauti švariu tekančiu vandeniu, taip pat saugoti nuo saulės spindulių bei kuo greičiau kreiptis į akių gydytoją.

Informaciją parengė: Jūratė Jackytė, visuomenės sveikatos specialistė, tel.: (8 37) 454 717, el.p. [email protected]

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content