Lietuvoje vykdomos sveikatos priežiūros prevencinės programos

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, lėtinės neinfekcinės ligos yra aktuali sveikatos problema, o šių ligų prevencija yra prioritetinė sveikatos politikos sritis. Siekiant sumažinti gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo 2004 metų pradėtos vykdyti įvairios ligų prevencinės programos. Šios programos yra finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Šiuo metu Lietuvoje yra vykdomos šešios Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojamos prevencinės programos:

  1. Krūties vėžio prevencinė programa (skirta 50 – 69 metų amžiaus moterims vieną kartą per dvejus metus). Ši programa yra vykdoma nuo 2005 metų Lietuvoje, jos tikslas yra sumažinti Lietuvos moterų mirtingumą nuo krūties piktybinių navikų. Patikros metu nemokamai atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas, t.y. mamograma. Jei diagnozuojamos ir pradedamos gydyti ankstyvųjų stadijų navikinės krūtų ligos, gydymas būna efektyvesnis. Net 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos krūties vėžiu, visiškai išgyja. Dėl nukreipimo atlikti mamogramą reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
  2. Gimdos kaklelio prevencinė programa (skirta 25 – 60 metų amžiaus moterims vieną kartą per trejus metus). Ši programa yra vykdoma nuo 2004 metų Lietuvoje, kurios tikslas yra sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais ir mirtingumą nuo jų, aptinkant moteris, sergančias ikivėžinėmis gimdos kaklelio ligomis. Patikros metu yra atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas ne menstruacijų metu, tinkamiausias laikas yra 10 – 20 menstruacinio ciklo diena. Anksti diagnozavus ir pradėjus gydyti gimdos kaklelio vėžį, keturi penktadaliai juo sergančių moterų gali pasveikti.
  3. Priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencinė programa (skirta 50 – 75 metų amžiaus bei vyrams nuo 45 metų amžiaus, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus). Ši programa yra vykdoma nuo 2006 metų Lietuvoje. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis pas savo šeimos gydytoją, kuris paskirs atlikti kraujo tyrimą, kuris parodys prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje.
  4. Storosios žarnos vėžio prevencinė programa (skirta 50 – 74 metų amžiaus asmenims vieną kartą per dvejus metus). Ši programa yra vykdoma nuo 2009 metų Lietuvoje, kurios tikslas yra kuo anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį ir ikivėžines ligas bei sumažinti mirtingumą nuo šios ligos. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis pas savo šeimos gydytoją, kuris paskirs atlikti nemokamą slapto kraujavimo išmatose testą (iFOBT).
  5. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa (skirta 40 – 55 metų amžiaus vyrams ir  50 – 65 metų amžiaus moterims vieną kartą per metus). Ši programa yra vykdoma nuo 2006 metų Lietuvoje. Dėl dalyvavimo programoje pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nustato rizikos veiksnius. Patikros metu yra nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma, kalbama apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos priemones bei patariama, kaip stiprinti ir saugoti sveikatą.
  6. Vaikų dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa (skirta 6 – 14 metų vaikams). Ši programa yra vykdoma nuo 2005 metų, kurios tikslas yra užtikrinti, kad auganti karta turėtų kuo sveikesnius dantis. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Dantų dengimą silantais atlieka gydytojas odontologas su padėjėjais arba burnos higienistas. Silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys.

Yra svarbu nepamiršti, kad kiekvieno žmogaus sveikata priklauso ne tik nuo sveikatos priežiūros įstaigų, bet ir nuo paties žmogaus aktyvumo ir požiūrio į sveikatą. Tad reikia kad pats žmogus rūpintųsi savo sveikata, o ligų prevencijos programos padės tai daryti nemokamai.

Informaciją parengė:

Lina Pranckevičiūtė , Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo ir stebėsenos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė, tel.: (8 37) 45 47 17, el. p.: [email protected]

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content