Kapinių turizmas Kaune, Petrašiūnų seniūnijoje

Sausio mėnesį įvykusios Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2018” metu daug kalbėta apie nišinį turizmą ir Lietuvos perspektyvas jį vystant. Tačiau ne daug kas atkreipė dėmesį, jog pasaulyje populiarus ir gana intensyviai plėtojamas kapinių turizmas, Lietuvoje taip pat turi puikų potencialą, tačiau vis dar nėra išvystytas tiek, jog galėtų pritraukti turistus iš užsienio.
Kapinių turizmo pradininkas Lietuvoje

Galima sakyti, jog vienas pirmųjų kapinių turizmą Lietuvoje ėmė plėtoti Petrašiūnų bendruomenės centras, kurio savanoriai 2005 m. Vasario 16-ąją aplankė Nepriklausomybės akto signatarų kapus Petrašiūnų kapinėse ir ne tik uždegė jiems žvakutes, tačiau prisiminė tų asmenų gyvenimo istorijas, pasiekimus ir užfiksuotus įdomesnius įvykius.

Nuo 2005 m., kiekvieną Vasario 16-ąją, kiekvienais metais tęsiama tradicija išsiplėtė, lankomi ne tik Nepriklausomybės akto Signatarų kapai, tačiau daugiau nei 10 kitų, įvairaus laikmečio, įvairiose srityse dirbusių, veikusių Lietuvos valstybingumo kūrėjų. Ilgametė Petrašiūnų bendruomenės centro savanorė Genovaitė Mikėnaitė pasakoja, jog pirmuosius keletą metų į tokią ekskursiją po Petrašiūnų kapines kiekvieną Vasario 16-ąją leisdavosi tik Petrašiūnų bendruomenės centro savanoriai, ilgainiui ėmė kviesti ir kitus petrašiūniečius, o pastaraisiais metais tai tapo tikru pėsčiųjų žygiu – ekskursija su gido pasakojimu, po kurios sugiedamas Lietuvos himnas ir vaišinamasi karšta arbata.
Kapinių turizmas pasaulyje

Kapinių turizmas pasaulyje jau populiarus daugelį metų. Kai kurie turistai su kapinių žemėlapiais ieško, lanko įžymių asmenų kapus, turi galimybę išvysti įvairius renginius ar užsisakyti ekskursiją su gidu. Kapinių bei jose esančių kapų schemos dažnai prieinamos internetu. Patekimas į kai kurias iš tokių populiariųjų kapinių dažnai yra mokamas, renginiai ar gido vedamos ekskursijos yra mokamos visose.
Londonas

Vienos populiariausių turistų lankomų kapinių yra Highgate kapinės Londone, padalintos į dvi dalis – karalienės Viktorijos laikų (XIX a. – Vakarinės) ir naujųjų laikų (Rytinės). Jose vyksta įvairūs teminiai mini spektakliai (Apie spiritizmo mistiką, t.p. vieno žmogaus spektaklis Šerloko Holmso tema (K. Dolio personažas profesorius Moriartis sukurtas pagal realų gyvenusį nusikaltėlį, kuris palaidots Highgate‘o kapinių Vakarinėje dalyje)) ir kt. Laidojimas šiose kapinėse apribotas, tačiau kapinės vis dar yra veikiančios. Jose palaidotas garsusis Dž. Maiklas (George Michael), tačiau turistams jis napasiekiamas, nes yra privačioje kapinių dalyje. Rytinėje dalyje bene žinomiausi yra Karlo Markso, anglų rašytojos Mary Ann Cross, žinomos Džordo Elioto (George Eliot) slapyvardžiu, kapai.
Paryžius

Romantikos miestas Paryžius taip pat turi kapines pačiame mieste (Cimetiere du Pere Lachaise), kurios yra patrauklios turistams. Individualus kapinių lankymas ir patekimas į jas yra nemokamas, iš oficialaus kapinių tinklalapio galima atsisiųsti kelių teminių maršrutų žemėlapius, o norint, užsisakyti mokamą, gido vedamą ekskursiją.
Jungtinės Amerikos valstijos

Mėgstantiems keliauti toliau – puikus traukos objektas yra JAV įsikūrusios Holivudo (Holywood) bei Leikvudo (Lakewood) kapinės. Iš Holivudo kapinių interneto tinklapio galima atsisiųsti maršrutų žemėlapius, pasirinkti norimus aplankyti objektus (leistis į ekskursiją po kapines su gidu (pėsčiomis, riedžiais, netgi elektromobiliu ar asmeniniu automobiliu bei ekskursijoms pritaikytu autobusiuku). Čia palaidotas XV-asis JAV prezidentas Džeimas Monro (James Monroe) bei geriau žinomas X – asis Valstijų prezidentas Džonas Taileris (John Tyler), taip pat labai populiarus XIX a. mirusios mergaitės kapas, kurios antkapiniu paminklu tapo jos mylėto šuns skulptūra. Būtent tas geležinis šuo ir pritraukia minias lankytojų.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content