Savanorystė ir jaunas žmogus

Ką reiškia būti savarankiškam? Sugebėti laiku atsikelti į mokyklą, darbą, pranešti, jei vėluoji į susitikimą, planuoti laiką, asmeninius finansus, save geriau pažinti… Kalbam apie kiekvienam žmogui svarbius, kartais net elementarius dalykus. Darbas su jaunimu yra reikalingas, palydint jaunuolius savarankiškumo link. Šiomis ir kitomis temomis jau 25 metus dirba „A.C.Patria“, kuriai iš tikrųjų rūpi, kad jaunas žmogus stiprėtų, įgytų daugiau pasitikėjimo savimi, išmoktų tvarkytis su kasdieniais gyvenimo reikalais, būti atsakingas. Jaunimo darbuotojų, socialinių darbuotojų darbo patirties reflektavimas ir konkrečios praktinės situacijos padeda geriau suprasti, koks yra darbo su jaunimu svoris jaunų žmonių gyvenimuose. Mintimis apie savanorystę pasidalino ir „A.C.Patria“ savanorių mentorė Birutė.

„Būdama savanorių mentorė esu susijusi su savanorystės sritimi, nedarbu ir jaunų žmonių gyvenimų situacijomis. Savanorystė kaip neformalaus mokymosi procesas padeda jaunam žmogui bręsti, moko prisiimti atsakomybę, įsipareigoti ir vykdyti susitarimus. Darbo praktika ir bendravimas su jaunais žmonėmis apie juos pačius, apie jų patirtį savanoriaujant išgrynina esminius mokymosi aspektus, kurie kiekvienu atveju yra individualūs, susiję su konkretaus jaunuolio individualiais poreikiais ir lūkesčiais. Vykstant lygiaverčiam, pasitikėjimu tarp savanorio ir mentoriaus grįstam bendravimui, gali atpažinti ir geriau suprasti žmogaus gyvenimo sunkumus ir džiaugsmus, sėkmes bei nesėkmes ir būtent tai, kaip gali padėti jaunam žmogui stiprinti pasitikėjimą savimi, savarankiškumo įgūdžius. Neretai pasidaro aišku, kad jaunas žmogus bijo, nenori, nelabai moka kalbėti apie savo netolimą ateitį: o juk mes kalbame apie TO žmogaus gyvenimą.

Ieškant savęs, kitų, savo vietos, esant bedarbystės situacijoje yra išeičių. Šiuo metu mūsų šalyje yra įgyvendinama nedirbančiam ir nesimokančiam jaunimui skirtas projektas, kurios dalyviai turi galimybę mokytis savarankiškumo savanoriaudami. Pavyzdžiui, projekto „Atrask save“ vienas iš galimų veiklos pasirinkimų yra savanorystė.

Tai nėra baigtinis procesas, tačiau jis veda į priekį. Savanorė Marija sako: „Esu pakankamai savikritiška, tačiau per savanorystę gavau tikrai labai daug pagyrimų. Pradėjau labiau pasitikėti savimi. <…> Jaučiuosi patobulinusi ne tik žinias ir gebėjimus, bet didžiausią indėlį gavo mano asmeninės savybės. Daugiau pasitikiu savimi, paprasčiau bendrauti su žmonėmis, įveikiau baimę kalbėti grupelei nepažįstamų žmonių.“. Dar viena savanorė, jauna mergina Loreta teigia: „Išmokau kelti sau tikslus ir jų siekti, būti tuo iniciatoriumi, kuris sugeba koordinuoti komandą, o ne būti tuo žmogumi, kuris laukia, kol jam pirštu parodys, ką daryti. Išmokau save pristatyti žmonėms taip, kad galėčiau parodyti, kas aš esu iš tiesų, o ne taip, kaip dažnai visiems galiu atrodyti.“

Svarbu, kad atsižvelgdami į konkretų jauną žmogų, jo poreikius, lūkesčius, galėtume ieškoti ir rasti tinkamiausią savanorystės vietą, kuo labiau atitinkančią tą sritį, kur žmogus gali ir nori augti. Čia įgyjama patirtis ir ugdomi įgūdžiai bei kompetencijos, praktikoje pritaikomos teorinės žinios, komandinis darbas, erdvė bendrauti ir bendradarbiauti, galimybė mokytis saugioje aplinkoje ir apmąstyti įgytą patirtį bei ja pasidalinti, padeda žmogui save atrasti.“

Jaunimo garantijų iniciatyvos projektas „Atrask save“ suteikia galimybę grįžti į mokymosi sistemą, kartu su projekto koordinatoriumi susirasti darbą, atlikti praktiką ar savanoriauti. Kviečiame ir Tave, jei esi 15-29m. amžiaus, šiuo metu nedirbi, nesimokai ir esi neregistruotas darbo biržoje.

Projektą „Atrask save“ įgyvendina Lietuvos darbo birža bendradarbiaudama su Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų ir Jaunimo užimtumo iniciatyvos lėšų.

 

Susisiek su JGI projekto „Atrask save“ koordinatorėmis:

El.paštu: [email protected]

Tel. nr.: +37063143310 – Lina; +37065580534- Giedrė;

Daugiau informacijos: www.patria.lt; www.jrd.lt; www.ldb.lt; www.esf.lt

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content