Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos rekomendacijos, kaip apsisaugoti nuo paukščių gripo

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento Kauno apygardos priežiūros skyrius (Kauno VMVT) informuoja, kad 2025-04-11 gavo pranešimą Nr. GLP-566 dėl negyvos gulbės Plungės g. 20, Vilijampolės sen., Kaunas (Neries upės krante, koordinatėmis 54.923113, 23.910593).

2025-04-11 Kauno VMVT pareigūnai nuvykę minėtu adresu rado negyvą gulbę (gulbė ištraukta iš Neries upės) ir atrinko mėginį bei surašė mėginių paėmimo gyvūnų ligoms tirti aktą Nr. 33MTA-1181. 2025-04-23 buvo gauta informacija iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos instituto (tyrimų protokolas Nr. 2-25/06838/1 G, tyrimų atllikimo data 2025-04-23), kad nustatytas aukšto patogeniškumo paukščių gripas (A, H5 tipai ir N1 potipis).

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba prašo gyventojų: nesilankyti nustatytose laukinių paukščių gripo protrūkio vietose ar laukinių paukščių būriavimosi teritorijose, ypač jei jos yra prie vandens telkinių.

Apsilankius užkrėstoje teritorijoje, didelė tikimybė virusą pernešti į naminių paukščių laikymo vietą arba žinduoliams. Ypač svarbu griežtai laikytis šių biosaugos reikalavimų:

  • Ūkio teritorija turi būti apsaugota nuo pašalinių asmenų, gyvūnų ir transporto priemonių;
  • Teritorija turi būti tvarkoma, o žolė – šienaujama;
  • Užtikrinta transporto priemonių dezinfekcija prieš įvažiuojant į ūkį;
  • Pastatai ir patalpos, kuriuose laikomi lesalai turi būti apsaugoti nuo laukinių paukščių ir graužikų;
  • Ūkyje privaloma registruoti informaciją apie paukščių gaišimą, vandens ir pašarų suvartojimą;
  • Rekomenduojama laikyti paukščius uždarose patalpose ar aptvaruose;
  • Pašaras turi būti saugomas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų;
  • Nenaudoti atvirų vandens telkinių paukščiams girdyti;
  • Namines žąsis ir antis laikyti atskirai nuo kitų paukščių;
  • Vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais ir nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose.

Ūkininkams labai svarbu būti budriems ir nuolat stebėti savo laikomų paukščių sveikatą: pastebėjus įtartinus požymius (staigus gaišimas, apetito praradimas, kvėpavimo sutrikimai, kraujosruvos), būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad būtų išvengta milžiniškų nuostolių ir viruso plitimo.

Daugiau aktualios informacijos apie paukščių gripą ir kitas užkrečiamąsias gyvūnų ligas galima rasti VMVT interneto svetainėje nuolat atnaujinamoje antraštinėje skiltyje – Aktuali informacija apie gyvūnų užkrečiamąsias ligas.

Pastebėję paukščių sveikatos pakitimus kuo skubiau praneškite privačiam veterinarijos gydytojui ar VMVT – užpildžius anketą  arba paskambinus telefonais: 1879 ir +370 5 242 0108. Gyventojai apie nugaišusius paukščius taip pat prašomi pranešti aukščiau nurodytais būdais.

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content