Pirmąkart Lietuvoje – unikalios sporto šakos pasaulio čempionatas

Laisvasis nardymas – visame pasaulyje sparčiai populiarėjanti sporto šaka, o artimiausias jos pasaulio čempionatas birželio 21–28 d. vyks „Žalgirio“ arenos baseine Kaune. Egzotiškos sporto šakos atletai iš viso pasaulio varžysis keturiose skirtingose rungtyse, tačiau visų jų tikslas kuo ilgiau išbūti po vandeniu nekvėpavus ir kuo toliau nunerti su plaukmenimis ar be jų. Į Kauną AIDA (tarptautinė APNEA vystymo asociacija) kvietimu vidurvasarį susirinks daugiau nei 150 atletų iš 34 pasaulio šalių.

Laisvasis nardymas – kas tai?

Laisvasis nardymas pasaulyje pirmiausiai asocijuojamas su ekstremaliu nėrimu „savais plaučiais“ į gylį. Šių laisvojo nardymo rungčių čempionatai dažniausiai vyksta atvirose šiltose jūrose, tropiniuose kraštuose, kur nardytojai vienu įkvėpimu neria į paprastam žmogui sunkiai suvokiamą daugiau nei 100 m gylį. Lietuvis Mindaugas Kreivėnas AIDA laisvojo nardymo (į gylį) pasaulio čempionate šią gegužę taip pat nunėrė į 107 m gelmes, o Lietuvos baseino rekordas priklauso Evelinai Navašinskaitei, kuri nunėrė net 201 m , praeitų metų gruodį.

„Aplinkiniams dažnai tenka pasakoti, kaip taip ilgai, toli ar giliai gali nunerti atletai. „Paslaptis“ tokia, kad daugeliui mūsų deguonies užtenka kelioms minutėms ir daugiau, o „noras įkvėpti deguonies“ iš tiesų tėra „noras iškvėpti kūne besikaupiantį anglies dvideginį“. Ilgiau praktikuojantis, lavinant diafragmą, ir mūsų kūnas pripranta prie CO2 didesnio kiekio, ir protas išmoksta nereaguoti į pirmus impulsus iškilti į vandens paviršių“, – laisvojo nardymo esmę keliais žodžiais apibūdina E. Stipinas.

Anot jo, daug kam gali būti netikėta, kad nardymo čempionatas vyks baseine, tačiau Kaune bus varžomasi specialiose rungtyse – statikoje ir dinamikoje, tai yra, nėrime į tolį be plaukmenų arba su jais, bei kvėpavimo sulaikyme.

AIDA kursų instruktoriumi dirbantis Elvinas priduria, kad treniruotis laisvojo nardymo šiukštu negalima vienumoje: „AIDA federacija ir mokymų sistema ir yra sukurta tam, kad šiuo sportu visi galėtų mėgautis saugiai, su priežiūra ir aiškiu treniruočių planu, savo komforto zonos ribose. Norinčius pabandyti, visada kviečiame į AIDA ar kitus laisvojo nardymo kursus.“

Treniruočių metu išmokstama valdyti kvėpavimą (nekvėpavimą), nuraminti mintis, ugdoma ištvermė anglies dvideginiui, pasiruošiama ekstremalioms situacijoms, kai reikia ilgai išbūti po vandeniu.

„Laisvojo nardymo treniruotes verta išbandyti visiems, kas užsiima vandens sportais. Banglentės, jėgos aitvarai, baidarės, „raftingas“ – visur, kur gali tekti pabūti ilgiau po vandeniu nekvėpavus, laisvasis nardymas labai padeda nebijoti. Esant reikalui, net išgelbėti skęstančiojo gyvybę“, – šio sporto naudas pasakoja E. Stipinas.

Proga pritraukti daugiau entuziastų

„Laisvojo nardymo čempionatas Lietuvoje vyks pirmą kartą. Neeiliniam sporto įvykiui pasirinktas 2022 metais atidarytas „Žalgirio“ arenos baseinas. Ši pramogų erdvė itin populiari ir mėgstama miestiečių. Tai tik dar kartą įrodo, jog sporto infrastruktūrą statome ne veltui. Šiuo metu Šilainiuose ir Panemunėje kyla du naujutėlaičiai baseinai, tam, kad kauniečiai galėtų patogiai sveikatintis arčiau namų“, – sako Kauno mero pavaduotojas Mantas Jurgutis.

Tikimasi, kad  birželio 21–28 d. suplanuotas tarptautinis įvykis prisidės prie unikalios sporto šakos populiarinimo Lietuvoje. Todėl į „Žalgirio“ arenos baseiną užsukti nemokamai varžybas stebėti kviečiami visi kauniečiai ir miesto svečiai.

„Kaip organizuojanti šalis gauname teisę registruoti daugiau atletų iš Lietuvos. Dabar turime apie 50 entuziastų bendruomenę, kurie kartu treniruojasi Vilniaus, Kauno ar mažesnių miestų baseinuose. Dalis jų dalyvaus ir varžybose. Bet  labai tikimės, kad su šiuo čempionatu laisvasis nardymas Lietuvoje tik populiarės“, – viliasi vienas iš pasaulio čempionato organizatorių E. Stipinas.

Čempionato akimirkas transliuos ir televizija „LRT Plius“.

Daugiau informacijos: Freediving Lithuania Facebook paskyroje.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content