Kaune susitinka Europos šalių turizmo lyderiai

Gegužės 22–23 d. Kaune ir Kauno rajone vyksta Europos kelionių komisijos (EKK) visuotinis susirikimas, kuriame dalyvauja 27-ių Europos regiono šalių turizmo lyderiai. Susirinkimas skirtas atsparumui didinti ir krizių valdymo turizmo srityje sistemai kurti.

„Pastaraisiais metais Europos turizmui kyla iššūkių, įskaitant COVID-19 pandemiją, karą Ukrainoje ir didėjančias pragyvenimo išlaidas. Visos Europos turistinės vietovės turi sukurti tvirtas krizių valdymo sistemas, kad galėtų veiksmingai numatyti galimas krizes ir jas įveikti. Ypač Rytų Europa vis dar patiria geopolitinio nestabilumo ir pandemijos padarinius. Esame dėkingi mūsų organizacijos narei Lietuvai, kad priėmė EKK gražiame Kauno mieste ir surengė šią itin aktualią diskusiją”, – teigė EKK prezidentas Miguelis Sanzas.

2024 m. EKK atliko krizių poveikio turizmui tyrimą, kuriuo siekiama geriau suprasti buvusių ir galimų krizių poveikį Europos turizmui ir pristatyti nariams nacionalinių turizmo administracijų krizių valdymo sistemą, leidžiančią veiksmingiau reaguoti ir bendradarbiauti tarp turistinių vietovių.

„Lietuva sėkmingai valdo turizmo padėtį, nors sunkumų netrūksta, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis. – Praėjusiais metais sulaukėme 1,4 mln. Užsienio turistų, arba 71 proc. 2019 m. turėto srauto. Prognozuojame, kad per šiuos metus srautas augs 24 proc. Kelionių eksportas 2023 m. buvo tarp labiausiai augančių paslaugų eksporto rūšių šalyje, o jo reikšmės 25 proc. viršijo 2019 m. metų lygį. 2019 m. kelionių eksportas siekė 1,33 mlrd. eurų, o 2023 – 1,66 mlrd. eurų.

Neatsitiktinai renginiui pasirinkome Kauną ir Kauno rajoną. Norime, kad Europos pasaulio lyderiai atrastų kuo daugiau Lietuvos ir ilgiau čia liktų, taigi pristatome darniojo turizmo idėjas, vietos gyventojų paslaugas.“

Kauno miesto turizmo, verslo ir investicijų plėtros bei tarptautinės miesto rinkodaros agentūros „Kaunas IN“ direktorius Tadas Stankevičius savo pranešime dalijosi patirtimi, kaip Kaunui sekėsi išgyventi visam turizmo sektoriui itin sudėtingą laikotarpį – pandemiją ir prasidėjusį karą Ukrainoje – ir kaip prie šių sunkumų buvo prisitaikoma Kaune ir Kauno rajone organizuojant Europos kultūros sostinės renginius ir įgyvendinant visą programą.

Posėdžio dalyviai vyko pažintinio vizito į Kauno rajoną, dalyvavo ekskursijose po Kauno miestą, taip pat dalyvaus Kauno miesto 616 gimtadienio šventėje, kurios metu aplankė Turizmo gatvę.

Turizmas pasaulyje ir Europoje atsigauna. EKK duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį atvykusių užsieniečių (+7,2 %) ir nakvynių (+6,5 %) skaičius viršijo 2019 m. rodiklius. Taip tęsiama 2023 m. užfiksuota augimo tendencija, kai atvykusių užsieniečių skaičius buvo 1,2 % mažesnis nei 2019 m., o nakvynių – tik 0,2 % mažesnis. Atsigavimą daugiausia lėmė stiprios regiono vidaus kelionės, kurias skatino Vokietija, Prancūzija, Italija ir Nyderlandai. Svarbiausia Europos tolimoji rinka išlieka JAV.

„Pirmieji 2024 m. duomenys rodo teigiamas šių metų Europos turizmo perspektyvas. Vartotojų išlaidos kelionėms visoje Europoje pastebimai didės ir artimiausiais mėnesiais pasieks rekordinius skaičius. Šis augimas padės kelionių ir turizmo verslui, kuriam didelį poveikį padarė pandemija ir tebesitęsiantis ekonominio nestabilumo laikotarpis. Vis dėlto didelės kainos ir geopolitinė rizika labiausiai trukdo toliau plėtoti turizmą, nes visas sektorius taip pat stengiasi taikyti atsakingesnę praktiką, siekdamas naudos vietos gyventojams ir saugodamas aplinką“, – sako E. Sanzas.

Papildoma informacija

Turistų skaičiaus prognozė. Remiantis preliminariais 1 ketvirčio duomenimis, 2024 m. užsienio turistų skaičius sparčiai artėja prie priešpandeminio lygio – prognozuojame, kad 2024 m. sulauksime apie 1,7 mln. užsienio turistų, t. y. apie 24 proc. daugiau nei 2023 m. Tokiu atveju 2024 m. busime pasiekę 86 proc. priešpandeminio lygio atsigavimą. Susigrąžinti priešpandeminius rodiklius tikimės 2026 metais.

Kelionių eksportas. Kelionių eksportas 2023 m. buvo tarp labiausiai augančių paslaugų eksporto rūšių šalyje, o jo reikšmės 25 proc. viršijo 2019 m. metų lygį. 2019 m. kelionių eksportas siekė 1,33 mlrd., o 2023 – 1,66 mlrd.

EKK yra įkurta 1948 m. Tai tarptautinė turizmo organizacija, kuri populiarina turizmą, kaip svarbų ekonomikos sektorių, skatina perėjimą prie darnesnės, atsparesnės ir atsinaujinančios kelionių ekosistemos bei pristato Europos turizmo galimybes kitiems pasaulio žemynams. EKK vienija 36 Europos regiono šalis.

 

Ryšių su visuomene skyriaus ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content