8-oji Putvinskio gatvės diena: kurti gatvę

Knygnešio ir Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo vardą turinti Vlado Putvinskio gatvė nuo pat savo įkūrimo XX a. pradžioje buvo viena gyviausių vietų mieste: čia steigėsi užsienio valstybių diplomatinės atstovybės, gyveno ir kūrė to meto šviesuoliai. Gatvė įsigėrusi istorijų: nuo Kauno bohemos iki darbo klasės prisiminimų, nuo hipių svajonių iki diplomatų kasdienybės. Šiandien čia gyvenantys ir dirbantys žmonės tęsia vietos istoriją ir kuria turbūt vienintelio Lietuvos gatvės festivalio, Putvinskio gatvės dienos tradiciją.

Gegužės 26-ąją jau 8-ąjį kartą vyksianti Putvinskio gatvės diena kels iššūkį posakiui „kitoje pusėje žolė žalesnė”. Ar tikrai kitoje pusėje žolė žalesnė? Ar tikrai kita pusė yra kita? Kas mus skiria nuo kitų – tvora, takas, gatvė, miestas, valstybės siena, o gal išankstiniai nusistatymai?

Paskutinį pavasario sekmadienį šių klausimų bus mažiau – skirtingas gatvės puses sujungs kelios dešimtys renginių. Visos dienos metu miesto gyventojai ir svečiai yra kviečiami dalyvauti įvairiose Kauno menininkų namų (KMN) ir partnerių organizuojamose kūrybinėse dirbtuvėse, stebėti performansus, klausytis muzikos pasirodymų ir dalyvauti ekskursijose, o vakare susiburti į naująjį traukos tašką miesto centre – Kauno menininkų amfiteatrą, kur lauks trijų muzikos grupių koncertas.

„Šiais metais programą suskirstėme į dvi dalis – pirmoji, įtrauksianti visą gatvę, kaip ir kasmet pasiūlys daugybę kūrybinių veiklų ir patirčių visoms auditorijoms. Skirtingose gatvės vietose bus galima pasirinkti iš beveik 30 skirtingų veiklų: nuo interaktyvaus edukacinio autobuso ir ant verslo centro BLC stogo vyksiančio elektroakustinio koncerto iki vieno įspūdingiausių butų gatvėje lankymo: nuo pat gimimo šioje gatvėje gyvenantis Gediminas Šibonis atvers dvaro menes primenančio ir meno kūriniais pripildyto buto duris. Antrojoje dalyje kviesime kartu atidaryti naująjį mūsų namų amfiteatrą“, – renginio akcentais dalijasi viena iš renginio organizatorių, KMN kultūrinės veiklos vadybininkė-edukatorė Asta Volungė.

30 veiklų, skirtų pažinti Putvinskio gatvės gyventojus

Kūrybinių dirbtuvių programa kvies į vitražo kūrybines dirbtuves, kuriose bus galima kurti miniatiūrinius vitražus, įkvėptus V. Putvinskio gatvės architektūros fragmentų. Kolektyvinio manikiūro dirbtuvės „Išklausyti delną“ ragins ateiti kartu su senelėmis, mamomis, tetomis ir tyrinėti jų rankų istorijas. Lino raižymo dirbtuvėse bus kuriamas bendras kaimynystės žemėlapis, o „Žalios juslės“ dirbtuvėse patirsime žalią per uoslę ir sensoriką. Partizaninėse sodininkystės dirbtuvėse „Tarp trinkelių“ savo vidinį vaiką žadinsime kurdami sėklų bombas ir laidynes, kurios padės žaliajai miesto daliai išsiskleisti netikėtose vietose.

Performatyvių menų programoje provokuos švedų menininkas Mattias Hellberg. Performanse „Wallenbergų karamelės“ jis kvies saldžiai ir ironiškai apsvarstyti rimtą temą – Švedijos finansinį imperializmą Lietuvoje. Tuo tarpu performatyvioje intervencijoje „Vilnijimas“ šokio partnere taps gatvė ir visi joje esantys elementai: pastatai, šaligatviai ir praeiviai. LMTA šokio ir judesio katedros studentų šokio spektaklio eskizo pristatymas bus dar vienas renginys, kur pasinersime į šiuolaikinio šokio pasaulį.

Įspūdžius ir jausmus toliau žadins muzikiniai pasirodymai. „Last 2 Brain Cells“ elektroakustinės muzikos koncertas provokuos prarasti laiko nuovoką ir pasinerti į garsinę patirtį. VOLT&VIBE koncertas pasiūlys šiuolaikinės elektroakustinės ir elektroninės eksperimentinės muzikos patyrimą.

Edukacijų metu bus galima leistis į ekskursijas apie Kauno tarpukario modernizmo architektūros fasadus, apsilankyti Leonido Donskio vardo bibliotekoje, dalyvauti interaktyvioje edukacijoje „Išgirsk ir atspėk knygą“ bei susipažinti su V. Putvinskio gatvės istorija ekskursijoje, kurią ves istorikas dr. Mindaugas Balkus. Edukacinė programa taip pat apims „Muziejus ant ratų“ projektą, kurio metu mobilioji ekspozicija, įrengta miesto autobuse, pristatys XVI–XVII a. Lietuvos švietimo raidą.

Bičiulystę žadins drabužių mainytuvės-atiduotuvės su „GiverTag“ ir kūrybinės dirbtuvės „Tarbelės Jūsų daikteliams“, kuriose susirinkusieji dekoruos drobinius maišelius. Literatūros žinias gaivinsime Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos rengiamoje interaktyvioje edukacijoje „Išgirsk ir atspėk knygą“.

Putvinskio gatvės dieną lauks ir išskirtinė premjera – M. K. Čiurlionio dailės muziejus kartu su Karalienės Mortos mokyklos mokiniais pristatys vaikų meno bienalės kūrinius, skirtus Putvinskio gatvės modernizmo architektūrai. P. Mažylio gimdymo namuose bus kviečiama piešti ant asfalto „Iš ČIA į pasaulį“ bei vyks paskaita „Įsikurti V. Putvinskio gatvėje: profesoriaus P. Mažylio veikla ir gimdymo namų istorija“. Sienas tarp Kauno ir Vilniaus tirpdys Alberto Kazlausko paskaita-ekskursija po Ievos Austinskaitės fotografijų parodą „Ki|r|timai. Žvilgsnis į Kirtimų rajoną“.

Miesto centre – artimiausia nauja gamtos erdvė 

Putvinskio gatvės dienos vakaro akcentas – Kauno menininkų namų amfiteatro atidarymas, kuriam kvapų ir skonių suteiks laikinai čia įsikursiantis kultūros baras „Godo“, o naujos erdvės istoriją pradės „Lapkričio dvidešimtosios orkestras“, „darganos“ ir „Kaunas Zoo“ muzikiniai pasirodymai.

„Šis mūsų kiemelyje įsispraudęs amfiteatras – nauja ir visiems atvira susitikimų, malonių pokalbių ir renginių erdvė pačiame miesto centre. Nors fiziškai jo čia iki šiol nebuvo, bet visuomet jautėme, kad kažko trūko. Nuo šiol ši Žaliakalnio kalno papėdė taps jaukia užuovėja, kuri savo dvasia artima ir Putvinskio gatvei. Keturių pakopų amfiteatras bus namais jaukioms filmų peržiūroms, koncertams, meno turgeliams, šokio pasirodymams, slemo vakarams, piknikams ir kitiems kameriniams renginiams. Ir toliau bursime kultūros bei meno lauko žmones, tačiau norime suteikti galimybę mus atrasti dar platesnėms auditorijoms – tikimės, kad lankytojams čia bus gera kaip namie“, – apie atsinaujinusius Kauno menininkų namus kalba direktorė Simona Savickaitė ir kviečia juose lankytis visus tiek renginių, tiek eilinės darbo dienos metu. Vasarą čia visų lauks ne tik amfiteatro erdvės, bet ir kavinė, kuri veiks birželio-rugsėjo mėnesiais, taip pat parodos, renginiai ir nemokama skaityklos erdvė.

Festivalio programa. 

Nuotr. Vytautas Paplauskas, Erika Kabak, Akvilė Jarmalavičiūtė.

 

Kauno menininkų namų informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content