Švenčiant Kauno gimtadienį Nemunas ir jo pakrantės taps renginio „Švęskime upę!“ kultūrinėmis salomis

Gegužės 25 d., šeštadienį, jau 5 kartą vyks renginys „Švęskime upę!“. „Nemuno upe Kaune irkluosime baidares, kanojas, irklentes, valtis, naviguosime plaustus, kursime kultūrinius ryšius, o pakrančių stotelėse įsikurs kultūrinės salos, čia vyks meninės, kūrybinės, sporto, bendruomeninės veiklos“, – skelbia jau tradiciniu tapusio renginio organizatoriai ir kviečia pasirūpinti baidare irkluoti upe, atvykti dviračiu ar aplankyti kultūrines salas pėstute. „Švęskime upę!“ yra atviras visiems, mylintiems upes ir netikėtumus. Kultūrinės ir kūrybinės patirtys krantuose – nemokamos.

Nemuno pakrantėse įsikurs kultūros salos

Kasmet drauge su aktyviais miestiečiais, kūrybininkais ir menininkais, kultūros įstaigomis ir bendruomenėmis rengiamas kultūrinis „Švęskime upę!“ maršrutas upe. Pasiūlytos idėjos suformuoja renginio programą, pakviesdamos renginio dalyvius į kūrybines patirtis pakrantėse ar pačioje upėje.

„Šiais metais Nemuno pakrantėse Kaune įsikurs šešios kultūrinės salos, kiekviena jų renginyje turi ir savo pavadinimą. Tėkmės sala Panemunės paplūdimyje skirta palankiam startui, čia prasideda irkluojančių upe maršrutas“, – „Švęskime upę!“ 2024 programą pristato Romena Puikytė, viena iš šio renginio organizatorių. „Rekomenduojame susikurti šventinę atributiką, kuri atspindi jus ar jūsų nuotaiką irkluojant, vyks ir dirbtuvės vietoje“.

Menų saloje Šančiuose bus erdvė norintiems tapyti ar piešti. Čia vyksiančiose dirbtuvėse menininkės drąsins nerti į kūrybą ir kvies išbandyti įvairias technikas – piešimą akvarele, tapybą kava, grafiką, pasigaminti atvirukus su žolynais ar piešti ant akmenukų. „IMPRO Kaunas“ įtrauks į improvizacijos žaidimus, su „Stuba“ bus galima pasimokyti sutartinių.

„Kviečiame upes švęsti taip, kaip kiekvienam yra artima. Taip kasmet renginyje dalyvaujanti „slackline“ entuziastų bendruomenė po tiltu surengia pasirodymą“, – sako R. Puikytė. Šiais metais, Netikėtumų saloje po Panemunės tiltu, irkluojančių upe iš tiesų laukia netikėtumai. Kas tai bus – organizatoriai dalyviams upėje ar pakrantėse skirtų staigmenų neišduoda.

Netradicinės erdvės menininkams

„Menininkams, kūrėjams upės pakrantė neretai yra dar neišbandyta kūrybinė erdvė“, – pasakoja Kauno menininkų namų kultūros projektų vadovė Aistė Paukštė. „Jei bus palankios oro sąlygos, šiuolaikinio šokio atlikėjams renginio dieną scena taps pakrantės pieva“. Santakoje bus galima išvysti „Nuepiko“ šokio studijos ir VDU šokio ir teatro pedagogikos studentų, tarpdisciplininio meno atstovės Eglės Nešukaitytės bei tarptautinio šokio teatro PDF pasirodymus.

Gatvės meno kūrėjas Ramūnas Vaicekauskas pieš upėms dedikuotą sienos piešinį. Kauniečiams atvira gatvės meno siena maršrute pažymėta kaip Krantinės sala. Važiuojantys Karaliaus Mindaugo prospekto krantine dviračiais ar keliaujantys pėsčiomis galės ne tik pabendrauti su menininku, bet ir piešti.

„Drąsesni kūrėjai, kaip „Poetautojai“, į kultūrinę patirtį kviečia pačioje upėje“, – pasakoja A. Paukštė. Pasivadinę „Poezijos piratais“ poetautojai organizuos malonų sielų pagrobimą į poezijos skaitymus plauste.

„Poezijos skaitymai vyks ir sausumoje. Santakoje, kur įsikurs Atokvėpio sala, Magdalena Beliavska, save pristatanti nepraktikuojančia architekte ir nemiegančia sapnuotoja, ves žodžio ir mito dirbtuves „Pieno ir aguonų upėms tekėti“. Originalių kūrybinių grupių veiklų numatyta ir kitose veiklų stotelėse Nemuno pakrantėse.

„Galbūt užsuksite į veiklų salas atsitiktinai, tačiau kviečiu pasiplanuoti laiką, jei norite dalyvauti aktyviau. Kiekvienoje iš salų veiklos vyks tam tikru laiku – tikslios informacijos ieškokite renginio programoje“, – A. Paukštė į „Švęskime upę!“ kviečia visus, veiklos pakrantėse yra atviros ir nemokamos.

Šiuo metu Panemunės bei Šančių paplūdimiuose ir Nemuno saloje vyksta renginio organizatorių inicijuotas Upės ir Žemės meno pleneras. „Švęskime upę!“ renginyje bus pristatyti plenero metu sukurti darbai, dalyvaus ir žemės meno objektų autoriai – menininkai Irina Troma, Greta Kardi-Kardišiūtė, Inga Raubaitė ir Žilvinas Višinskas.

Orientacinis žaidimas kvies surinkti kultūrines upines patirtis

„Švęskime upę!“ renginio programoje kasmet įsitraukia miesto kultūros įstaigos. „Kviečiame užsukti į Santaką – Atokvėpio salą. Tai bus irkluojančių upe maršruto finišas, tačiau čia taip pat yra ką nuveikti“, – pasakoja A. Paukštė. Pačioje Nemuno ir Neries santakoje visus norinčius priims „Muziejus ant ratų“, jame bus galima komandose išbandyti savo žinias Lietuvos švietimo muziejaus parengtoje edukacijoje. Lietuvos aviacijos muziejus kvies savarankiškai nutupdyti parasparnį jį valdant simuliacijoje. „Tuo tarpu Nemuno saloje Lietuvos zoologijos sodas kvies į kvapų patyrimus, o Ąžuolyno biblioteką bus galima sutikti upėje“.

Programoje numatytas veiklas apjungs dar viena pramoga – renginiui sukurtas orientacinis žaidimas, kviečiantis surinkti upines kultūrines patirtis.

„Beje, orientacinis žaidimas skirtas tik irkluojantiems ir, tikimės, padės dalyviams smagiau išbandyti gausią kultūrinę programą. Tad, jei dar nematėte Kauno iš upės – galbūt verta pamėginti šiais metais. Visgi toks renginys vyksta tik kartą metuose“, – dalyvauti ir švęsti upes R. Puikytė kviečia ne tik kauniečius, renginyje laukiami atvykstantys ir iš kitų Lietuvos miestų.

Kviečia pasirūpinti baidare irkluoti upe, atvykti dviračiu ar aplankyti kultūrines salas pėstute

„Jei plauksite baidare ar kita vandens priemone Nemuno upe, norėsite prisijungti prie minančių dviračiais ar į pojūčių žygį pėsčiomis pakrante – reikalinga registracija. Registruotis iš anksto reikia ir paplūdimio tinklinio turnyro komandoms. Kultūrinėse veiklose pakrantėse registracijos nėra ir dalyvauti gali visi“, – „Švęskime upę!“ organizatoriai kviečia pasidomėti renginio programa ir išsirinkti priimtiniausią būdą dalyvauti.

„Galbūt tai bus artimiausia pakrantė, kurioje ir norėsite leisti laiką. Pavyzdžiui, norintys tapyti gali atsinešti savo molbertą, dažus ir ateiti į Menų salą Šančių paplūdimyje. Ri(t)mo saloje veiklos gali būti patrauklios jaunimui ar šeimoms su vaikais. Ši stotelė įsikurs Nemuno saloje, joje bus jaunimo įkurtas pojūčių takas, 3022 interakcijų palapinė, „Kylantis Kaunas“ organizuos Pusės dainos festivalio pop-up, vandenį tyrinėjantys VDU „Modusas“ jaunieji mokslininkai pateiks staigmenų, bus ir muilo burbulai“, – idėjomis dalijasi R. Puikytė ir siūlo pasiruošti ir piknikui.

„Švęskime upę!“ renginyje vyks ir daugiau upinių pramogų: lindyhop, swing jazz atlikėjai „The Shoekillers band“ kvies paklausyti muzikos ar pašokti, vyks netikėtų skonių, užkandžių, gaivių gėrimų ir kitos edukacijos, Kauno bendruomenių prisistatymai. Į kultūrines patirtis kvies ir tą patį šeštadienį vykstanti Kauno gimtadienio programa Santakoje.

Šių metų „Švęskime upę!“ maršrutas: Panemunė – Šančiai – Nemuno sala – Santaka.

Renginio programa skelbiama Kauno menininkų namų puslapyje www.kmn.lt ir „Švęskime upę!“ paskyroje fb.com/sveskime.upe.

Renginį organizuoja kultūrinė iniciatyva „Švęskime upę!“, Kauno menininkų namai, bendruomenių programa „Fluxus Labas“, Tarptautinė kūrybinė platforma „CreArt“.

Kauno menininkų namų informacija

Gražvydo Jovaišos nuotraukos

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content