Informacija tėvams apie vaikų skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos

Sausio paskutinę savaitę kviečiame atkreipti dėmesį į gimdos kaklelio vėžio prevenciją, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai primena, kad 11 metų vaikams rekomenduojama pasiskiepyti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakcina. Nemokamai, tai yra valstybės biudžeto lėšomis įsigyta vakcina skiepijamos mergaitės, kurios gimė 2004-09-02 arba vėliau ir berniukai, gimę 2011-02-01 arba vėliau. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės su ne mažesne kaip 6 mėn. pertrauka. Jeigu vaikas nebuvo pradėtas skiepyti 11 m., gali tai padaryti vėliau iki jam sueis 15 m. Jeigu vaikas pradedamas skiepyti 15 m. ir vėliau, skiepijimo schemą sudaro 3 vakcinos dozės iš kurių kompensuojamos tik dvi, o už trečiąją reikia susimokėti.

Skiepai apsaugo nuo vėžio

Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad tikslinė grupė vakcinacijai nuo ŽPV yra 9-14 metų mergaitės iki joms tampant lytiškai aktyviomis. Jei paskiepijama > 80 proc. tikslinės populiacijos mergaičių, ŽPV infekcijos dažnis berniukams sumažėja net jų neskiepijant. Tačiau berniukų vakcinacija padeda ne tik jiems patiems, kad nesirgtų, bet ir mažinant infekcijos plitimo dažnį visuomenėje, ypač jeigu mergaičių skiepijimo apimtys nėra pakankamos. Vis daugiau pasaulio valstybių į nacionalinės imunoprofilaktikos kalendorius įtraukia lyčiai neutralią vakcinaciją nuo žmogaus papilomos viruso, šiandien tokių šalių jau 55-ios.

Tyrimų duomenimis skiepijimas skiepijimas nuo ŽPV ne tik sumažina ikivėžinių ligų paplitimą, tačiau ligos ir rečiau atsinaujina.

Kas yra ŽPV infekcija?

Tai virusinė liga, šios infekcijos sukėlėjas – žmogaus papilomos virusas (ŽPV) gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 ŽPV tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai gali sukelti vėžį. ŽPV tipai skirstomi į žemos vėžio rizikos (6,11, 42,43,44) ir didelės vėžio rizikos (16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 50, 51, 53, 55, 56, 58, 59, 64, 68) tipus. Žemos vėžio rizikos ŽPV dažniausiai yra susiję su gerybinėmis nosies ir burnos ertmės, gerklės, gerklų, lytinių takų papilomomis bei odos karpomis. Didelės rizikos ŽPV susiję su paminėtų sričių vėžiniais susirgimas. Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą – ŽPV infekcija lytiniuose takuose. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su lytinių organų ŽPV infekcija.

Kaip plinta ŽPV?

ŽPV plitimas įvairus, dažniausiai plinta:

  • sąlyčio būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.
  • ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio sąlyčio su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
  • lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
  • ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.

Kas gali užsikrėsti ŽPV?

ŽPV infekcijos šaltinis yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. ŽPV infekcija gali užsikrėsti visi, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus.

Dažnai ŽPV užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų, tačiau jie infekuoti – viruso nešiotojai, t. y. virusą gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ŽPV paplitimas įvairiose šalyse skirtingas ir priklauso nuo jaunimo seksualinio debiuto, seksualinių partnerių skaičiaus ir kitų veiksnių. Teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Tyrimų duomenimis, netrukus po seksualinio debiuto (po pirmųjų lytinių santykių) jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose.

Kokias ligas ir komplikacijas sukelia ŽPV?

Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo. Tais atvejais, kai ŽPV infekcija pasilieka organizme, neretai ji sukelia lėtinį uždegimą ar įvairias sveikatos problemas, kurios priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį. Sveikatos problemos, kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai – tai odos ir genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.); gerklės, gerklų papilomatozė; makšties, varpos, išangės vėžys; gimdos kaklelio vėžys; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžys.

Kaip gydoma ŽPV infekcija?

Gydymo nuo paties viruso nėra, tačiau ŽPV sukeliami sveikatos sutrikimai gali būti gydomi įvairiais būdais. Lytinių organų karpos gydomos vaistais arba šalinamos chirurginiu būdu. Dėl konkrečių gydymo būdų reikia kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Gimdos kaklelio vėžį ir ikivėžinius gimdos kaklelio audinio pakitimus galima aptikti anksti, atliekant gimdos kaklelio vėžio tyrimą, ir taikyti gydymą. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai). Kitų rūšių su ŽPV susijusį vėžį taip pat lengviau gydyti, jei jis nustatomas ir gydomas anksti, tačiau specialių tyrimų programų tam numatyta nėra.

Kaip apsisaugoti nuo ŽPV?

Riziką užsikrėsti žmogus papilomos virusu mažina:

  • saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys.
  • tinkama asmens higiena.

Paskiepijus mergaites ir berniukus nuo ŽPV, abiejų lyčių asmenis galima apsaugoti nuo ŽPV sukeliamų infekcijų ir tuo pačiu su ŽPV susijusių ligų.

Lietuvoje pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 11 m. amžiaus mergaitės nuo ŽPV skiepijamos nuo 2016-09-01, o nuo 2023-02-01 pradėtas ir 11 m. berniukų skiepijimas, t. y. skiepijami tik tie berniukai, kuriems 2023-02-01 bus 11 arba 11 metų sukaks vėliau, t. y. gimę po 2011 m. vasario 1 d.

Nuo 2023-02-01 visų neskiepytų vaikų skiepijimui nuo ŽPV naudojama devynvalentė ŽPV vakcina apsauganti nuo ligų, kurias sukelia 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ar 58 tipo žmogaus papilomos virusas. Skiepijimo schemą sudaro dvi ŽPV vakcinos dozės, tarp pirmos ir antros ŽPV dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėnesių laikotarpis.

ŽPV užsikrėtimo riziką mažina susilaikymas nuo ankstyvų lytinių santykių, o juos pradėjus (ar turint naują partnerį), patartina naudoti prezervatyvą. Nors prezervatyvai dažniausiai neuždengia visų odos vietų, dėl to prezervatyvų efektyvumas, apsaugant nuo ŽPV perdavimo, nėra šimtaprocentinis, tačiau dažnesnis ir taisyklingas prezervatyvų naudojimas susijęs su mažesne ŽPV rizika.

Siekiant apsisaugoti nuo ŽPV patekimo į organizmą, reikia laikytis asmens higienos, naudotis individualiais rankšluosčiais, kempinėmis, skutimosi peiliukais ir kt. Tikimybė vyrams užsikrėsti ŽPV išlieka bet kuriuo amžiaus tarpsiu.

Daugiau informacijos galima rasti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM interneto puslapyje:

Apie ŽPV infekciją:

https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele/z-1/zmogaus-papilomos-viruso-zpv-infekcija/

Apie ŽPV skiepus:

https://nvsc.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-7/uzkreciamuju-ligu-valdymo-klausimai/gyventojams-1/zpv-profilaktika/

Parengė:

NVSC prie SAM Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content