Kauno tvirtovės parke – laisvas plotas: naujoje erdvėje lankytojai kviečiami įžaisti miestą

Robotų autobusas, vaizduotės lavinimo patirtys, urbanistikos ir kolektyvinės košės maišymo dirbtuvės, banketas, kūrybiškas žygis, performansas, koncertas, paroda – spalio 6–7 d. buvęs artilerijos sandėlys Kaune taps nauju traukos tašku. Per šias ir kitas žaismingas įtraukiojo urbanizmo praktikas čia bus fermentuojamos idėjos naujai formuojamam „laisvam plotui“, kuris bus atviras kūrybinėms ir meno veikloms.

Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parko (KAIPP) pašonėje esančiame 6-ajame Kauno tvirtovės parko sandėlyje, esančiame Lakūnų plente, įsikurs laikinas bendruomenės centras, kur ir vyks atviras visiems renginys „KAIPP neslėptuvė: idėjų fermentas“. Jo metu lankytojai susipažins su naujai atveriama erdve, išbandys savo išmonės galimybes ir ne tik – kūrybiškai nuteikiančiose erdvėse jie galės realiai patirti, kokią reikšmę inovacijų slėnių plėtrai gali turėti fantaziją kurstančios ir vaizduotę įkraunančios praktikos.

Šis renginys – tarsi galimybių studija, strateginė priemonė miestams regeneruojant apleistas teritorijas, į naujų erdvių planavimą įtraukiant visas suinteresuotas grupes ir ieškant tarp jų sutarimo. Vienas tokių atvejų, kur šios kūrybinės praktikos galėtų būti taikomos, yra Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parkas – vienas stambiausių ateities investicinių projektų šalyje, kur turėtų įsikurti didelę intelektinę pridėtinę vertę kuriančios įmonės. Nors teritorijoje jau įrengta dalis infrastruktūros, vizijos įgyvendinimo plano dar laukiama. Tarptautinio projekto „T-Factor“ komanda kartu su nepriklausoma kultūros platforma „3022” ir Kauno tvirtovės parku šį pereinamąjį laikotarpį siūlo išnaudoti naujai formuojamos erdvės tapatybei ir vizijai miesto ekosistemoje kurti, o patį procesą padaryti demokratiškesniu ir atviresniu įtraukiant kuo platesnį mokslo, verslo ir kūrybinio sektoriaus atstovų ratą, interesų grupes bei vietos bendruomenes. Tokius ambicingus tikslus keliančiam projektui neišvengiamai reikės tiek vaizduotę užmaitinančios aplinkos, tiek sąjungos su bendruomenėmis, išsaugant vietos atmintį, kuri ilgalaikėje perspektyvoje, kaip rodo tyrimai, užtikrina projekto sėkmę ir ilgaamžiškumą.

Dviems dienoms Kauno tvirtovės objekte įsikurs mokslo ir meno entuziastai, vietos bendruomenės, miesto gyventojai bei svečiai. Sandėlyje, kuriam bus suteiktas „neslėptuvės“ pavadinimas, lankytojai bus kviečiami išbandyti menines, žaidybines, gastronomines ir kitas praktikas kaip įvairias grupes jungiantį metodą. Visi drauge, kaip fermento bakterijos, bus atviri ryšiams, mainysis idėjomis ir taip sukurs daug daugiau nei veikdami pavieniui.

Priedanga buvusi patalpa taps improvizuotu bendruomenės centru, kuriame bus žaidžiama su verslo centrams būdingomis idėjomis. Tik vietoje sterilios konferencijų salės – čia drėgnas grindinys, apkerpėjusios lubos, tiršti kvapai ir prieblanda. Vietoje kostiumuotų figūrų – eksperimentams atviri žmonės, muzika ir besifermentuojančios idėjos.

„Neslėptuvės kaip atviro idėjų fermento mums reikia. Klimato, migracijos, ekonomikos, karo ir kiti šlubuojančio pasaulio iššūkiai iš mūsų reikalauja pokyčių. Pastangų į tai dedama daug, tačiau politikoje dominuojanti krizių sprendimo prieiga akcentuoja technologijas, o ne visuomenės, kuri yra be galo įvairi, gerovę. KAIPP vystymas įkūnija šiuos globalius procesus. Tuščios šios teritorijos plynės yra potencialo kupina paslaptinga ne-erdvė. Joje kol kas gyvena tik galią turinčiųjų vaizduotės. Įvairios įtraukios kūrybinės praktikos į inovacijų ir eksperimentinių veiklų parkus mums leis pažvelgti plačiau“, – renginio idėją pristato platformos „3022” atstovas Gytis Dovydaitis.

Fermentacijos terminas renginio idėjai buvo pasirinktas todėl, kad šis procesas yra fundamentaliai kolektyvinis. Jis moko mus bendrystės, o kartu ir susitikti su neapibrėžtumu, pavojais ir netikėtumais. Fermento talpoje pasislėpusios bakterijos dirba sinergijoje tam, kad gimtų kažkas nauja. Tai yra kūrybos variklis, kelionė į vaizduotės lauką ieškant naujos alternatyvios realybės. „Neslėptuvėje“ bus puiki proga išbandyti galimybes jungti ir sinergizuoti įmonių pritrauktų protų, mokslo ir kūrybos sektorių idėjas, kad gimtų sugyvenantis ateities miestas.

Tarptautinis projektas „T-Factor“ – tai Europos sąjungos „Horizon 2000“ programos dalis. Juo siekiama atverti laikinųjų veiklų transformuojančias galimybes miestų regeneracijos procesų metu. „T-Factor“ subūrė miestų, universitetų, verslų ir pokyčių siekiančių organizacijų atstovus, kad kartu skleistų žinias, dalintųsi patirtimi, padedančia kurti įtraukius ir sėkmingus ateities miestus. Iš viso „T-Factor“ jungia 25 partnerius iš 11 Europos šalių, JAV ir Kinijos, kurie dirba tiek su pažengusiais ar jau įgyvendintais miestų projektais, tiek su pradedamais – tokiais kaip Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parkas.

Mokslo ir meno entuziastų organizuojamas renginys „KAIPP neslėptuvė: idėjų fermentas“ vyks spalio 6–7 d., penktadienį ir šeštadienį, Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos komplekso 6 sandėlyje (Lakūnų pl. 15E, Kaunas).

Renginio programa.

Organizatoriai: nepriklausoma kultūros platforma „3022“, tarptautinis projektas „T-Factor“ ir Kauno tvirtovės parkas.

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content