Kauniečiai išrinko ryškiausius miesto kultūros paveldo objektus, asmenybes ir iniciatyvas

Beveik dvi savaites trukę Kauno kultūros paveldo rinkimai – baigėsi. Daugiausia simpatijų surinkę objektai, žmonės ir iniciatyvos šią savaitę pateikti Valstybinei kultūros paveldo komisijai. Šie nominantai atstovaus Kaunui pirmą kartą vyksiančiuose Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimuose. Kiekvienoje kategorijoje Kaunas į nacionalinį etapą deleguoja po tris laureatus. 

Daugiausia simpatijų – „Romuvai“

„Kiekvienas turime savo favoritus – architektūros paminklus, kraštovaizdį, turtingus papročius. Kultūros paveldo rinkimai – proga pamatyti kas svarbiausia ne tik specialistams, bet ir patiems kauniečiams.

Kiekvienoje kategorijoje balsus už tvarkomus pastatus, paveldui atsidavusius žmones ir puikias iniciatyvas atidavė daugiau kaip 600 žmonių. Tai rodo, kad kauniečiai atranda asmeninį ryšį paveldu, o ekskursijos, žaidimai ir patrauklūs projektai buria bendruomenes“, –  kalbėjo Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Kultūros paveldo objektų kategorijoje kauniečiai rinkosi iš dešimties 2019–2022 m. mieste sutvarkytų pastatų bei gamtos paminklų, kurie išsaugojo savo autentiškumą, originalią paskirtį arba ją išplėtė.

Neabejotinu lyderiu, surinkę beveik pustrečio šimto balsų, tapo naujomis spalvomis atgimę kino namai „Romuva“ (Laisvės al. 54). Po rekonstrukcijos objektas pasitinka kinomanus ne tik atnaujintu fasadu bei autentiškomis detalėmis, bet ir šiuolaikiškomis erdvėmis.

Antroje  vietoje rikiuojasi Kauno modernizmo grynuolis – J. ir A. Iljinų namas (K. Donelaičio g. 19). Vienas išskirtiniausių tarpukario modernizmo pastatų Lietuvoje, įtrauktas į Europos paveldo sąrašą ir saugomas valstybės, pelnė 177 balsus.

Paskutiniuoju šios kategorijos laureatu tapo Ąžuolynas. Po rekonstrukcijos visuomenei atvertas parkas – Kauno išskirtinumas, garsinantis miestą kaip didžiausias Europoje miesto teritorijoje esantis ąžuolynas.  Žalieji miesto plaučiai savo „sąskaitoje“ turi arti šimto balsų.

Kultūrinio paveldo puoselėtojai

Susumavus balsus „Žmonių“ kategorijoje, reikšmingiausiais kultūros paveldo puoselėtojais pripažinti Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius. Daugiau kaip trečdalį balsavusiųjų simpatijų surinkę „Art Deco muziejaus“ ir „Amsterdamo mokyklos muziejaus“ įkūrėjai įvertinti už tarpukario butų atkūrimą, atvėrimą visuomenei ir Pirmosios Lietuvos Respublikos baldininkystės puoselėjimą.

Savo darbais modernizmo architektūrą įamžinantis „Lego“ modelių kūrėjas Rokas Mikšiūnas surinko 213 balsų. Autorius išgarsėjo iš maždaug pustrečio tūkstančio detalių sukūręs J. ir A. Iljinų namo repliką. Ji pretenduoja tapti oficialiu „Lego“ rinkiniu.

Kauniečių dėmesio sulaukė ir fotografas Martynas Plepys. Į laureatų trejetuką patekusio menininko paroda „Mano modernizmas“ apkeliavo dešimtį užsienio valstybių – nuo kaimyninės Lenkijos, Skandinavijos šalių iki Naujosios Zelandijos, JAV ir net Kinijos.

Paveldo pažinimo iniciatyvos

„Darbų“ kategorijoje sužibėjo tęstinės Kauno iniciatyvos, padedančios atrasti ir geriau pažinti mus supančius objektus.

Populiariausiu projektu tapo „Kauno detalės“. Kelis tūkstančius istorijos, paveldo ir architektūros mylėtojų bei smalsuolių vienijanti iniciatyva kviečia į ekskursijas bei nuolat dalinasi istorinėmis nuotraukomis, pastatų  planais ir praeities istorijomis.

Gidų ir architektūros entuziastų komanda „Ekskursas“ irgi sulaukė gausaus palaikymo įsitvirtindama antroje vietoje. Jų rengiamose teminėse ekskursijose dalyviai gali ne tik pasigrožėti pastatų išore, bet ir drauge patyrinėti vidaus erdves, kurios paprastai atsitiktiniams praeiviams būna neprieinamos.

„Kaunastikos“ sukurta maršrutų ir ekskursijų kolekcija surinko solidžius 18 proc. kauniečių balsų. Beveik trys dešimtys žaismingų maršrutų padeda atrasti modernizmo ikonas, Žaliakalnio medinukus, Art Deco pastatus, pažinti Kauno tvirtovę, Hanzos Kauną ir daugybę kitų paveldo objektų bei susijusių istorinių reiškinių.

Proga padėkoti už iniciatyvas

„Matant besikeičiantį, gražėjantį miestą, vieni už tai giria savivaldybę, o kiti galbūt ir nesusimąsto, kas už viso to stovi. Tačiau viena aišku, kad be pačių gyventojų iniciatyvos tokių ryškių pokyčių tiesiog nebūtų. Kaunas turtingas iniciatyviais žmonėmis. Todėl miesto pareiga yra juos pastebėti, parodyti visuomenei ir deramai padėkoti. Tikiu, kad šie rinkimai taps tradicija, o jų dėka kasmet galėsime pagerbti asmenybes bei iškilius darbus puoselėjant miesto istoriją ir kultūrinį paveldą“, – sako Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Kiekvienoje kategorijoje išrinktus pirmos, antros ir trečios vietų laureatus Kaunas pateikė Valstybinės kultūros paveldo komisijos rengiamiems Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimams.

Į respublikinį etapą keliaujančius nominantus mėnesio gale apdovanos ir Kauno miesto savivaldybė.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content