Greta Dariaus ir Girėno stadiono atstatytas popiežiaus vizitą įamžinęs koplytstulpis

Prieš Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukciją nukeltas ir saugotas koplytstulpis, žymintis popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje 1993 metais, vėl matomas kauniečiams bei miesto svečiams. Restauruotas tautodailininkų kūrinys penktadienį oficialiai atstatytas ties S. Dariaus ir S. Girėno paminklu, greta Ąžuolyno ir Sporto gatvės aikštės. Simboliška, jog šiemet rugsėjo 6-ąją sukaks lygiai 30 metų nuo Šventojo Tėvo apsilankymo Kaune.

„Būkite vilties žmonės – žvelgdami į šį kūrinį, semkitės įkvėpimo, – perfrazuodamas šventojo popiežiaus Jono Pauliaus II žodžius kalbėjo koplytstulpį pašventinęs Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas. – To mes linkime jau metus karą išgyvenančiai ukrainiečių tautai ir visiems, kurie ją remiame savo pagalba. To linkėkime ir kuriantiems mūsų gražų miestą.“

Trims daugiausiai prie koplytstulpio restauracijos prisidėjusiems „Kauno švara“ darbuotojams: Artūrui Kasikauskui, Gediminui Barkauskui ir Vincui Raižiui, Kauno meras įteikė padėkos raštus.

Grįždamas prisiminimais tris dešimtmečius atgal, dvasininkas prisiminė tądien buvęs Dariaus ir Girėno stadione, visai šalia Šventojo Tėvo. Tąkart jis daugiatūkstantinei tikinčiųjų miniai skaitė ištrauką iš Šventojo Rašto.

Prieš rangovams pradedant darbus Dariaus ir Girėno stadione, relikvija buvo saugiai perkelta į „Kauno švaros“ patalpas. Drauge su architektais ieškota naujos, plačiau matomos bei patogiai prieinamos viešos erdvės, kad  koplytstulpis būtų nuolat matomas visiems kauniečiams.

„Dėl šio koplytstulpio būta įvairių gandų, esą jis nuverstas ir sunaikintas. Šiandien matome, jog visa tai tebuvo tuščios kalbos. Jis tiesiog švyti iš tolo ir vėl primena Kaunui apie istorinį miesto bei visos Lietuvos įvykį. Dar smagiau, jog tai taps puošmena naujai atgijusiam Ąžuolynui.

Čia reikia padėkoti „Kauno švaros“ vyrams, kurie ėmėsi iniciatyvos ir gerokai sunykusį tautodailininkų darbą atnaujino taip, jog šiandien jis atrodo kaip tik ką sukurtas“, – atrišdamas simbolinę atidengimo juostelę kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Popiežius Jonas Paulius II Dariaus ir Girėno stadione su Lietuvos jaunimu susitiko 1993 metų rugsėjo 6 dieną. Po metų šį svarbų įvykį įamžino Kauno gyventojai, pastatydami didžiulį medinį koplytstulpį. Jo autoriai – Valdas Berūkštis ir Petras Vilkevičius, viršūnė kurta Ričardo Grekavičiaus.

Rudenį sukaks lygiai 30 metų nuo popiežiaus vizito Lietuvoje. Dėl to dar pernai nutarta pradėti šį iškilų istorinį momentą įamžinančio kūrinio restauraciją.

„Išlaikėme visas pagrindines koplytstulpio dalis – apie 5 metrus siekiantį stulpą, rūpintojėlį ir viršūnę su saulės formos ornamentais. Pagrindinė statinio dalis turėjo ryškių defektų – medienos įskilimų. Juos pašalinome, atramą naujai perdažėme, kad impregnuotas medis išliktų dar ilgaamžiškesnis“, – pasakojo bendrovės „Kauno švara“ generalinis direktorius Saulius Lazauskas.

Atrestauruotas koplytstulpis išsaugojo savo autentiką. Remiantis pirmykščio kūrinio pavyzdžiais perdarytos visos sutrūnijusios dalys – lentelė su tekstu, įvairūs iškaldinti lietuvių tautodailės ornamentai ir kiti dekoro elementai. Uždėti nauji stogeliai iš identiškos vario skardos. Bendras koplytstulpio aukštis siekia apie 8 metrus.

Iki rekonstrukcijos koplytstulpis stadione stovėjo nedideliame žaliame plote netoli senosios švieslentės su didžiuliu laikrodžiu. Šiuo metu čia iškilusios naujos tribūnos žiūrovams.

Relikvija penktadienį oficialiai pristatyta ir pašventinta naujoje erdvėje netoli paminklo S. Dariui ir S. Girėnui, ties įėjimu į Ąžuolyną iš Sporto gatvės aikštės. Koplytstulpis bus iš tolo matomas tiek besivaikštant atnaujinto Ąžuolyno takais, tiek ir keliaujant į renginius stadione.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content