Darnaus judumo planas Kaune: pokyčiai ir pažanga dėl rezultato ateityje

Kasmet ilgėjantis pėsčiųjų ir dviračių takų tinklas, kompleksiškai tvarkomos gatvės bei investicijos į viešojo transporto atnaujinimą – tik dalis strategijos Kaunui įgyvendinant darnaus judumo planą. Iki 2030 metų miestas užsibrėžė tikslą pakeisti eismo dalyvių įpročius. Pokyčiai pastebimi jau dabar – kauniečiai vis dažniau automobilius iškeičia į mažiau taršias transporto priemones ar renkasi ėjimą pėsčiomis, o Kauno ambicijos sulaukė tarptautinio įvertinimo.

Tarsi suderintos gitaros stygos

Darnaus judumo planas, prie kurio kūrimo prisidėjo tarptautinė keturių organizacijų komanda, visuomenei pristatytas prieš kelerius metus. Kauno strategija sulaukė pripažinimo Europos mastu – tarp 36 Senojo žemyno miestų nominantų Kaunas pateko į geriausiųjų trejetuką drauge su Briuselio (Belgija) ir Vroclavo (Lenkija) Darnaus judumo planais.

Pasak Kauno savivaldybės Darnios plėtros ir investicijų komiteto pirmininko doc. dr. Visvaldo Varžinsko, gyventojai kasdien mato tik įgyvendinamas strategijos detales. Remontuojamos gatvės ir atnaujinami pėsčiųjų ar dviračių takai tėra plano dalis.

„Tarptautinė ekspertų komisija išskyrė mūsų pažangą, ambiciją ir planą prilygino tarpusavyje gerai suderintoms gitaros stygoms. Miesto judumo sistema yra daugialypė, todėl negalima atskirai spręsti automobilių spūsčių, viešojo ar bemotorio transporto vystymo klausimų. Visa tai turi būti paremta trimis pagrindiniais principais: integralumu, sistemiškumu ir ilgalaike perspektyva. Tikslas – kurti subalansuotą judumo sistemą, leidžiančią miestiečiui patogiai ir greitai iš vienos vietos pasiekti kitą, tausojant laiką, aplinką.

Parengę Darnaus judumo planą, užbaigėme ankstesnių politikų chaotiškus ir trumpalaikius susisiekimo infrastruktūros „lopymo“ principus. Kartu su tvarkomomis pagrindinėmis gatvėmis atnaujinami ar naujai įrengiami pėsčiųjų, dviračių takai, tvarkomi miesto parkai. Turime užtikrinti patogų eismą ir pėstiesiems, ir dviratininkams, ir viešajam transportui. Tokio strateginio požiūrio laikomės pastaruosius septynerius metus“, – pasakoja V. Varžinskas.

Lygiuojasi į pažangius miestus

Kauno technologijos universiteto docentas pripažįsta, kad pakeisti eismo dalyvių kasdienius įpročius nėra paprasta. Tačiau nesiimant jokių veiksmų, automobilių skaičius toliau augtų, o kartu su juo didėtų spūstys ir oro bei triukšmo tarša.

„Dėl prastos infrastruktūros būklės į šalia esančias mokyklas, darželius, poliklinikas ar prekybos centrus gyventojai renkasi vykti automobiliu, užuot kelis šimtus metrų paėję pėsčiomis. Susisiekimo infrastruktūra nuosekliai gerinama Dainavoje, Kalniečiuose ir kituose mikrorajonuose. Netolimos ateities vizija – dviračių saugyklų įrengimas daugiabučių kiemuose.

Ateityje didesnį patogumą užtikrins dirbtiniu intelektu paremtų informacinių technologijų diegimas eismo valdyme. Kalbame apie išmaniąsias sankryžas, parkavimą, viešojo transporto valdymą, taršos kontrolės sistemą. Pažangūs miestai neapsieina be naujausių IT sprendimų. Kaunas čia irgi turi neatsilikti. Darnus judumas yra ne prabanga, o neišvengiamybė. Siekiame rezultato ateities kartoms“, – tikino Darnios plėtros ir investicijų komiteto pirmininkas doc. dr. V. Varžinskas.

Pakeisti įpročiai padės sutaupyti

Jau šiais metais Kaune bendras dviračių takų tinklas perkops 115 km ribą. Ilgiausi iš jų tiesiami bei atnaujinami Tunelio, K. Baršausko, S. Žukausko ir P. Lukšio gatvėse. Naujas pėsčiųjų takas bus įrengtas ir rekonstruojamoje Radvilėnų plento atkarpoje nuo Zoologijos sodo iki Tunelio gatvės.

Lietuvos dviratininkų bendrijos Kauno skyriaus atstovė Solveiga Dambrauskaitė–Bakutienė Kauno gatvėse pastebi išaugusį ekologiškų transporto priemonių skaičių.

„Dviračių tinklas plečiasi. Galbūt dar trūksta jungčių. Bet savivaldybė atsižvelgia į nevyriausybinių organizacijų prašymus ir atkreipia dėmesį į problemines vietas. Pati dviratį naudoju vis dažniau. Dalis žmonių, ypač karantino laikotarpiu, suprato, kad ši transporto priemonė skirta ne tik laisvalaikiui – galima numinti ir į darbą. Galbūt esi priklausomas nuo oro sąlygų, tačiau yra ir privalumų – gražią dieną pasimėgauji gamta, nemoki už parkavimą. Tam net nereikia specialios aprangos.

Tačiau būtina kalbėti ir apie miesto viešąjį transportą – jis, mano požiūriu, labai patogus. Tai tampa ypač aktualu šiomis dienomis, padidėjus degalų kainoms. Taigi kelionės autobusu ar troleibusu padeda sutaupyti ir asmeninių lėšų“, – teigia knygą apie dviračių maršrutus kurianti kaunietė.

Darnaus judumo savaitė

21-ąjį kartą prie Europos darnaus judumo savaitės besijungiantis Kaunas jau šį savaitgalį ragina palikti automobilius kiemuose.

Kauniečiai kviečiami į nemokamus pasiplaukiojimus laivu „Žalgiris“ nuo Vytauto bažnyčios iki Nemuno-Nevėžio santakos ir atgal.

Rugsėjo 22-ąją, Tarptautinę dieną be automobilio, mieste kursuos nemokamas viešasis transportas.

Daugiau apie Darnaus judumo savaitės renginius – internete: bit.ly/DarnusJudumas2022.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content