Jokios tolerancijos „apsimestinei negaliai“: Kaune sugriežtinta automobilių parkavimo tvarka

Bandymai apgaule išvengti vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą centrinėse Kauno gatvėse gali baigtis net baudžiamąja atsakomybe. Svetimus arba nebegaliojančius neįgaliojo pažymėjimus naudojantys apsukruoliai priėjo liepto galą. Kauno miesto taryba pritarė sprendimui griežtinti kontrolės tvarką. Biudžetinė įstaiga „Parkavimas Kaune“ ypatingą dėmesį skirs europinio pavyzdžio automobilių statymo kortelėms, kurių nemažai aptinkama itin prabangiose transporto priemonėse.

Kuo brangesni, tuo įžūlesni

Teisininkų kontora prestižinėje vietoje, greta jos – solidžią sumą kainuojantis išskirtinis automobilis, o šiame virš prietaisų skydelio po stiklu paliktas neįgaliojo kortelė. Tiesa, dokumentas, lyg tyčia, apverstas priešinga puse, kad nesimatytų jo galiojimo termino ir kitų aktualių duomenų. Tai tėra viena iš daugelio situacijų, iliustruojančių bandymus nesąžiningai išvengti mokesčio už automobilio stovėjimą miesto centre.

„Vienu metu kontrolieriai juokaudavo, jog kuo brangesnis automobilis, tuo didesnė tikimybė, kad jame bus padėta kortelė. Tokių automobilių buvo tikrai daug“, – pripažįsta BĮ „Parkavimas Kaune“ direktoriaus pavaduotojas Darius Razmislevičius.

Pašnekovas pastebi, kad neretai kortelėmis naudojasi ne patys neįgalieji, o dažnai ir su jais visiškai  nesusiję asmenys. Pagrindinė priežastis, anot jo, – siekis išvengti vietinės rinkliavos mokesčio ir automobilį parkuoti už dyką.

„Pričiupti pažeidėjai teisinasi, esą aptarnavo neįgalųjį, bet dažniausiai, tikėtina, tai yra netiesa. Jeigu transporto priemonė paženklinta specialia kortele, joje turi būti ir negalią turintis žmogus – atvykstantis ar išvykstantis. Antraip toks dokumentas netenka jokios reikšmės, mat aptarnaujančiam asmeniui kortelė negalioja“, – tvirtino D. Razmislevičius.

Prevencija nuo sukčiavimo

Viešosios tvarkos specialistai pastebi, jog retsykiais pasitaiko netyčinių atvejų, kai patys neįgalieji per neapdairumą nepalieka kortelės gerai matomoje automobilio vietoje. Deja, tai irgi laikoma pažeidimu. Vis dėlto tyčinių bandymų piktnaudžiauti tarp negalios paliestų žmonių iki šiol nepasitaikė.

Liepos mėnesį Kauno miesto tarybos sprendimu rinkliavų nuostatos sulaukė svarbių korekcijų. Jos padės ginti neįgaliųjų teises į tik jiems priklausančias lengvatas. Pagrindinis tikslas – prevencija, kad nebebūtų naudojamos svetimos ar padirbtos neįgaliojo automobilio stovėjimo kortelės, o pareigūnai galėtų jas pilnavertiškai patikrinti.

„Paradoksalu, tačiau apgaudinėti bando tie, kuriuos likimas apsaugojo nuo sunkių išbandymų. Matyt, prabangūs automobiliai ir prestižinės karjeros kartais aptemdo sąžinę. Tačiau mūsų kontrolieriai nuo šiol bus principingesni ir sugėdins sukčiautojus, primindami jiems, kad negalia yra šis tas daugiau nei vien po automobilio stiklu pakišta kortelė“, – sako „Parkavimo Kaune“ direktoriaus pavaduotojas.

Čia bus pasitelkiamos filmavimo kameros, duomenų registrai ir pareigūnų surinkti įrodymai, kad kortelė nebegalioja, yra padirbta ar ja naudojasi asmuo neturintis tam teisės. Surinkta informacija bus perduota tyrėjams.

Nuo baudos iki teistumo

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Reda Zarauskienė nurodė, kad neteisėtas neįgaliųjų automobilių statymo kortelės naudojimas atitinkamai pagal pažeidimo pobūdį ir žalos dydį vienu atveju gali būti laikomas administraciniu nusižengimu (bauda nuo 30 iki 90 eurų), o kitu – užtrauktų net baudžiamąją atsakomybę.

Jeigu naudojamasi kito asmens kortele, pradedamas ikiteisminis tyrimas pagal LR Baudžiamojo kodekso 302 straipsnį (Antspaudo, spaudo ar dokumento pagrobimas arba pagrobtojo panaudojimas), numatantį baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki šešerių metų.

Nustačius padirbto dokumento naudojimo faktą, atitinkamai gali būti taikomas Baudžiamojo kodekso 300 straipsnis (Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu), pagal kurį gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas.

Apeliuoja į sąmoningumą

Kauno krašto neįgaliųjų sąjungos pirmininkė Jolanta Beresnevičienė tikina nesusidūrusi su neteisėtu neįgaliųjų automobilių statymo kortelių naudojimu. Pašnekovė mano, kad neįgaliojo kortelės turi būti naudojamos tais atvejais, kai reikia aptarnauti būtent negalią turintį žmogų.

„Tai yra visuomenės sąmoningumo reikalas, ar naudotis kito žmogaus, neįgaliojo, privilegija. Manau, kad pagarbą reikia išsiugdyti, o visuomenė sąmoningėja, tikrai einame į priekį“, – paklausta, kaip vertina neteisėtai kortelę naudojančius  asmenis, sakė J. Beresnevičienė.

Visoje Kauno apskrityje per šiuos metus užregistruota beveik 7 tūkst. administracinių nusižengimų dėl sustojimo ir stovėjimo vietose, kuriose draudžiama sustoti ar stovėti. Dalį jų sudaro ir tie atvejai, kuomet draudžiamais ženklais pažymėtose kelio atkarpose buvo neleistinai paliktos transporto priemonės su negaliojančiomis ar svetimomis neįgaliojo kortelėmis.

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content