Kauno akcentai – dar ryškesni: miestas nušvietė unikalios architektūros pastatus

Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą pretenduojantis Kaunas siekia išryškinti išskirtinės architektūros objektus. Nuo šiol jie bus iš tolo matomi ir naktį. Greta pernai apšviestų maldos namų šiomis dienomis sušvito dar keletas sakralinių objektų: Bernardinų vienuolyno ansamblis, Šv. Jurgio Kankinio ir Šv. Pranciškaus Ksavero (jėzuitų) bažnyčios, arkivyskupijos kurija ir gretimas pastatas. Projektų įgyvendinimą Kauno savivaldybė finansavo per programą „Kauno akcentai“.

„Kaunas turtingas savo įvairialype architektūra – nuo modernizmo krypties bažnyčių Žemuosiuose Šančiuose ar Žaliakalnyje iki gotikinių perlų prie Kauno pilies ir pačiame miesto centre bei kitų įspūdingų statinių. Miesto panoramą tamsiuoju paros metu praturtino ir naujai sušvitęs saulės laikrodis, vienintelis šalyje rodantis tikslų Kauno laiką ištisą parą.

Šiuos miesto akcentus vis dažniau atranda svečiai iš svetur, o mes, galbūt iš įpratimo, neretai praleidžiame pro akis. Apšvietėme dar daugiau miesto panoramą praturtinančių objektų, kad jie būtų iš toli atpažįstami ir naktį“, – sako Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.

Šviesos kontrastai pabrėžia istoriją

Vaikštinėjant aplink Kauno pilį ar naujai atgijusį Santakos parką, sunku nepastebėti vieno seniausių mieste architektūrinių statinių komplekso – Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios ir Bernardinų vienuolyno ansamblio. Daugiau kaip 400 metų autentišką struktūrą išsaugojęs pastatas tapo dar ryškesnis.

Prieš kelerius metus miestas prisidėjo prie istorinių, paveldinių pastatų fasadų atnaujinimo, o dabar dėmesys skiriamas ir jų apšvietimui moderniais LED žibintais. Šviesos kontrastai išryškino apatinę fasado dalį, langų nišas ir toliau besidriekiančią plytų sieną.

„XX amžiaus pradžioje, ant vienuolyno pastačius trečiąjį aukštą, jo ir bažnyčios santykis pasikeitė. Išaugęs tūris pradėjo konkuruoti su aplinka. Pasirinkta apšvietimo koncepcija leidžia sutemus pamatyti ir suprasti pirminį – aukštos bažnyčios ir prie jos prisiglaudusio žemo vienuolyno – vaizdą“, – paaiškino Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Matomi iš skirtingų vietų

Jaukia šviesa papuošta ir Rotušės pašonėje esanti Kauno arkivyskupijos kurija bei gretimi pastatai Papilio gatvėje.

„Projektuodami šių pastatų apšvietimą, siekėme išryškinti jų monumentalumą ir sukurti tam tikrą paslaptingumo įspūdį. Šilta, gelsva šviesa nušviestos langų nišos primena žvakių liepsneles, sklindančias iš patalpų vidaus. Ši šviesa matoma ne tik esant prie pastato, bet ir iš tolimesnių rakursų“, – idėjos koncepciją paaiškino S. Rimas.

Čia pat švyti ir Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (jėzuitų) bažnyčia. Nuo šiol tamsiuoju paros metu iš kiemo pusės atsiskleis jos pietinių bokštų bei fasado grožis. Visa tai puikiai matoma ir keliaujantiems Marvele, kylant į Aleksoto kalną ar naktiniams romantikams, besimėgaujantiems naktinio Kauno panorama Aleksoto apžvalgos aikštelėje.

Per paskutinius kelerius metus Kaune apšviesta jau 12 religinės paskirties pastatų. Tarp jų – Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilika, Karmelitų, mažoji Kristaus Prisikėlimo bei Vytauto bažnyčios.

Laisvė menininkų idėjoms

„Pagalvojus apie Bažnyčią, daugeliui kyla asociacijos su sekmadieniu. Kaune turime tikrai unikalaus grožio pastatus. Norime, kad jie būtų pastebimi kasdien, puoštų miestą net ir sutemus. Miestas pasirengęs finansuoti šiuos darbus toliau. Svarbiausia – sulaukti iniciatyvų ir imtis tokius projektus įgyvendinti“, – teigia Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Savivaldybė šių fasadų apšvietimo įrengimą finansavo per „Kauno akcentų“ ir Paveldotvarkos programas. Pastarosios dėka visame mieste su daliniu miesto finansavimu atnaujinta per pusantro šimto pastatų fasadų, taip pat solidžiai prisidedama ir prie jų apšvietimo.

Naktimis iš toli šviečia Aleksoto funikulieriaus statinių kompleksas, išskirtiniai pastatai Laisvės alėjoje, Gedimino bei A. Juozapavičiaus prospektuose, Vilniaus gatvėje.

Šeštus metus skaičiuojanti iniciatyva „Kauno akcentai“ – unikalus idėjų konkursas, suteikiantis galimybę kūrėjams savo darbais puošti miesto erdves. Šia programa Kaunas pateisina UNESCO Dizaino miesto vardą, skatindamas menininkų kūrybiškumą bei gyventojų įsitraukimą į aplinkos praturtinimą naujais kūriniais.

Per visą projekto gyvavimo laikotarpį miesto galeriją po atviru dangumi papildė daugiau kaip pusšimtis kauniečių ir turistų dėmesį traukiančių gatvės meno piešinių. Idėjas vertina ir atrenka specialiai sudaryta komisija, o jų įgyvendinimą finansuoja Kauno miesto savivaldybė.

Menininkai iš visos Lietuvos kviečiami teikti savo sumanymus specialioje platformoje internete: akcentai.kaunas.lt.

 Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content