Kaunas siekia susigrąžinti ir atgaivinti Vytauto parką: teritorijos perėmimas visuomenės poreikiams užtikrins kultūros ir gamtos paveldo apsaugą

Vytauto parko detalųjį planą rengianti ir šį kultūros bei gamtos paveldo objektą apsaugoti siekianti Kauno savivaldybė nusiteikusi perimti teritoriją visuomenės poreikiams. Neseniai čia miestas jau sutvarkė takus ir atnaujino apšvietimą, tačiau skirtingi valdytojų interesai bei dalis apleistų pastatų trukdo kompleksui pilnavertiškai funkcionuoti. Į planą nepatenka buvusi Vokietijos konsulo rezidencija, turinti jai individualiai nustatytas kultūros vertybės ribas.

„Planuojame parengti galimybių studiją ir išsiaiškinti, kaip Vytauto parką galėtume dar labiau pritaikyti gyventojams. Tačiau pirmiausia kultūros paveldo žemės sklypus svarbu perimti visuomenės poreikiams dėl būtinybės apsaugoti teritoriją. Šis procesas paprastai užtrunka. Rengiant detalųjį planą paaiškėjo, kad Perkūno al. 4 esantis pastatas turi labai aiškiai nustatytas paveldosaugines ribas. Be to, valdytojas objektą sutvarkė ir pritaikė komercinei veiklai. Dėl to nuspręsta koreguoti ankstesnį tarybos sprendimą ir šio pastato į procedūras neįtraukti.

Vytauto parke 2019 metais atnaujinti takai ir apšvietimas, nuolat prižiūrimi gėlynai. Tačiau greta esančios apleistos privačios teritorijos su jose stūksančiais statiniais estetinio vaizdo tikrai neprideda. Parkas visapusiškai nefunkcionuoja, nyksta jo vertingosios savybės. Norime viską sutvarkyti iki galo, kad ši vieta būtų jauki, patraukli“, – sako Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gedeminas Barčauskas.

Žaliakalnyje esančiame maždaug 8,5 hektarų komplekse – keturi objektai: paviljonas, transformatorinė, kasos pastatas ir pats parkas. Teritorijoje suformuoti du komercinės paskirties sklypai, o didžioji dalis teritorijos – valstybinės reikšmės miškas.

Vytauto parkas pirmųjų pastebimų pokyčių sulaukė prieš kelerius metus. Nelikus neteisėtai valstybinėje žemėje ir miestui priklausančiose aikštelėse stovėjusių prastos būklės atrakcionų, čia sutvarkyti takai, įrengtas apšvietimas, suoliukai ir šiukšliadėžės.

„Net ir perėmus erdves visuomenės poreikiams, jos ir toliau atliks parko funkciją. Vytauto parkas, turintis kultūros paveldo žemės sklypus, yra valstybės saugoma miško teritorija. Galime nuraminti ir užbėgti įvairioms interpretacijoms už akių – šioje vietoje apie jokias statybas negali būti nė kalbos. Kalbame tik apie turimo paveldo puoselėjimą ir aplinkos tvarkymą“, – pabrėžė Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir prasidėjus privatizavimo laikmečiui, Vytauto parke stovėjusius atrakcionus ir keletą ten esančių pastatų valdžiusi valstybinė įmonė pateko į privačias rankas. Tad iki šiol ten iškilusius statinius valdo privatūs asmenys.

Jau ne vienerius metus miestas siekia susigrąžinti anuomet „išbarstytas“ teritorijas savo žinion, kad šios pasitarnautų būtent kauniečiams. Vienas tokių pavyzdžių – Kaunui sugrįžęs Dainų slėnis, kurį per artimiausius kelerius metus rengiamasi iš pagrindų atnaujinti.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

[ssba]

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content