Kauno parama Charkivo nacionaliniam operos ir baleto teatrui – kultūrinė dovana šaliai
Paskelbta: 2022-05-17 (Antradienis)
Lietuvoje apsistojusiam Charkivo nacionaliniam operos ir baleto teatrui Kauno miestas skyrė 60 tūkst. eurų paramą. Tai užtikrins kelių šimtų trupės artistų bei jų vaikų pragyvenimą mūsų šalyje ir leis pratęsti gastroles iki gegužės pabaigos. UNESCO pripažinimą pelniusi didžiausia Slobodos regiono sostinės meninė grupė Lietuvai padovanos dar daugiau pasirodymų. Tarp jų numatytas ir padėkos renginys kauniečiams.
Jaučia ypatingą lietuvių palaikymą
„Kol karo zona virtusiame Charkive vyksta kova su įsibrovėliais, negalime rengti koncertų ir pasirodymų savo scenoje. Gastrolės Lietuvoje – gaivaus oro gurkšnis mūsų menininkams. Džiaugiamės, kad kūrybiniai susitikimai, pažintys ir įvykusios ekskursijos padeda žmonėms geriau suprasti vieni kitus. Kai kurie iš jų neabejotinai liks nepamirštami ir ukrainiečiams, ir lietuviams. Juk meno kalba nereikalauja vertimo“, – kalbėjo Charkivo nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Olegas Orishchenko.
Ukrainos teatrui perduota Kauno finansinė parama siekia 60 tūkst. eurų. Ji leis 262 operos solistams, choristams, baleto šokėjams, Charkivo orkestrui, aptarnaujančiam personalui bei artistų vaikams likti Lietuvoje ir pratęsti gastroles. Lėšas charkiviečiams skirs savivaldybės įmonės – „Kauno švara“ ir „Kauno energija“.
Su Kauno meru Visvaldu Matijošaičiu susitikęs O. Orishchenko perdavė ukrainiečių padėką kauniečiams ir visos Lietuvos žmonėms: „Su kiekviena diena jaučiame vis didesnį dėkingumą. Mus stebina gyventojų svetingumas, neįtikėtinas lietuvių palaikymas Ukrainai, kovojančiai prieš Rusijos agresiją. Teatro komandai sukurtos jaukios sąlygos tęsti kūrybinę veiklą, kiekvienoje salėje esame sutinkami su galinga energija. Šilta atmosfera ir nuoširdi publikos reakcija koncertuose mūsų artistams teikia susižavėjimą ir meilę.“
Ypatingą vietą, pasak Ukrainos menininkų, čia užima ir Kaunas. Nors gastrolėse juos nuolat pasitikdavo jų šalies vėliavos ir atributika, tačiau tokio publikos palaikymo, kokį jautė Kaune, charkiviečiai atvirauja iki šiol dar nepatyrę.
Ruošia padėkos renginį kauniečiams
„Profesionalui ilgesnė pauzė gali reikšti karjeros pabaigą. Džiaugiamės, kad mūsų miesto indėlis leis šiems žmonėms ir toliau daryti tai, ką moka geriausiai. Charkivo artistai ne tik tęs repeticijas, bet ir toliau dovanos spektaklius Kaunui bei visai Lietuvai. Tikiu, kad viešnagė Lietuvoje neužsitęs ir netrukus jie sugrįš į namus dar plačiau garsinti Charkivo vardą.
Kaunas savo ruožtu tęsia pagalbą šiam miestui. Greta humanitarinės paramos ieškome galimybių prisidėti prie jo atstatymo po karo“, – teigė Kauno miesto savivaldybės meras Visvaldas Matijošaitis.
Papildomo finansavimo iš Kauno miesto sulaukę charkiviečiai planuoja tolesnes gastroles, renkasi scenas būsimiems koncertams ir kituose miestuose. Vos per dieną suplanuoti nauji pasirodymai Kaune, Druskininkuose, Klaipėdoje, Marijampolėje, Palangoje, Šakiuose ir Alytuje. Ukrainiečiai taip pat nustebins trumpais ir netikėtais pasirodymais skirtingose erdvėse. Vieną tokių flashmob’ų jie surengė ir Laisvės alėjoje Kaune.
Gegužės 24-ąją Charkivo teatras sugrįš į Nacionalinio Kauno dramos teatro sceną, pristatydamas Richardo Vagnerio baletą „Pandoros misterijos“. Baleto meistrų pasirodymas – charkiviečių padėka miestui ir kauniečiams. Visos už bilietus surinktos lėšos keliaus Ukrainai.
Kaunas ir Charkivas – broliški miestai-partneriai, kurių stipri draugystė tęsiasi jau du dešimtmečius. Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovas Benjaminas Želvys neabejoja, kad šįkart kauniečių ištiesta pagalbos ranka šį ryšį tik dar labiau sustiprins, o kultūriniai mainai ateityje taps vis dažnesni: „Charkiviečiai jau dalyvauja 2022-ųjų Europos kultūros sostinės renginiuose, džiugina žiūrovus Kauno ir visos šalies scenose. Jie išties dėkingi už rūpestį ir tame mato pagalbą visai Ukrainai.“
Neplanuotos gastrolės tapo išsigelbėjimu
Charkivo operos ir baleto teatras – vienas labiausiai nukentėjusių karo niokojamoje Ukrainoje. Per sprogimus ir apšaudymus apgadintas pastatas. Be scenos ir namų likę artistai 2 mėnesius praleido slėptuvėse, metro stotyse. Kvietimas atvykti į Lietuvą jiems tapo savotišku humanitariniu keliu.
„Kiekvienam atlikėjui saviraiška ir išėjimas į sceną – jų duona. Ukrainiečiams instrumentai tapo ginklais, kuriais kovojama prieš okupacinį Rusijos režimą“, – pasakojo charkiviečių gyvenimą ir pasirodymus Lietuvoje koordinuojanti Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.
Pasak jos, daugybė geranoriškų žmonių prisiėmė atsakomybę rūpintis keliais šimtais ukrainiečių. Čia jie atvyko be elementarių daiktų, tarp bombardavimų ir antskrydžių spėję išsivežti tik dekoracijas pasirodymams.
„Mums tenka svarbi užduotis – ne tik padėti Ukrainai finansine, karine ar humanitarine pagalba, bet ir pasirūpinti, kad jie nebūtų sunaikinti dvasiškai. Džiaugiuosi Kauno partneryste rūpinantis Charkivu. Jo artistai galės toliau dirbti, repetuoti ir sugrįžti į formą, rodyti spektaklius bei džiuginti Lietuvos žiūrovų širdis.
Pasibaigus karui jie sugrįš į savo sales ir padės Ukrainai stotis ant kojų. Menas atkuria psichologinę ir dvasinę pusiausvyrą, o tai bus ypatingai svarbi misija šiame, ypatingai nukentėjusiame mieste“, – kalbėjo charkiviečius į mūsų šalį pakvietęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.
Apgyvendinimo, maitinimo bei transporto išlaidomis pasirūpino Lietuvos verslai ir įstaigos. Ukrainiečiai perduoda padėkas Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto bei Kultūros ministrams, Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatrui bei kitoms šalies teatrų bendruomenėms. Taip pat teatro pagrindine repeticijų baze tapusiai Daugų technologijos ir verslo mokyklai, Kauno, Vilniaus, Joniškio, Molėtų, Palangos ir Panevėžio savivaldybių merams.
Ne ašaromis, o darbais
Kaunas pagalbą Ukrainai teikia dviem kryptimis – rūpinantis atvykusiais karo pabėgėliais ir remiant kovojančius fronte.
Mieste saugų prieglobstį surado jau per 9 tūkst. ukrainiečių. Daugiau kaip 1,2 tūkst. Ukrainos vaikų sėkmingai integravosi į Kauno darželius ir mokyklas. Keli šimtai lanko popamokines veiklas sporto mokyklose, muzikos, dailės, scenos bei kituose būreliuose.
Nuo karo pradžios miesto skirtas vienkartines išmokas gavo beveik 3,6 tūkst. Ukrainiečių – išmokėta per 310 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad Kaune įsidarbinusių ukrainiečių skaičius artėja prie tūkstančio.
Tęsiant Kauno inicijuotą kampaniją „Ne ašaromis, o darbais“, Ukrainos miestams perduota 10 keleivinių miesto autobusų, tiek pat greitosios medicinos pagalbos mikroautobusų bei penki buvę tarnybiniai policijos automobiliai su humanitarine parama. Išsiųsti keli vilkikai pakrauti maisto produktais, medikamentais ir kitais būtiniausiais daiktais.
Su Ukrainos ambasadoriumi susitikę Kauno savivaldybės vadovai sutarė organizuoti naują siuntą, kurią sudarytų miestų atstatymui skirta komunalinė technika ir statybinės medžiagos.
Platesnė informacija apie paramą Ukrainai – internete: ukraina.kaunas.lt.
Ryšių su visuomene skyriaus informacija
Paslaugos
- Kontaktų paieška ir struktūraSavivaldybės darbuotojų kontaktų paieška
- Civilinė sauga ir mobilizacija
- PaslaugosČia rasite savivaldybės teikiamas paslaugas
- TransportasMaršrutai, tvarkaraščiai, e. bilietas
- Asmenų aptarnavimasAptarnaujami padaliniai, asmenų aptarnavimo kokybės vertinimo anketa
- Projektiniai pasiūlymaiStatinių projektų viešinimas
- KultūraĮstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
- Verslas ir finansaiLengvatos verslui, leidimai, finansai ir mokesčiai, parduodamas turtas
- Korupcijos prevencijaAntikorupcijos komisija, kontaktai
- UrbanistikaTeritorijų planavimas ir statyba, žemės sklypai
- Civilinė metrikacijaSantuokos registracijos apžvalga, informacija jaunavedžiams
- ŠvietimasĮstaigos, ugdymas, premijos