Kauno pavasaris ir kultūra be sienų – „Kaunas 2022“ gegužės programa

Gegužė – „Kauno pavasaris“. Čia telpa trauminiai pėdsakai, laisvės idėjos ir sovietinį rūbą nusimetusi kultūra. 1972-ųjų gegužės įvykius dar labiau aktualizuoja įvykiai Ukrainoje, todėl šio mėnesio programa, skirta Romui Kalantai ir iš pogrindžio išaugusiai kultūrai, tampa dar svarbesne žinute apie kovą, laisvę ir pilietiškumą. Kultūra mainys pavidalus: plauks kartu su kultūros laivu „Nemuno7“, pabirs Kiemų šventėje ir skambės Vasaros scenoje. Pabaigai – šiuolaikinės Kauno mito trilogijos antrasis veiksmas „Santaka“ – dar niekada Lietuvoje nematyta, milžiniško masto vandens misterija, pirmą kartą kuriama bandant pažaboti upių tėkmę. Nenuspėjamas reginys ir visa jį papildanti trijų dienų programa pretenduoja tapti didžiausia Kauno gimtadienio švente miestiečiams ir svečiams. Kviečiame pasižvalgyti, kokius kultūrinius nuotykius į Kauną atneša paskutinis pavasario mėnesis.

Tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“

Knygų mylėtojai apsidžiaugs – Kaune vyks tarptautinis literatūros festivalis! Festivalio programoje – užsienio ir Lietuvos, jaunieji ir pripažinti, skaitytojams gerai žinomi rašytojai ir poetai. Gegužės 4 d. festivalį atidarys susitikimas su Lietuvos nacionalinės kultūros premijos laureate poete ir rašytoja Vaiva Grainyte, o pabaigs literatūros ir solidarumo renginys su Halyna Kruk ir kitais ukrainiečių autoriais. Literatūros horizontai šiemet drieksis nuo Prancūzijos iki tolimosios Indonezijos. Knygų mylėtojų laukia tradiciniai skaitymai ir alternatyvios knygos, „akli“ pasimatymai ir poezijos „puspiečiai“. Sekite festivalio programą www.literaturossavaite.lt.

Kada: gegužės 4-8 d.

Kur: įvairios vietos Kaune.

Organizatorius: Vytauto Didžiojo universitetas.

Renginys nemokamas.

„Europos diena. Vienybės simfonija“

Gegužės 8-oji bus skirta taikai ir vienybei Europoje! Europos dieną minėsime Europos kultūros sostinėje – čia laukia Europos Komisijos atstovybės ir „Kaunas 2022“ organizuojamas renginys „Europos diena. Vienybės simfonija“. Vakaras bus skirtas muzikinei programai ir svarbiems pokalbiams, o renginio metu bus apdovanotas ir Metų Europietis.

Kada: gegužės 8 d.

Kur: Rotušės aikštė.

Organizatorius: Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir  „Kaunas 2022“.

Renginys nemokamas.

Paroda „1972: pramušti sieną“

Esame tikri, kad ši paroda nepaliks abejingų. Mūsų miestas kalbėsis su savimi taip atvirai, kaip niekada to nedarė. Paroda „1972: pramušti sieną“ nukels žiūrovą į septintojo ir aštuntojo dešimtmečių nepaklusniųjų ir pasipriešinusiųjų sistemai žmonių bendruomenes: jaunimo roko muzikos grupes, Kauno dramos ir pantomimos aktorius, maištingus hipius, modernius Kauno ir Vilniaus dailininkus. Paveikslai, fotografijos ir kino filmai, dokumentiniai muzikinio gyvenimo liudijimai, šio laikotarpio jaunimo mada ir kiti artefaktai pasakoja apie alternatyvią kultūrą ir nesovietinį gyvenimo būdą sovietinėje Lietuvoje.

Kada: nuo gegužės 14 d.

Kur: Kauno centrinis paštas.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Bilietai: vietoje.

Spektaklis „Kauno pavasaris72“

Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklyje „Kalanta“ persipina dokumentinė medžiaga ir šiandieninis žvilgsnis į 1972 metų įvykius Kaune. Režisierius Jonas Tertelis kelia klausimą, kaip šiandieninėje visuomenėje rezonuoja 19-mečio Romo Kalantos aktas. Analizuojamos šio laikmečio nuotaikos, lūkesčiai ir įtampos tampa siurrealiu kolektyvinės atminties fragmentu didžiajame Europos ir pasaulio judėjimų dėl išsilaisvinimo paveiksle. Ar tikrai šie įvykiai yra vien tik praeitis, ar tikrai istorija kartojasi, ir kokiuose spąstuose sėdi Tu?

Kada: gegužės 13–15 d.

Kur: Nacionalinis Kauno dramos teatras.

Organizatorius: Nacionalinis Kauno dramos teatras.

Bilietai: ČIA.

Roko operos premjera „1972“, skirta Romui Kalantai

Romui Kalantai atminti labiausiai tinka roko opera. Visai šalia Kauno valstybinio muzikinio teatro 1972 m. gegužės 14 d. devyniolikmetis Romas Kalanta, protestuodamas prieš sovietinį režimą, apsipylė benzinu ir užsiliepsnojęs sušuko „Laisvę Lietuvai!“. Minint šio reikšmingo įvykio penkiasdešimtmetį, Romo Kalantos asmenybė roko operoje „1972“ yra meninė to laikmečio išraiška, alsuojanti protesto dvasia ir jaunatviška energija bei unikalus muzikinis eksperimentas, apjungiantis dokumentiką ir fikciją, skambant šiuolaikiškai interpretuotai psichodelinio roko klasikai.

Kada: gegužės 14 d.

Kur: Kauno valstybinis muzikinis teatras.

Organizatorius: Kauno valstybinis muzikinis teatras.

Bilietai: ČIA.

Europos kultūros sostinės forumas 2022. PALIKIMAS

Nors prieš akis – dinamiškiausias programos sezonas, Kultūros Sostinės metai Kaune su kiekviena diena artėja link finišo. Kas laukia miesto, rajono, metams pasibaigus? Atsakymų ir sprendimų bus ieškoma taip, kaip įprasta „Kaunas 2022“ programai – bendradarbiaujant, įtraukiant į diskusiją Kultūros sostinės programos dalyvius, kūrėjus, partnerius ir tyrėjus.

Kada: gegužės 19–20 d.

Kur: Kaunas.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Renginys nemokamas.

Kiemų šventė

Apie „Kiemų šventę“ Kaune girdėjo visi. Tai – jau tradiciniu tapęs renginys, kuriuo siekiama stiprinti Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojų bendruomeniškumą, draugystę. Renginio dalyviai – bendruomenės, organizacijos ir kaimynai – atsineš į miesto centrą savo kėdes, stalus, kuriuos papuoš baltomis staltiesėmis ir gėlėmis. Renginio metu netikėtose vietose skambės muzika, dalyvius stebins įvairios kūrybinės instaliacijos ir pasirodymai.

Kada: gegužės 20 d.

Kur: Laisvės al. ir Vilniaus g.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Renginys nemokamas.

„Švęskime upę!“

Gegužės renginių programa žada sugrąžinti ir prie miesto upių. Iniciatyva „Švęskime Upę!“ kvies dalyvauti ypatingame renginyje: Nerimi ir Nemunu bus plaukiama baidarėmis, kanojomis, ir net savadarbiais plaustais! Organizatoriai kultūrą kvies patirti ne tik ant vandens, kur viso plaukimo metu laukia muzikiniai koncertai, orientaciniai žaidimai ir kt. pramogos, bet ir pakrantėse įsikūrusiose salose. Kultūriniai upeivių maršrutai sutekės į bendrą renginį santakoje.

Kada? Gegužės 21 d.

Kur: Neries ir Nemuno upėse bei jų pakrantėse.

Organizatorius: „Švęskime upę!“.

Renginys nemokamas.

Didysis metų renginys SANTAKA. 2-asis trilogijos veiksmas

„Santaka“ – antrasis didysis „Šiuolaikinės Kauno mito trilogijos“ renginys ir vėl užpildys visą miestą. Kauno gimtadienis – vienoje įspūdingiausių Lietuvos vietų – Kauno santakoje – kvies žiūrovus išspręsti vidines prieštaras ir švęsti vienybę. Saulei leidžiantis, gimtadienį švenčiantį miestą pasitiks niekada Lietuvoje iki šiol nematyta vandens misterija, pirmą kartą kuriama bandant pažaboti upių tėkmę. Ypatingoje scenoje išvysime daugiau nei 100 plaukiojančių objektų, daugybę muzikos žvaigždžių ir akrobatų – įvyks miestui skirta žmogaus ir gamtos sinergija, kuri padovanos nenuspėjamą, didelio masto šou ant tekančio vandens. Visą likusį savaitgalį žiūrovus bei miesto svečius stebins šiuolaikinio cirko pasirodymai, tarptautinio lėlių teatrų festivalio įžanginiai renginiai, prie vandens kvies „Švęskime upę“ iniciatyvos, muzikinės iškylos į prie upių išsidėsčiusias Kauno ir Kauno rajono gyvenvietes. Pasiruoškite visi ir kiekvienas – laukia renginių kupinos dienos.

Kada: gegužės 20–22 d.

Didysis „Santakos“ šou: gegužės 21 d. 22:00 val.

Kur: Nemuno ir Neries santaka, įvairios vietos prie upių Kaune ir Kauno rajone.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Renginys nemokamas.

Didysis kultūros laivas „Nemuno7“. Atidarymas

„Nemuno7“ – tai Europoje unikalus upių technikos ir landšafto dizaino projektas, tarnausiantis kaip vieša kultūrinė erdvė. Objekte derinama technikos istorija, paveldas ir šiuolaikinė architektūra taps nauju Kauno rajono traukos objektu vietiniams gyventojams, svečiams iš Lietuvos ir užsienio. Gegužės 22 dieną verta pasižymėti kalendoriuje – tądien vyks laivo–žemkasės „Nemuno7“ atidarymas, kuriame žiūrovai bus kviečiami patirti vandenį iš meno, architektūros ar mokslo perspektyvos.

Kada: gegužės 22 d., 21:30 val.

Kur: Kairysis Nemuno krantas Zapyškyje, Kauno r.

Organizatorius: VšĮ „Ars Futuri.

Renginys nemokamas.

Menininkų grupės Konsortium paroda „Atmintis / ateitis” (Vokietija)

Kaune įspūdinga gausybė modernistinių pastatų. Čia mezgėsi tarptautiniai ir tarpkultūriniai mainai, būrėsi architektai ir menininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir Vokietijos, Lenkijos, Rusijos, Šveicarijos bei JAV. Grupė menininkų-kuratorių „Konsortium“ (DE) pakvietė daugiau nei pusė šimto menininkų iš įvairių pasaulio šalių kurti bendradarbiavimu pagrįstą kolektyvinę skulptūrą, dedikuotą šiam istoriniam Kauno tarpsniui.

Kada: nuo gegužės 27 d.

Kur: Gimnazijos g. 4.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Paroda „Kaunas – Vilnius: nuversti kalnus“

Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Konkuruojantys, nesutariantys, bet ir būtini vienas kitam. Vilniaus ir Kauno gyvenimą apaugusi puikybė ir prietarai paslepia tiesą – šiems miestams reikia vienas kito. Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus tuo pačiu metu Vilniuje ir Kaune veikianti paroda „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“. Norite išvysti visą parodą? Tuomet ruoškitės aplankyti abu miestus!

Kada: balandžio 23 d. – rugpjūčio 28 d.

Kur: Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija Kaune, MO muziejus Vilniuje.

Organizatorius: Kauno miesto muziejus, MO muziejus.

Kaunas 2022 vasaros scena

Visą šiltąjį sezoną Kauno senamiesčio širdis – Rotušės aikštė – plaks kultūros ritmu. Kauno gyventojus ir svečius įsimintiniausiais pasirodymais, koncertais, degustacijomis ir susitikimais džiugins čia įsikūrusi „Kaunas 2022“ vasaros scena. Nuo gegužės iki rugsėjo jūsų lauks kruopščiai parengtos meninės programos savaitgaliai ir šimtai nemokamų renginių su geriausiais Lietuvos ir užsienio muzikos atlikėjais ir kitais pasirodymais.

Kada: gegužės 12 d. – rugsėjo 24 d.

Kur: Kauno rotušės aikštė.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Renginiai nemokami.

Roberto Magro šiuolaikinio cirko spektaklis „Vizijos“

Šiuolaikinio cirko režisieriaus Roberto Magro pasirodymuose atsiskleidžia drąsūs ir netikėti kūrybiniai sprendimai bei pagarba vietos gyventojams ir aplinkai. Kartu su bendruomene kuriami pasirodymai jau tapo neatsiejama „Kaunas 2022“ dalimi. Turime puikią naujieną – Roberto Magro su trupe grįžta į Kauną ir pristato paslaptingą spektaklį „Vizijos“.

Kada: gegužės 31 – birželio 4 d.

Kur: Batniava.

Organizatorius: „Kaunas 2022“.

Bilietai prekyboje jau netrukus.

Elektroninės ir eksperimentinės muzikos festivalis „OPTIMISMO“

„OPTIMISMO“ – tai į industrinę praeitį atsigręžiantis, šiuolaikine eksperimentine ir elektronine muzika alsuojantis festivalis. Visai kaip modernizmo architektūros kūrėjai, pasižymėję politiniu, socialiniu, ekonominiu ir kultūriniu optimizmu, taip ir šiuolaikinės muzikos kūrėjai drįsta eksperimentuoti su technologijomis ir išsiskiria virtuoziškumu, netradicine kūrinių struktūra bei naujais kūrybiniais metodais.

Kada: birželio 3-5 d.

Kur: Industriniai ir kultūriniai modernistiniai pastatai Kaune.

Organizatoriai: „Digital Tsunami“ ir „Ghia“ kūrybinės komandos. Programos „Modernizmas ateičiai“ dalis.

Bilietai: ČIA.

Nesibaigianti gegužės mėnesio programa 

Miesto rezidentai kviečiami tikrinti dienotvarkę kasdien, nes joje laukia: tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Kaunas Puppet 22“, koncertas „Nemuno septyni“ (duetas „Tykumos“ ir choras „Kamertonas“), Putvinskio gatvės diena, aitvarų festivalis „Tarp Žemės ir dangaus“, dokumentinis spektaklis „TAXI“, 3×3 krepšinio turnyras „Gatvės Žvėris“. Organizatoriai primena, kad kūrybinių įkvėpimų galima ieškoti jau anksčiau atvertose, vis dar eksponuojamose parodose, kuriose – pažįstami veidai, dideli vardai ir dar didesnės idėjos: Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“, nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje įsikūrusi William Kentridge paroda „Tai, ko nepamename“, o Lietuvos banko rūmuose – Yoko Ono instaliacija „Ex It“.

Pilną „Kaunas 2022“ renginių programą rasite www.kaunas2022.eu arba atsisiuntę mobiliąją programėlę „Kaunas 2022“.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content