Kaune atidaryta Ukrainos žmonėms skirta kultūrinė–kūrybinė erdvė „CulturEUkraine“: čia surasime vieni kitus

Vakar Kaune, istoriniuose centrinio pašto rūmuose, visuomenei buvo atverta ir pristatyta kūrybinė-kultūrinė erdvė „CulturEUkraine”, skirta nuo karo bėgantiems Ukrainos žmonėms, laikinai įsikūrusiems Kaune. Atidarymo dieną centro patalpas užpildė šurmulys: čia telkėsi įvairios organizacijos, menininkai, sveikatinimo ekspertai bei kitos iniciatyvos, teikiančios ir organizuojančios paramą Ukrainai. Taip pat lankėsi miestiečiai, ir sulaukta ir pirmųjų besikuriančios bendruomenės narių – Ukrainos piliečių. Vakare centro atidarymas buvo pažymėtas solidarumą išreiškiančiu „mėlynai-geltonu” koncertu, kuriame pasirodė Lietuvos ir Ukrainos atlikėjai.

Kaip jau anksčiau skelbė vieni pagrindinių šio centro iniciatorių ir kūrėjų – Europos kultūros sostinės „Kaunas 2022” atstovai, šio centro tikslas – suteikti erdvę ir vietą, kurioje nuo karo pabėgę žmonės galėtų tęsti savo pradėtas kūrybines veiklas, ieškoti įkvėpimo ir tiesiog susitikti, bendrauti, rasti šviesią emocinę užuovėją. Ji šiai akimirkai yra be galo svarbi karo baisumų išvargintiems žmonėms.

Atidarymo dieną Centre būrėsi norintys padėti ir pirmieji bendruomenės nariai

Kauno centrinio pašto rūmų 3 aukšte, kuriame, planuojama, įsikurs atviros erdvės kūrybai ir bendradarbystei, meno terapijos užsiėmimams, bendravimui ar edukacinėms veikloms, atidarymo dieną netrūko šurmulio: čia telkėsi įvairios organizacijos ir iniciatyvos. Jų tikslas – informuoti, padėti ir suteikti paramą Ukrainai ir jos žmonėms. Naujajame centre netrūko ir miestiečių, norinčių įvairiomis formomis prisidėti prie Centro kūrimo.

Kontaktų mugėje dalyvavo puikiai pažįstamos didžiosios organizacijos – Lietuvos Raudonasis Kryžius, „Gelbėkit vaikus“, Maltos Ordino pagalbos tarnyba, kurios konsultavo ir teikė informaciją visiems, norintiems padėti ar savanoriška veikla prisijungti prie paramos veiklų.

Vilniaus Dailės akademijos, Kauno fakulteto atstovai kvietė norinčius prisijungti prie tapybos veiklų ir užsiimti dailės terapija. Pasak šios veiklos organizatorių, tai ne tik laisvalaikio užsiėmimas, tačiau ir emocinę gerovę stiprinanti veikla, kuri meninei terapijai suteikia dar didesnę vertę ir prasmę.

„CulturEUkraine” atstovai pabrėžė siekį, kad šioje erdvėje rastų vietų visi – nuo didžiausio iki mažiausiojo, tad tiek planuojant ateities veiklas, tiek atidarymo dieną, didelis dėmesys buvo skirtas ir vaikams – centre juos linksmino ir į aktyvias, edukacines veiklas įtraukė spalvingi animatoriai, kurie mažuosius, ir jų mamas, pasitiko jau Centro prieigose.

Modernistinio stiliaus patalpose buvo galima įvairiais būdais ir formomis prisidėti prie finansinės paramos Ukrainai, įsigyjant atributikos: „Kaunas 2022“ kvietė įsigyti Ukrainą palaikančius marškinėlius, puoštus Herojaus mokyklos vaikų piešiniais, o Kauno menininkų namų stende buvo pristatytos sagės, pažymėtos, simbolinę prasmę turinčiu, saulėgrąžos motyvu.

Ukrainiečių bendruomenė Kaune: tai erdvė mūsų savirealizacijai ir kultūros išsaugojimui

Atidarymo renginyje įsikūrė ir Ukrainiečių bendruomenės nariai, kurie džiaugėsi kuriamo centro idėja ir pavirtinimo tokios vietos būtinybę. Vienas iš bendruomenės atstovų Volodimir Vasilenko teigė, jog tai – erdvė jų savirealizacijai.

„Ilgą laiką neturėjome fizinės erdvės, kurioje galėtume paprasčiausiai susitikti, pabendrauti, o tai apsunkino pačios bendruomenės kūrimą ir vystymą. Džiaugiamės, kad turėsime erdvę savirealizacijai, galimybei mokytis kalbų, organizuoti kitas kultūrines veiklas. Tai galimybė mums surasti vieni kitus ir išsaugoti savo kultūrą”, – apie „CulturEUkraine” prasmę kalbėjo V. Vasilenko.

„Mėlynai geltoname“ koncerte jaudinantys pasirodymai ir tvirta žinutė: Ukraina atstovės

Mėlynu-geltonu spalvų deriniu užlietose pašto prieigose, atidarymą pažymėjo solidarumo gestas: čia pat, ant Laisvės alėjos grindinio įsikūrusioje scenoje, skambėjo jungtinis Lietuvos ir Ukrainos atlikėjų koncertas.

Koncertą atidarė vienuolikmečio ukrainiečio, prieš keletą savaičių atvykusio į Lietuvą, Kiril Dernovoj sugiedotas Ukrainos valstybinis himnas. Stipriu vokalu ir tvirta laikysena scenoje pasižymėjęs Kiril sujaudino ne vieną – susirinkusieji, išlydėjo mažąjį ukrainietiį gausiais aplodismentais ir šūksniais „Slava Ukraini”.

Nemažiau jaudinantis buvo ir kitas Ukrainos piliečių pasirodymas: trio – vos prieš keletą valandų susibūrę muzikantai, atvykę iš skirtingų Ukrainos vietų ir dar ryte vieni kitų nepažinoję.  Kondratyeva Olga Mikhailovna (smuikas), Nekh Nikita Alexandrovich (smuikas), Radkova Natalia Stanislavovna (smuikas) – nepriekaištingai atliko klasikinių kūrinių instrumentinį pasirodymą ir sužavėjo publiką.

Į sceną kilo ir Ukrainos ambasados ​​Lietuvos Respublikoje 3-ioji sekretorė Elena Kuzmenchuk, kuri savo trumpoje, tačiau turiniu tvirtoje, kalboje dėkojo Lietuvai už paramą bei ištransliavo aiškią žinutę, jog Ukraina ir jos žmonės, demonstruodami stiprybę, atstovės ir atlaikys bet kokius sunkumus.

Koncerto metu pasirodė ir Lietuvos atlikėjai: skambėjo Šaruko Joneikio (grupės „Garbanotas“ narys) dainos, atlikėjos Clara Giambino, elektroninės muzikos atlikėjo Mesijaus ir matematinio roko grupės jautì muzika

Centro atidarymas – tik pirmas žingsnis link tolimesnių veiklų

Renginio uždarymo metu „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė pabrėžė, kad Centro atidarymas tik pirmasis tvirtas žingsnis link didelių, kartais pilnų iššūkių, darbų. Jau kitą savaitę čia prasidės veiklos, skirtos ukrainiečiams, o registruotis galima jau dabar, šioje formoje.

„CulturEUkraine” erdvės kuratoriai primena, kad miestiečiai vis dar aktyviai kviečiami prie Centro gimimo prisidėti parama būtiniausiais buityje naudojamais daiktais, ypatingai laukiama informacinių technologijų prietaisų – kompiuterių, vaizdo monitorių, planšetinių kompiuterių ir kitų. Kviečiame registruotis turimus daiktus, kuriuos norėtumėte padovanoti centrui čia.

„Kaunas 2022” informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content